Yurtimizda «buxanka» nonning qimmatlashishi holati kuzatilmoqda. O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi bu borada quyidagicha izoh berdi.
«Vazirlar Mahkamasining 14.10.2019 yildagi «Don, un va non yetkazib berish tizimiga bozor mexanizmlarini to‘liq joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi 866-sonli Qarori bilan 2019 yil 15 oktyabrdan «O‘zdonmahsulot» AJ tizimidagi tashkilotlar tomonidan 2019 yil hosilidan tayyorlangan va un ishlab chiqarishga yo‘naltiriladigan bug‘doydan boshqa g‘alla iste’molchilarining barcha toifalariga faqat birja savdolari orqali hech qanday cheklovlarsiz sotilishi belgilandi.
Bu esa, mahalliy dondan tayyorlangan un va qolipli non narxining tabiiy oshishiga olib kelib, o‘z navbatida ommaviy axborot vositalari va ijtimoiy tarmoqlarda aholining haqli e’tirozlariga sabab bo‘lmoqda.
Tahlillar qolipli non narxining keskin oshishiga quyidagi omillar sabab bo‘layotganligini ko‘rsatmoqda:
1. Davlat tomonidan don va un sotib olish narxini sun’iy ravishda ushlab turish siyosatidan voz kechilib, Vazirlar Mahkamasining 866-sonli qaroriga muvofiq, «O‘zdonmahsulot» AJ korxonalari tomonidan ishlab chiqariladigan un va qolipli non narxlari davlat tomonidan tartibga solinadigan ijtimoiy ahamiyatli tovarlar va ularning strategik turlari ro‘yxatidan chiqarildi.
Bunga qadar, aholining unga bo‘lgan ehtiyojlarini qondirish uchun davlat tomonidan qishloq xo‘jaligi mahsuloti yetishtiruvchilardan g‘allani past narxlarda sotib olish mexanizmi amal qilgan bo‘lib, Vazirlar Mahkamasining har oylik bayoni asosida qandolat mahsulotlari ishlab chiqaruvchilarga yopiq birja savdolari orqali mahalliy bug‘doy uni sotib kelingan.
Oqibatda fermerlar va don korxonalarining iqtisodiy zarar ko‘rishi, ular moddiy-texnika bazalarini yaxshilay olmasliklari, hosildorlikni oshirishga bo‘lgan rag‘batning tushib ketishiga olib keldi.
Ma’lumot uchun: davlat ehtiyojlari uchun sotib olingan g‘alla narxi 2017 yilda – 550, 2018 yilda – 750, 2019 yilda esa – 1420 so‘m etib belgilangan.
Ko‘p yillar davomida amal qilib kelgan mazkur tizimdan ko‘zlangan asosiy maqsad aholini arzon narxli qolipli nonga bo‘lgan ehtiyojini qondirishdan iborat bo‘lishi bilan birga, turli korrupsiyaviy sxemalarning vujudga kelishiga, arzon narxlarda sotib olingan undan qolipli non ishlab chiqarmasdan unni bozorlarda sotish orqali mo‘may daromad olinishiga, mahalliy unning aholiga qat’iy o‘rnatilgan davlat narxlarida yetib bormasligiga olib kelgan.
Birgina, «Ohangaron don» AJ boshqaruvi mansabdor shaxslari tomonidan 2011-2018 yillar davomida aholi ehtiyojlari uchun qolipli non ishlab chiqarilishi lozim bo‘lgan jami 18,6 mlrd so‘mlik un va don mahsulotlari o‘zlashtirish yo‘li bilan talon-toroj qilingan.
Ushbu holat yuzasidan aybdor shaxslarga nisbatan jazo muqarrarligi ta’minlangan.
Shuningdek, «Qoraqalpoq don mahsulotlari» AJ mansabdor shaxslari tomonidan 2018-2019 yillar davomida har bir qopi 87.5 ming so‘mdan sotilishi belgilangan 6 134 qop un mahsulotlarini 110 ming so‘mdan, jami 674,7 mln. so‘mga sotib, 138 mln. so‘m pul mablag‘larini o‘z ehtiyojlari uchun ishlatib yuborganligi holati yuzasidan 17.10.2019 yilda qo‘zg‘atilgan jinoyat ishi bo‘yicha tergov harakatlari olib borilmoqda.
2. Yoqilg‘i, energetika va gaz narxining yildan-yilga oshib borishi ishlab chiqarilayotgan un va non tan narxi qimmatlashuviga olib kelmoqda. Xususan, 2017 yilda un ishlab chiqaruvchi korxonalarga 1 kVt soat elektr energiyasi narxi 204,3 so‘m etib belgilangan bo‘lsa, 2019 yilga kelib 450 so‘mni (120,4 foizga oshgan) tashkil qilmoqda.
