Chegarada o‘zbekistonlik harbiylar va qirg‘izistonlik cho‘ponlar o‘rtasida mushtlashuv bo‘ldi
O‘zbekiston va Qirg‘iziston chegarasida harbiylarimiz va qirg‘izistonlik cho‘ponlar o‘rtasida kelishmovchilik bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Qirg‘iziston davlat chegara xizmati tomonidan xabar berib o‘tilgan.
Xabarda aytilishicha, O‘zbekiston chegarachilari janjalni to‘xtatish uchun osmonga o‘q uzishga majbur bo‘lgan. Hodisa natijasida jabrlanganlar yo‘q.
«O‘q uzilishi natijasida jabrlanganlar yo‘q. Ayni vaqtda har ikki mamlakat chegara xizmatlari vakillari uchrashib, bo‘lib o‘tgan hodisani muhokama qilmoqda», — deyiladi xabarda.
Janjal kelib chiqishiga sabab sifatida Qirg‘iziston fuqarolari o‘z chorvasini qidirib, chegara hududiga o‘tib ketgan. O‘zbekiston chegarachilari ularni to‘xtatgan vaqtda avval dahanaki janjal kelib chiqqan. Janjal kuchayib, mushtlashuvga qadar yetib borgan.

На кыргызско-узбекской границе произошла драка между пограничниками и пастухами
На кыргызско-узбекской государственной границе произошла драка между пограничниками Узбекистана и кыргызскими пастухами. Об этом сообщили в пресс-службе Государственной пограничной службы (ГПС) Киргизии.
По её данным, узбекским пограничникам пришлось сделать предупредительные выстрелы, чтобы остановить драку. В результате пострадавших нет.
Пострадавших в результате выстрелов нет. В настоящее время пограничные представители двух стран проводят встречу, — говорится в сообщении ведомства.
Причиной перепалки послужило то, что граждане Кыргызстана собирали свой скот, который разбрёлся, пока пасся, и оказались на неописанном участке границы. Пастухи вступили в словесную перепалку с пограничным нарядом Узбекистана, которая позже переросла в драку.