Hozirda Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazi reanimatsiya bo‘limida yana 10 nafarga yaqin bola shamollash asoratlari bilan yotibdi. Ular faqat «Dok-1 Maks» emas, balki «Sinepar Kid», «Ambronol» kabi dorilarni ham qabul qilgan. Bu haqda «Gazeta.uz» xabar berdi.
Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazi (16-shahar shifoxonasi) bolalar reanimatsiya bo‘limi boshlig‘i Alisher Mustaqimov hozir 14 bemor reanimatsiya bo‘limida davolanyotgani, ularning 10 nafari shamollash asoratlari bilan yotganini ma’lum qildi.
«Hozirgi paytda buyrakka asorat berayotgan respirator infeksiyalar soni bir muncha oshgan. Buyrak yetishmovchiligi bilan yotgan kasallar o‘zi har doim bo‘lgan. Hozir ham bor. Ayni vaqtda oshib ketdi, ko‘paydi deyolmayman. 10 nafar bemorning bir necha nafarining onasi shamollashga qarshi bo‘lgan dorilarni ichishganini aytdi. Lekin, bu hozircha o‘z tasdig‘ini topgani yo‘q. Hozir bitta doriga taqalib qolishdan yiroqdamiz. Chunki, bunday dorilarni ichmasdan buyrak kasalligi bilan og‘riganlar ham bor. Bir necha xil dorilarni birga qabul qilgan bemorlar ham bor. Ularning bittasini qo‘llagan bemorlar ham bor», — deya ta’kidlagan shifokor.
Reanimatsiya bo‘limi boshlig‘ining so‘zlariga ko‘ra, 28 dekabr kuni 2 yoshli Jizzax viloyatidan kelgan bemor vafot etdi.
«3−4 kun ichida faqat bir bemor vafot etdi, bundan boshqa hozircha vafot etganlar bo‘lmadi. Unda shamollashning o‘tkir respirator infeksiyasi hisobiga buyrak yetishmovchiligi holati yuzaga kelgan. U ham shu «paratsetamol»ning qaysidir bir turini qabul qilgan», — dedi u.

В РНЦЭМП госпитализированы около 10 детей, принимавшие «Док-1 Макс», «Цинепар кид» и «Амбронол»
Заведующий детским отделением реаниматологии Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи Алишер Мустакимов сообщил, что в реанимационном отделе по состоянию на 16:00 29 декабря находятся 14 детей, из них 10 — с признаками простуды и почечной недостаточности. Об этом сообщает «Газета.uz».
По его словам, во время сезонных холодов растёт заболеваемость простудой и ОРВИ, которые при несвоевременном лечении могут привести к тяжким последствиям, в том числе к пневмонии и почечной недостаточности.
«На сегодняшний день число респираторных инфекций, которые оказывают негативное воздействие на почки, немного выросло. Пациенты с почечной недостаточностью всегда были. Повреждение почек может быть из-за инфекционных заболеваний или аутоиммунных заболеваний либо могут возникнуть заболевания почек при шоковом состоянии из-за низкого кровообращения. Такие пациенты всегда были. Сейчас тоже есть. Я не могу сказать, что их стало больше», — заявил он.
Алишер Мустакимов не стал называть название лекарств от простуды и кашля, которые принимали госпитализированные пациенты.
«Некоторые из них сказали, что выпили лекарства от простуды. Но я не могу сказать, что это (связь приёма лекарства с возникновение заболевания — ред.) нашло своё подтверждение. Потому что это могут быть побочные эффекты лекарства или же заболевание мог вызвать сам вирус. Есть вероятность вирусного генеза. Это сейчас изучают правоохранительные органы», — сообщил он.
Завотделением РНЦЭМП, отметил, что не хочет связывать заболевание «конкретно с одним лекарством», поскольку есть пациенты с заболеванием почек, которые не принимали препаратов.
«[Из 10 пациентов] есть те, кто принимал препарат с одним наименованием, есть и те, кто принимал сразу три лекарства [от простуды]», — заявил он.
Алишер Мустакимов рекомендовал родителям не покупать самостоятельно лекарства в аптеках, а обращаться к врачу, который должен поставить диагноз, назначить подходящее лечение и лекарство..