3. «O‘zdonmahsulot» AJ korxonalari tomonidan ishlab chiqarilgan va birja savdolariga qo‘yilgan un hajmi iste’molchilar talabiga mutanosib emas. Respublika aholisining 2018 yilda un mahsulotlariga bo‘lgan yillik talabi 3,2 mln. tonnani (bir oylik 267 ming tonna) tashkil qilib, respublikada 2,9 mln. tonna (92%) un ishlab chiqarilgan (1,5 mln. tonnasi «O‘zdonmahsulot» AJ, 1,4 mln. tonnasi xususiy ishlab chiqarish korxonalari).
Yoki, joriy yilning noyabr oyi uchun birja savdosiga qo‘yilgan un miqdori 144 ming tonnani (aholi ehtiyojining 54%) tashkil etib, iste’molchilarning unga bo‘lgan 123 ming tonna (46%) qo‘shimcha ehtiyojlari xususiy korxonalar tomonidan un ishlab chiqarish, shuningdek, Qozog‘iston, Rossiya, Tojikiston va boshqa davlatlardan import qilish hisobiga ta’minlanmoqda.
4. «O‘zdonmahsulot» AJ tarkibidagi mavjud 44 ta korxonaning o‘rtacha yillik quvvati 2,3 mln. tonna un ishlab chiqarishni tashkil etsada, korxonalar to‘liq quvvatda ishlamayotganligi sababli 2018 yilda 1,4 mln. tonna (63%) un ishlab chiqarilgan. Oqibatda, «O‘zdonmahsulot» AJ korxonalari tomonidan birja savdolariga qo‘yilishi rejalashtirilgan un hajmi to‘liq ta’minlanmayapti.
Jumladan, joriy yil 23 oktyabr kuni jadval asosida birja savdolariga qo‘yilishi rejalashtirilgan kunlik 6700 tonna un o‘rniga 5785 tonna un (86%) savdoga qo‘yilgan. (24 oktyabr kuni rejaga nisbatan 716 tonna, 29 oktyabr kuni 803 tonna, 30 oktyabr kuni 792 tonna kam un qo‘yilgan).
5. «O‘zdonmahsulot» AJ tomonidan un ishlab chiqaruvchi tashkilotlarning xarajatlarini 18,9 mlrd. so‘mga maqbullashtirish hamda mahsulot tannarxini 10,3 foizga arzonlashtirishga qaratilgan chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqilgan bo‘lsada, amalda un tannarxining arzonlashishi ta’minlanmagan.
Yuqorida keltirilgan omillarning barchasi birja savdolarida mahalliy un va qolipli non narxining oshishiga olib kelgan.
Shu bilan birga, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan har bir islohotlarda fuqarolarni moddiy va ma’naviy tomondan qo‘llab-quvvatlash, aholining ehtiyojmand qatlamini ijtimoiy himoya qilishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Shunga ko‘ra, aholining ehtiyojmand qatlamlari ijtimoiy himoyasi manzilligini ta’minlash maqsadida 2019 yil 1 oktyabrdan boshlab un va qolipli non xarid qilish bo‘yicha qo‘shimcha xarajatlarni qoplash uchun yoshga doir va nogironligi bo‘yicha nafaqa, boquvchisini yo‘qotganlik pensiyasi va nafaqasi (har bir boqimandaga), bolalikdan nogiron bo‘lgan 16 yoshdan katta shaxslarga nafaqa, 16 yoshgacha nogiron bo‘lgan bolalar va 18 yoshga to‘lmagan OIV infeksiyasiga chalingan shaxslarga nafaqa, shuningdek, belgilangan eng kam yoshga doir pensiyaning miqdoridan kam pensiya oluvchi har bir pensiya oluvchiga, shuningdek, fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari tomonidan ikki yoshgacha bo‘lgan bolalar parvarishi uchun tayinlangan nafaqa yoki moddiy yordam oluvchi oilaga beriladigan har oylik pul kompensatsiyasi 50 ming so‘m qilib belgilandi».

Генпрокуратура прокомментировала повышение цен на буханку
Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 14.10.2019 года «О мерах по полной реализации рыночных механизмов в системе доставки зерна, муки и хлеба» № 866 установлено, что с 15 октября 2019 года организациями АО «Уздонмахсулот» зерно будет продаваться всем категориям потребителей исключительно через биржевые торги без каких-либо ограничений, кроме пшеницы, заготовленной из урожая 2019 года и предусмотренного для производства муки.
«Это в свою очередь привело к естественному росту цен на муку и формовой хлеб, изготовленных из отечественного зерна, а также стало причиной к обоснованным недовольствам населения в социальных сетях и средствах массовой информации»,-отмечается с заявлении.
