Gulnora Karimovaning oila a’zolari uning koloniyadagi ahvoli bo‘yicha shikoyat va e’tirozlar bildirmagan
Oldinroq Adliya vazirligi tomonidan Internet tarmog‘ida mahkuma Gulnora Karimovaga tegishli tibbiy yordam ko‘rsatilmayotgani hamda u doimo ruhiy bosim ostida ekanligi to‘g‘risidagi ma’lumotlar bo‘yicha o‘rganish o‘tkazilgani to‘g‘risida xabar berilgan edi.
O‘rganish davomida (joriy yilning 3-iyul kuni) G. Karimova oila a’zolarining u bilan uzoq muddatli uchrashuv so‘rab yozgan murojaati kelib tushganlik fakti aniqlangan edi.
Adliya vazirligining Jamoatchilik bilan aloqalar bo‘limi xabariga ko‘ra, Jinoyat-ijroiya kodeksining 76-moddasiga muvofiq mahkumlarning uzoq muddatli uchrashuv huquqi ta’minlanishini o‘rganish maqsadida monitoring o‘tkazildi. Monitoring davomida, mahkuma G. Karimova o‘zining uzoq muddatli uchrashuv huquqidan foydalangan holda 2019-yilning 7-iyul kunidan 10-iyul kuniga qadar, o‘z oila a’zolari bilan uch kunlik – uzoq muddatli uchrashuvda bo‘ldi.
Ularga, uzoq muddatli uchrashuv huquqidan foydalanayotgan boshqa mahkumalar kabi, alohida uzoq muddatli uchrashuvlarga mo‘ljallangan yashash joyi ajratildi.
Ushbu uchrashuvni bo‘lish, shuningdek, oila a’zolari tomonidan olib kelingan posilka va banderollarni kiritishni cheklash holatlari bo‘lmadi.
Suxbat davomida, G. Karimovaning oila a’zolari ushbu davrda boshqa mahkumalar ham o‘zining uzoq muddatli uchrashuv huquqidan foydalangan holda yaqinlari bilan birga bo‘lganligini ta’kidlashdi, bu boshqa mahkumalarning uchrashish huquqlari ta’minlanayotganligini bildiradi.
Shu bilan birga, uchrashuv davomida, G. Karimovaning oila a’zolari G. Karimovaga tegishli tibbiy yordam ko‘rsatilmayotganligi va unga bosim o‘tkazilayotganligi bo‘yicha shikoyat va e’tiroz bildirishmadi.

Минюст: Члены семьи Гульнары Каримовой касательно ее пребывания в колонии, жалоб и претензий не предъявляли
Как сообщалось ранее, Министерство юстиции изучило доводы, опубликованные в сети Интернет, касательно не предоставления должной медицинской помощи и оказания давления на осужденную Гульнару Каримову.
В процессе изучения (3 июля т.г.) установлен факт поступления обращения членов семьи Г. Каримовой о предоставлении долгосрочного свидания с осужденной.
В целях обеспечения права осужденных на свидание, предусмотренных статьей 76 Уголовно-исполнительного кодекса, проведен мониторинг. Мониторинг показал, что осужденной Г. Каримовой предоставлено право длительного свидания, в частности с 7 по 10 июля 2019 года осужденная находилась на трехдневном – длительном свидании с членами ее семьи.
Для длительного свидания им, как и другим осужденным, пользующимся правом на длительное свидание, предоставлено соответствующее отдельное жилое помещение, используемое исключительно для этих целей.
Случаев прерывания данного свидания, а также ограничений в провозе привезенных членами семьи посылок и бандероли не было.
При беседе, члены семьи Г. Каримовой, подчеркнули, что другие осужденные в это время также пользовались правом на длительное свидание со своими родными, что показывает факт обеспечения прав на свидание и других осужденных.
Наряду с этим, при встрече, члены семьи Гульнары Каримовой на не предоставление должной медицинской помощи и оказание давления на нее, во время ее пребывания в колонии, личных жалоб и претензий не высказали.