Bugun kunduzi O‘zbekiston hududining katta qismida juda issiq ob-havo bo‘lib o‘tmoqda.
O‘zgidromet xabariga ko‘ra, kechagi kundan boshlab havo harorati kunduzi 39-41 darajagacha, respublikaning cho‘l hududlarida va janubda 43-45 darajagacha ko‘tarildi.
Bugun, 4-iyul kuni termometr ustuni 41-43 darajagacha, janubda va cho‘l hududlarda 44-46 darajagacha yanada ko‘tarildi.
Faqat O‘zbekistonning shimoli-g‘arbiy hududlari bo‘yicha harorat 34-39 darajagacha pasayishi seziladi.
Dam olish kunlari issiq asta-sekin pasayishni boshlaydi, biroq bu pasayish biroz bo‘ladi. Yakshanba kuni harorat kunduzi 38-41 daraja atrofida, janubda 42-44 darajagacha bo‘ladi.
O‘zbekistonda shamol tezligi 13-18 m/s gacha, 5-iyulda respublika bo‘yicha ba’zi joylarda, 6-iyulda cho‘l hududlarda ba’zida 20-22 m/s gacha kuchayishi, ayrim joylarda chang-to‘zonlar bilan kuzatilishi kutilmoqda.
Toshkentda havo kam bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Harorat asosan 4-5 iyulda 40-43 daraja, 6 iyulda 39-41 daraja bo‘ladi.

Узгидромет опубликовал прогноз погоды на выходные, 5-6 июля.
Отмечается, что сегодня, 4 июля днем по большей части территории Узбекистана наблюдается пик очень жаркой погоды. Температура воздуха поднялась до значений 41-43 градуса, по югу и пустынной зоне – до 44-46 градусов.
Сообщается, что выходные дни жара начнет понемногу спадать, но понижение будет незначительным. В воскресенье дневная температура будет в пределах 38-41 градуса, по югу – до 42-44 градусов.
По стране ожидается усиление ветра до 13-18 м/с, 5 июля местами по республике, 6 июля по пустынной зоне с порывами до 20-22 м/с, в отдельных районах с пыльным поземком.
В Ташкенте в эти дни ожидается малооблачная погода без осадков. Преобладающая температура 4-5 июля составит 40-43 градуса, 6 июля – 39-41 градуса.