«Deputat uyg‘oq bo‘lsa, vazirlar ham, hukumat ham uyg‘oq bo‘ladi» — Shavkat Mirziyoyev
Prezident Shavkat Mirziyoyev Oliy Majlis Qonunchilik palatasi majlisidagi nutqida deputatlar oldida turgan dolzarb vazifalarga to‘xtalib o‘tdi. Bu haqda davlat rahbarining matbuot xizmati xabar berdi.
– Deputat, avvalo, hamisha xalq dardi bilan yashashi, odamlarni qiynayotgan muammolarni hal qilish uchun fidoyilik ko‘rsatib boshqalarga o‘rnak bo‘lishi lozim. Deputatning qalbi, vijdoni uyg‘oq bo‘lsa, vazirlar ham, hukumat ham, parlament ham uyg‘oq bo‘ladi, – dedi Prezident.
Quyi palata har bir qonun loyihasi bo‘yicha xolis bahs-munozara va tortishuvlar makoniga, turli ijtimoiy manfaatlar o‘rtasidagi kurash maydoniga, chinakam demokratiya maktabiga aylanishi zarurligi ta’kidlandi.
O‘tgan besh yil davomida palata faoliyati sezilarli darajada jonlanib, 540 ta qonun yoki 2010-2014 yillardagiga nisbatan 2 barobar ko‘p qonun loyihasi ko‘rib chiqildi.
Fuqarolik protsessual kodeksi, Iqtisodiy protsessual kodeks, Ma’muriy sud ishlarini yuritish to‘g‘risidagi kodeks, Saylov kodeksi kabi muhim hujjatlar qabul qilindi.
Shuningdek, oxirgi ikki yilda to‘g‘ridan-to‘g‘ri amal qiladigan qonunlar ishlab chiqila boshlandi.
Quyi palataga kiritilgan har bir qonun loyihasi bo‘yicha joylarda jamoatchilik muhokamasini o‘tkazish amaliyoti yo‘lga qo‘yildi. Shundan so‘ng 400 dan ziyod qonun loyihasidagi mingga yaqin normalar fuqarolarimiz bildirgan takliflar asosida takomillashtirildi. Aholi tomonidan bildirilgan fikrlar, tanqidiy mulohazalar inobatga olinib, 16 ta qonun loyihasi rad etildi va tashabbuskor idoraga qaytarildi. Holbuki, 2010-2014 yillarda birorta ham qonun loyihasi qaytarilmagan edi.
Shavkat Mirziyoyev deputatlar asosiy e’tiborni qonunlar xalq manfaatini qanchalik ifoda etishiga qaratishi lozimgini ta’kidladi.
– Darhaqiqat, xalq vakillari bo‘lgan deputatlar o‘z vakolatiga asoslanib, jasur, talabchan va qat’iyatli bo‘lishi, fuqarolarning manfaatiga xizmat qilmaydigan qonunlar qabul qilinishiga yo‘l qo‘ymasligi shart. Har bir qonunning, ta’bir joiz bo‘lsa, ko‘zi, oyog‘i, ijrosi bo‘lishi lozim. Qonun qabul qilindimi, albatta, hayotda o‘zgarish bo‘lishi kerak, – dedi Prezident.

«Если депутаты будут работать на совесть, то так же будут относиться к делу министры, правительство» — Шавкат Мирзиёев
Президент Шавкат Мирзиёев в своем выступлении на заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса затронул стоящие перед депутатами актуальные задачи.
– Депутат прежде всего должен жить заботами народа и проявлять самоотверженность в решении волнующих людей проблем, быть в этом примером. Если депутаты будут гореть душой, работать на совесть, то так же будут относиться к делу министры, правительство, а также парламент в целом, – сказал Президент.
Отмечалось, что нижняя палата должна превратиться в настоящую “школу демократии”, площадку, где ведутся объективные дебаты и дискуссии по каждому проекту закона и сталкиваются различные общественные интересы.
За последние пять лет деятельность палаты существенно активизировалась, было рассмотрено 540 проектов законов, или вдвое больше по сравнению с периодом 2010-2014 годов. Были приняты такие важные акты, как Гражданский процессуальный кодекс, Экономический процессуальный кодекс, Кодекс об административном судопроизводстве, Избирательный кодекс. В последние два года начато принятие законов прямого действия.
На местах была налажена практика общественных обсуждений по каждому внесенному в нижнюю палату проекту закона. Благодаря этому около 1 тысячи положений более 400 законопроектов были доработаны на основе предложений граждан. С учетом высказанных населением мнений 16 проектов законов были переданы инициаторам для доработки; примечательно, что в 2010-2014 годах не был возвращен ни один законопроект.
Шавкат Мирзиёев отметил, что основное внимание депутатам следовало бы уделить тому, насколько эти законы отвечают интересам народа.
– Действительно, народные представители, как и подобает их высокому депутатскому статусу, должны быть смелыми, требовательными и решительными, не допускать принятия законов, которые не будут служить интересам народа. Каждый закон, образно говоря, должен быть как живой организм, иметь свою силу и результат, и с его принятием жизнь должна меняться к лучшему, – сказал Президент.