Анализы показывают следующие факторы, способствовавшие на повышение цен на формовой хлеб:
1. Государством отказавшись от политики искусственного сдерживания цен на покупку зерна и муки, согласно постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 14.10.2019 года № 866, цены на муку и формовой хлеб, производимые организациями АО «Уздонмахсулот», исключены из перечня подлежащих государственному регулированию социально значимых и стратегических видов товаров (услуг).
До этого, в целях удовлетворения потребностей населения на муку, действовал механизм выкупа зерна по низким ценам у производителей сельскохозяйственной продукции, и на основании ежемесячных протоколов Кабинета Министров, производителям кондитерских изделий мука местного производства реализовывалась через закрытые биржевые торги.
В результате, это привело к экономическому ущербу фермеров и зерновых предприятий, а также невозможности улучшения ими материально-технической базы, понижению желания на увеличение урожайности.
Для сведения: цена на зерно, закупленное для государственных нужд в 2017 г. определена 550, 2018 г. – 750, а в 2019 г. – 1420 сумов.
Действующая на протяжении многих лет данная система наряду с удовлетворением потребности населения в низких ценах на формовой хлеб, привело к возникновению различных коррупционных схем, получению сверхвысокой прибыли путем продажи на рынке муки, закупленной по низким ценам и предназначенной для производства формового хлеба, не доведению до населения муки местного производства по фиксированным государственным ценам.
Например, должностными лицами правления АО «Охангарон дон» в период 2011–2018 годов было расхищено путем присвоения муки и зерновых изделий на сумму 18,6 млрд. сумов, которые были предназначены для обеспечения нужд населения в формовом хлебе.
По данному факту, в отношении виновных лиц обеспечена неотвратимость ответственности.
Кроме того, производится предварительное следствие по уголовному делу, возбужденного 17 октября 2019 года по факту продажи должностными лицами АО «Каракалпак дон махсулотлари» в период 2018-2019 годов 6.134 мешков муки по 110 тыс. сумов вместо 87.5 тыс. сумов на общую сумму 674,7 млн. сумов и присвоения разницы в размере 138 млн. сумов.
2. Ежегодный рост цен на топливо, энергетику и газ влияет на рост себестоимости муки и хлеба. В частности, если цена за 1 кВт/ч электроэнергии для производителей муки в 2017 году составляла 204,3 сумов, то в 2019 году составила – 450 сумов (рост на 120,4 %).
3. Объем муки, изготовленный и выставленный на биржевые торги предприятиями АО «Уздонмахсулот» непропорционален потребительскому спросу.
Так, в 2018 году при годовой потребности населения республики 3,2 млн. тонн (в месяц 267.000 тонн), в республике произведено всего 2,9 млн. тонн (92 %) (1,5 млн. тонн – АО «Уздонмахсулот», 1,4 млн. тонн – частный сектор). Или, количество муки, выставленной на биржевые торги в ноябре текущего года составило 144 тыс. тонн (54% потребности населения), при этом оставшаяся часть муки в объеме 123 тыс. тонн (46%) производится частным сектором, а также обеспечивается за счет импорта с Казахстана, России, Таджикистана и других стран.
4. Несмотря на то, что среднегодовая мощность производства муки 44 предприятий АО «Уздонмахсулот» составляет 2,3 млн. тонн, по причине их работы не на полную мощность, в 2018 году произведено всего лишь 1,5 млн. тонн (65%). В результате, запланированный объем муки предприятиями АО «Уздонмахсулот» не полностью выставлен на биржевые торги.
В частности, 23 октября т.г. вместо запланированных по графику 6.700 тонн муки, на биржевые торги выставлено всего 5.785 тонн (86%). (24 октября недопоставлено по плану 716 тонн муки, 29 октября – 803 тонн, 30 октября – 792 тонн).
5. Несмотря на разработанный план мероприятий по оптимизации затрат предприятий АО «Уздонмахсулот» на 18,9 млрд. сумов и снижению себестоимости товара на 10,3%, по факту снижение себестоимости не обеспечено.
Вышеперечисленные факторы способствовали росту цен на муку отечественного производства и формовой хлеб на биржевых торгах.
В заявлении напоминается, что в реализуемых стране реформах отдельное внимание уделяется материальной и моральной поддержке граждан, защите социально уязвимых слоев населения.
Так, в целях обеспечения адресной социальной защиты уязвимых слоев населения, начиная с 1 октября 2019 года сумма компенсации по покрытию дополнительных расходов на приобретение муки и формового хлеба, пенсии по возрасту и инвалидности, пенсии и пособия по потере кормильца (для каждого иждивенца), пособии для лиц старше 16 лет с инвалидностью с детства, пособии для детей с инвалидностью до 16 лет и пособии лиц не достигших 18 лет инфицированных ВИЧ, а также получатели пенсий, размер которых составляет меньше минимальных размеров пенсии по возрасту, семьи получающие пособия назначенными органами самоуправлений граждан по уходу за ребенком до двух лет или материальная помощь устанавливается в размере 50 тыс. сумов.