Go‘sht va kartoshka mahsulotlari narxi arzonlashtiriladi
2021 yil 10 oktyabrdan 2021 yil 31 dekabrga qadar bo‘lgan davrda go‘sht (mol go‘shti, qo‘y go‘shti, tovuq go‘shti), tirik hayvonlar (qoramol va parranda) va ularni so‘yishdan olingan mahsulotlarini, kartoshkani hamda muzlatilgan baliqni O‘zbekiston Respublikasi hududiga olib kirish, shuningdek ularni realizatsiya qilish bo‘yicha aylanmalari qo‘shilgan qiymat solig‘idan(NDS) ozod qilinadi.
Bu haqidagi qonun loyihasi deputatlar tomonidan qabul qilinib, Senatga yuborildi, deb xabar berdi deputat Rasul Kusherbayev.

В Узбекистане могут снизить цены на мясные и картофельные продукты
Депутаты направили на одобрение в Сенат законопроект, предусматривающий внесение изменений и дополнений в Налоговый кодекс.
Согласно законопроекту, с 10 октября по 31 декабря текущего года ввоз и продажа на территории Узбекистана мяса (говядины, баранины, курицы), животных (крупного рогатого скота и птицы) и продуктов их убоя, а также картофеля и мороженой рыбы освобождается от налога на добавленную стоимость (НДС). Об этом сообщил депутат Законодательной палаты Расул Кушербаев.
Как отмечает депутат, основная цель законопроекта — снизить себестоимость мясных и картофельных продуктов.