Davlat organlariga yil yakuniga qadar asosiy vositalarni xarid qilish taqiqlandi
«Budjetlararo munosabatlarni va soliq ma’muriyatchiligini yanada takomillashtirish to‘g‘risida»gi Prezident qarori (PQ–208-son, 15.04.2022-y.) qabul qilindi.
Qarorga muvofiq, 2022-yilda qo‘shilgan qiymat solig‘i bo‘yicha daromadlar oshirib bajarilgan qismidan hududiy budjetlarga yo‘naltiriladigan mablag‘larning 40 foizi respublika budjetida qoldiriladi.
2022-yil 1-maydan davlat organlari va tashkilotlarining budjetdan tashqari jamg‘armalaridan Davlat xizmatini rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasiga ajratmalar qilish to‘xtatiladi.
2022-yil aprel‒dekabr oylarida davlat organlarining budjetdan tashqari jamg‘armalariga kelib tushgan mablag‘larning hamda jamg‘armadagi bo‘sh turgan pullarni bankka joylashtirish orqali olinadigan daromadlarning 15 foizi respublika budjetiga o‘tkaziladi.
Davlat organlari joriy yil yakunigacha asosiy vositalarni xarid qilishi hamda bino va inshootlarni ta’mirlashi taqiqlandi (maktablar, bog‘chalar, tibbiyot va tibbiy-ijtimoiy muassasalari, mehribonlik uylari mustasno).
Yuridik shaxslarning mol-mulk solig‘ini hisoblashda minoralar, ko‘priklar (estakadalar), rezervuarlar (o‘t o‘chirish inshootlari, sisternalar), bostirmalar, shiyponlar, beton maydonlar va devorlar (bordyurlar) soliq bazasi sifatida ko‘rilmaydi.

Госорганам запретили покупать основные средства до конца текущего года
Принято постановление президента «О дальнейшем совершенствовании межбюджетных отношений и налогового администрирования».
Согласно документу, в 2022 году в республиканском бюджете останется 40 процентов средств, предусмотренных для направления в региональные бюджеты из перевыполненной части прогноза доходов по налогу на добавленную стоимость.
С 1 мая 2022 года приостанавливаются отчисления в Фонд поддержки развития государственной службы из внебюджетных фондов государственных органов и организаций.
В апреле-декабре текущего года в республиканский бюджет будет перечислено 15 процентов средств, поступающих во внебюджетные фонды государственных органов, а также полученных от размещения свободных средств данных фондов в коммерческих банках.
Кроме того, государственным органам запрещено до конца текущего года приобретать основные средства и ремонтировать здания и сооружения (за исключением школ, детских садов, медицинских и медико-социальных учреждений, домов милосердия).
При расчете налога на имущество юридических лиц в качестве налоговой базы не рассматриваются башни, мосты (эстакады), резервуары (пожарные сооружения, цистерны), навесы, сараи, бетонные площадки и стены (бордюры).