Elektron xaridlar uchun ham keshbek to‘lash boshlandi
Endi masofaviy elektron to‘lovlar uchun ham xaridlardan 1 foiz miqdorida keshbek to‘lanadi. Bu haqda Davlat soliq qo‘mitasi matbuot xizmati xabar berdi.
Bularga Click, Payme, Oson, Apelsin, Paynet, ATTO va boshqa xizmatlar, bank xizmatlari (jumladan, mobil ilovalar) va marketplace’lar (onlayn do‘konlar) orqali to‘lovlar kiradi.
Ushbu xizmatlarning soliq organlari tizimlari bilan integratsiyalashuvi tufayli to‘lov tizimlari orqali to‘lovlarni amalga oshirishda QR-kodli chek hosil bo‘ladi. Agar iste’molchi keshbek tizimida ro‘yxatdan o‘tgan bo‘lsa, xarid summasining 1 foizi Soliq mobil ilovasining shaxsiy kabinetida avtomatik tarzda aks ettiriladi.
Shuningdek, keshbekni olish uchun elektron chekdagi QR kodni skanerlash mumkin.
Qo‘mitaning eslatishicha, avtomobillar, havo va temir yo‘l chiptalarini xarid qilish, kommunal va aloqa xizmatlari uchun to‘lovlarni amalga oshirishda keshbek to‘lanmaydi.

Теперь кэшбэк будет выплачиваться и за дистанционные электронные платежи
В Узбекистане теперь введут кэшбэк за дистанционные электронные платежи, сообщает Государственный налоговый комитет.
Кешбэк выплачивается при дистанционной оплате посредством:
- платежных организаций
- электронных платежных услуг коммерческих банков (в том числе мобильных приложений)
- информационных систем электронных коммерческих платформ – «маркетплейсов».
Благодаря интеграции с информационными системами (PAYNET, OSON, PAYME, CLICK, APELSIN и других) налоговых органов при оплате через электронные платежные системы формируется чек с QR-кодом.
Если потребитель зарегистрирован в системе кешбэка, то 1% от суммы покупки, осуществленной через электронные платежи, автоматически отразится в личном кабинете мобильного приложения Soliq.
Также для получения кешбэка имеется возможность отсканировать QR-код на электронном чеке.
Напомним, что кешбэк не выплачивается – при покупке автомобилей, авиа- и железнодорожных билетов, оплате за коммунальные услуги и услуги связи.