«O‘zgidromet» haftalik ob-havo ma’lumotini e’lon qildi
Bugun va ertaga O‘zbekistonda ob-havo sharoitini dam olish kunlari hududimizga kirib kelgan quruq va deyarli sovuq antitsiklon havo massalari belgilaydi. Barcha viloyatlarda ob-havo yog‘ingarchiliksiz bo‘lishi kutilmoqda, kechasi va ertalab ba’zi joylarga tuman tushishi mumkin. Havo harorati kechalari 0-5 daraja sovuq, kunduz kunlari 0-5 daraja iliq atrofida, ba’zi joylarda 7 daraja iliqqacha bo‘ladi.
23-dekabrda Kavkaz hududlaridan kirib kelgan biroz nam havo massalari respublika hududlari bo‘yicha siljiydi. Respublika hududlarining ko‘p qismida yog‘ingarchiliksiz bulutli ob-havo bo‘lishi kutilmoqda, faqat markaziy hududlar bo‘yicha ba’zi joylarda biroz yog‘ingarchilik bo‘lishi mumkin. Havo harorati deyarli o‘zgarmaydi.
24-25-dekabrda bizning hududimizga Eron hududlaridan iliq havo massalari kirib keladi. Havo harorati ko‘tariladi va ish haftasining oxiriga kelib, kunduz kunlari havo 7-12 darajagacha isiydi.
Hududlarning ko‘p qismida shu kunlarda yog‘ingarchiliksiz ob-havo saqlanib turadi. Faqat, respublikamizning shimoli-g‘arbiy hududlariga 25-dekabrda janubiy siklon kirib kelishi boshlanadi, buning hisobiga Qoraqalpog‘istonda, Xorazm, Buxoro, Navoiy viloyatlarida asosan yomg‘ir ko‘rinishidagi biroz yog‘ingarchilik bo‘lishi mumkin.

К концу недели потеплеет — Узгидромет
21-22 декабря погоду по Узбекистану определяет сухая и относительно холодная воздушная масса антициклона, пришедшего к нам в выходные дни. По всем областям ожидается погода без осадков, в ночные и утренние часы местами возможен туман. Температура воздуха будет в пределах ночью 0-5° мороза, днем 0-5°, местами до 7° тепла, сообщили в Узгидромете.
23 декабря по территории республики будет смещаться слабовлажная воздушная масса с районов Кавказа. По большей части территории республики ожидается пасмурная погода без осадков, лишь по центральным районам местами возможны слабые осадки. Температура воздуха существенно не изменится.
24-25 декабря на нашу территорию будет происходить вынос теплой воздушной массы с районов зарубежного юга. Температура воздуха будет расти, и к концу рабочей недели воздух в дневные часы будет прогреваться до 7-12° тепла.
По большей части территории в эти дни сохранится погода без осадков. Только на северо-западные районы республики 25 декабря начнется выход южного циклона, с которым по Каракалпакстану, Хорезмской, Бухарской, Навоийской областям возможны слабые осадки, преимущественно в виде дождя.