Chiqindilarni saralab yig‘ish tizimi joriy etiladi
«Toshkent shahrida maishiy va qurilish chiqindilari bilan bog‘liq ishlarni amalga oshirishni takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi Prezident qarori (PQ–4925-son, 15.12.2020-y.) qabul qilindi. Bu haqda Adliya vazirligining «Huquqiy axborot» kanali ma’lum qildi.
Qarorga ko‘ra, Davlat ekologiya qo‘mitasi tizimidagi «Maxsustrans» davlat unitar korxonasi va «Chiqindilarni qayta yuklash va utilizatsiya qilish» davlat korxonasi Toshkent shahar hokimligi tizimiga o‘tkaziladi.
«Maxsustrans» davlat unitar korxonasi ishtirokida chiqindilar bilan bog‘liq ishlar davlat-xususiy sheriklik asosida tashkil etiladi.
2021-yil 1-martdan qattiq maishiy chiqindilarni saralab yig‘ish tizimi quyidagi tartibda bosqichma-bosqich joriy etiladi:
- 1-bosqichda (2021-yilda) – Toshkent shahar hokimligi tomonidan belgilanadigan mahalla fuqarolar yig‘inlari hududida chiqindilarni «qayta ishlanadigan» va «qayta ishlanmaydigan» toifalarga ajratgan holda yig‘ish;
- 2-bosqichda (2022-yilda) – «Maxsustrans» davlat unitar korxonasi tomonidan xizmat ko‘rsatiladigan barcha hududlardagi yakka tartibdagi turar-joy sektorida qattiq maishiy chiqindilarni «qayta ishlanadigan» va «qayta ishlanmaydigan» toifalarga ajratgan holda yig‘ish;
- 3-bosqichda (2023-yildan boshlab) – barcha tumanlarda chiqindilarni «qayta ishlanadigan», «qayta ishlanmaydigan», «organik», «xavfli maishiy chiqindilar» va boshqa toifalarga ajratgan holda yig‘ish.
1-bosqichda iste’molchilar rangli chiqindi konteynerlari va (yoki) qayta ishlanadigan paketlar bilan bepul ta’minlanadi.
Chiqindilarni olib chiqib ketish tariflari iste’molchilar tomonidan chiqindilar saralab yig‘ilganligini inobatga olib pasaytirilgan holda belgilanadi.

В Ташкенте внедрят систему раздельного сбора мусора
Принято постановление Президента «О мерах по совершенствованию деятельности в сфере обращения с бытовыми и строительными отходами в городе Ташкенте».
Согласно постановлению, Государственное унитарное предприятие «Махсустранс» и Государственное предприятие «Чикиндиларни кайта юклаш ва утилизация килиш» из системы Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды передаются в систему хокимията города Ташкента, сообщает Министерство юстиции.
Деятельность в сфере обращения с отходами будет организована на основе государственно-частного партнерства при участии Государственного унитарного предприятия «Махсустранс».
Начиная с 1 марта 2021 года поэтапное внедрение системы раздельного сбора твердых бытовых отходов будет осуществляться в следующем порядке:
- на 1-ом этапе (2021 год) – сбор отходов с разделением на категории «перерабатываемые» и «неперерабатываемые» на территории сходов граждан махаллей, перечень которых определяется хокимиятом города Ташкента;
- на 2-ом этапе (2022 год) – сбор твердых бытовых отходов в индивидуальных жилых секторах всех территорий, обслуживаемых Государственным унитарным предприятием «Махсустранс», с разделением их на категории «перерабатываемые» и «неперерабатываемые»;
- на 3-ем этапе (с 2023 года) – сбор отходов во всех районах с разделением на категории «перерабатываемые», «неперерабатываемые», «органические», «опасные бытовые отходы» и другие.
На первом этапе потребители будут обеспечены бесплатными цветными контейнерами и (или) перерабатываемыми пакетами.
Будут установлены пониженные тарифы на вывоз отходов с учетом отходов, отсортированных потребителями.