Endi chet elda ishlovchi migrantlarga ham soliq solinadimi? Qo‘mitadan izoh
Ijtimoiy tarmoq va ayrim OAVlarda chet elda ishlovchi muhojirlar ham soliqqa tortilishi mumkinligi bo‘yicha xabarlar tarqaldi. Davlat soliq qo‘mitasi shu masala yuzasidan tushuntirish berdi.
«Prezidentimizning PQ-4829-sonli qaroriga muvofiq 2021-yil 1-yanvardan boshlab xorijda mehnat faoliyatini amalga oshirayotganlar o‘zini o‘zi band qilgan shaxslarga tenglashtirilgani sababli, internet tarmoqlarida mehnat muhojirlari uchun soliq joriy etilayotganligi to‘g‘risida noto‘g‘ri ma’lumotlar tarqalmoqda.
Soliq kodeksining 369-moddasiga muvofiq o‘zini o‘zi band qilgan shaxslar jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘idan ozod etiladi.
O‘zini o‘zi band qilgan shaxslar o‘ziga pensiya hisoblanishi va ish stajiga ega bo‘lishi uchun Pensiya jamg‘armasiga ixtiyoriy ravishda ijtimoiy soliq to‘lashi mumkin, bu 2020-yil uchun eng kamida BHMning 50 foizi miqdorida belgilangan, hozirgi vaqtda 111 500 so‘mni tashkil etadi» - deyiladi bayonotda.
Shu bilan birga, agar chet elda vaqtinchalik mehnat faoliyatini amalga oshirayotgan fuqarolar O‘zbekistonda pensiya va ish stajiga ehtiyoj sezmasa, unda Pensiya jamg‘armasiga ijtimoiy soliq to‘lashning hojati yo‘q.

В ГНК опровергли обязательное налогообложение трудовых мигрантов
Государственный налоговый комитет опроверг информацию о том, что трудовые мигранты теперь обязаны уплачивать налог, так как с 2021 года они будут приравниваются к самозанятым лицам.
Отмечается, что согласно статье 369 Налогового кодекса Республики Узбекистан, самозанятые лица освобождены от уплаты налога на доходы физических лиц.
Самозанятое лицо может добровольно уплачивать социальный налог в Пенсионный фонд для исчисления пенсии и трудового стажа, минимальная сумма которого за 2020 год установлена в размере 50% от БРВ до конца 2020 года, что составляет на сегодняшний день 111 500 сумов.
При этом если гражданин, осуществляющий временную трудовую миграцию за рубежом, не видит необходимости в исчислении пенсии и стажа в Узбекистане, то социальный налог в Пенсионный фонд уплачивать не нужно.
Данная мера направлена на социальную поддержку трудовых мигрантов, а также служит гарантией их материальной защиты в будущем, говорится в сообщении ГНК.