Yangi qonun: chilim va elektron sigareta chekish mumkin bo‘lmagan joylar ma’lum
O‘zbekiston Respublikasining Prezidenti Shavkat Mirziyoyev kecha, 2-iyul kuni «Jamoat joylarida chilim va elektron sigaretalar chekishni cheklash to‘g‘risida»gi qonunni imzoladi. Hujjat matni «Xalq so‘zi online» nashrida berilgan.
Unga ko‘ra, chilim va elektron sigaretalarni:
— statsionar savdo ob’yektlarida, shuningdek, umumiy ovqatlanish korxonalarida, bundan chilim va elektron sigaretalar chekish uchun maxsus ajratilgan xonalar mustasno;
— kinoteatrlarda, teatrlarda, sirklarda, konsert, ko‘rik va ko‘rgazma zallarida hamda ommaviy dam olish uchun mo‘ljallangan boshqa yopiq inshootlarda;
— klublarda, diskotekalarda, kompyuter zallarida, Internet jahon axborot tarmog‘idan foydalanish bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatish uchun jihozlangan xonalarda yoxud boshqa ko‘ngilochar (bo‘sh vaqt o‘tkaziladigan) joylarda;
— muzeylarda, axborot-kutubxona muassasalarida va ma’ruzaxonalarda;
— mahalliy va uzoqqa qatnaydigan poyezdlarda, shahar atrofiga qatnaydigan poyezdlarning vagonlarida (shu jumladan, tamburlarida), daryo kemalarida, shaharda, shahar atrofiga, shaharlararo va xalqaro qatnaydigan avtobuslarda, taksilarda, yo‘nalishli taksilarda hamda shahar elektr transportida, shuningdek, havo kemalarida;
— yerosti o‘tish joylarida, transport bekatlarida va avtotransport vositalarini vaqtinchalik saqlash joylarida;
— aeroportlarning, temir yo‘l, avtomobil vokzallarining va suv transporti bekatlarining binolarida;
— davlat hokimiyati va boshqaruvi organlarining, xo‘jalik boshqaruvi organlarining, shuningdek, korxonalar, muassasalar va tashkilotlarning binolarida;
— sog‘liqni saqlash tizimi muassasalari va tashkilotlarida, ta’lim muassasalarida, jismoniy tarbiya-sog‘lomlashtirish va sport inshootlarida;
— ish joylari bo‘lgan xonalarda;
— ko‘p kvartirali uylarning yo‘laklarida, shuningdek, uylar oldi hududida joylashgan bolalar va sport maydonchalarida;
— xiyobonlarda, bog‘larda, ko‘chalarda va boshqa jamoat joylarida chekishga yo‘l qo‘yilmaydi.
Jamoat joylarida joylashgan xonalarni chilim va elektron sigaretalarni chekish uchun berish, xuddi shuningdek, jamoat joylarida chilimni va elektron sigaretalarni foydalanishga berish taqiqlanadi, bundan ushbu modda birinchi qismining ikkinchi xatboshisida nazarda tutilgan hollar mustasno.
Ushbu modda birinchi qismining ikkinchi xatboshisida ko‘rsatilgan maxsus ajratilgan xonalarning jihozlariga, chilim va elektron sigaretalarni foydalanishga berish tartibiga, chilimlarni sanitariya jihatdan tozalashga va chekiladigan qorishmalarni (tutatqi qiyomni, tutatqi toshni) saqlashga doir talablar, shuningdek, tamakiga va chekiladigan qorishmalarga (tutatqi qiyomga, tutatqi toshga) doir gigiyenik talablar qonun hujjatlarida belgilanadi.

Новый закон: в каких местах нельзя курить кальян и электронные сигареты
Шавкат Мирзиёев подписал Закон об ограничении курения кальянов и электронных сигарет в общественных местах. Документ был одобрен Сенатом 28 июня 2018 года.
Согласно закону, курение кальянов и электронных сигарет не допускается:
— на стационарных торговых объектах, а также предприятиях общественного питания, кроме специально отведенных помещений для курения кальянов и электронных сигарет;
— в кинотеатрах, театрах, цирках, концертных, смотровых и выставочных залах и иных крытых сооружениях, предназначенных для массового отдыха;
— в клубах, на дискотеках, в компьютерных залах, помещениях, оборудованных для предоставления услуг доступа к всемирной информационной сети Интернет, либо в иных местах развлечений (досуга);
— в музеях, информационно-библиотечных учреждениях и лекториях;
— в поездах местного и дальнего сообщения, в вагонах (в том числе тамбурах) пригородных поездов, на речных судах, в автобусах городского, пригородного, междугородного и международного сообщения, в такси, маршрутных такси и городском электротранспорте, а также на воздушных судах;
— в подземных переходах, на транспортных остановках и местах временного хранения автотранспортных средств;
— в зданиях аэропортов, железнодорожных, автомобильных и водных вокзалов;
— в зданиях органов государственной власти и управления, органов хозяйственного управления, а также предприятий, учреждений и организаций;
— в учреждениях и организациях системы здравоохранения, образовательных учреждениях, физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружениях;
— в помещениях, являющихся рабочими местами;
— в подъездах многоквартирных жилых домов, а также на детских и спортивных площадках, расположенных на придомовой территории;
— в скверах, парках, на улицах и иных общественных местах.
Отныне запрещается предоставление помещений в общественных местах для курения кальянов и электронных сигарет. А в специально отведенных местах требования к оборудованию, порядку предоставления в пользование кальянов и электронных сигарет, к их санитарной обработке и хранению курительных смесей, а также гигиенические требования к табаку и курительным смесям – определяются законодательством.