Tailand delegatsiya Yaponiya bosh vaziri Xideki Todzio bilan. Tokio, 1942 yil.
Ko‘pchilik Ikkinchi jahon urushini bir tarafdan Sovet ittifoqi, AQSh, Buyukbritaniya va ikkinchi tarafdan Germaniya, Italiya, Yaponiya o‘rtasidagi muhoraba deb o‘ylaydi. Tarixga qiziquvchilargina yana bir nechta davlat u yoki bu tarafda turib urushganini eslay oladi.
Aslida esa insoniyat tarixidagi eng keng ko‘lamli muhorabada o‘sha paytda mavjud bo‘lgan 73 ta davlatning 62 tasi qatnashgan, ularda yer shari aholisining 80 foizidan ko‘prog‘i istiqomat qilar edi.
Foto: «Commons.wikimedia.org»
Quyida hitlerchilar tarafida turib urushgan ayrim davlatlar haqida hikoya qilamiz.
Tayland
Taylandga borgan sayyohlarning ko‘pchiligi Ikkinchi jahon urushida taylar antihitler koalitsiyasiga qarshi davlatlar safida jang qilganini bilmasa kerak.
1940-yildayoq Tayland armiyasi Fransiya Hindixitoyiga hujum qilib, chegaraga tutash bir qancha hududlarni bosib olgan edi. Bu vaqtda Yevropada vermaxt tomonidan yanchib tashlangan fransuzlar o‘z mustamlakalarini yetarlicha himoya qilishga qodir emas edi.
Mamlakat bosh vaziri Luang Plek Pibunsongram Buyukbritaniya bilan ham, Yaponiya bilan ham muzokara olib bordi. 1941-yilning dekabrida yapon qo‘shini dengiz orqali Tayland zaminiga kelib tushdi va qisqa muddatli to‘qnashuvlardan so‘ng Pibunsongram Yaponiya bilan vaqtinchalik sulh tuzdi. Ushbu bitim natijasida Yaponiya Malayyaga hujum qilish uchun Tayland hududidan foydalanish imkoniga ega bo‘ldi. Tayland hukumati 1942-yil 25-yanvar kuni AQSh va Buyukbritaniyaga urush e’lon qildi. 1942-yilning may oyida tay qo‘shini yapon armiyasi bilan birgalikda Birmaning shimoli-sharqiy hududlarini bosib oldi, 1943-yil 20-avgustda esa Yaponiya to‘rtta shimoliy malay va ikkita tan knyazligini Taylandga berdi.
Mamlakatda yapon-tay ittifoqining muxoliflari ko‘p edi, 1944-yilning iyul oyida parlament Pibunsongramga ishonchsizlik bildirdi va u bosh vazir lavozimidan ketishga majbur bo‘ldi.
Taylandning yangi hukumati jangovar harakatlarda ishtirokini to‘xtatib, antihitler koalitsiyasi bilan muzokaraga kirishdi. 1946-yil 1-yanvarda tinchlik shartnomasi tuzildi: unga ko‘ra Tayland 1941 — 1943-yillarda bosib olgan hududlaridan voz kechdi va Buyukbritaniyaga kontributsiya to‘ladi.
Slovakiya
1938-yilgi «Myunxen kelishuvi» nafaqat Sudet viloyatining Uchinchi reyxga berilishiga, balki 1939-yil 14-mart kuni mustaqil slovak davlati tuzilishiga ham olib keldi. Ushbu harakatning boshida Adolf Hitler rejimini o‘z ittifoqchisi deb bilgan Glinka slovak xalq partiyasi turdi. Germaniyaning talabiga binoan Slovakiyaga mustaqillik berilgan edi.
1939-yilning sentyabrida Slovakiya armiyasi Germaniya bilan birgalikda Polshaga hujum qildi. SSSR bilan urush boshlangach Slovakiya ekspeditsion korpusi Sharqiy frontga jo‘natildi.
Biroq slovak askar va ofitserlari Hitlerning sodiq ittifoqchilari bo‘lgan deb bo‘lmaydi. Ularning bir qismi Qizil armiya yoki partizanlar tarafiga o‘tib ketdi.
1944-yili mamlakatda hitlerchilarga qarshi milliy qo‘zg‘olon ko‘tarildi. Biroq vermaxt qo‘zg‘olonni bostirdi, uning ishtirokchilarining aksariyati halok bo‘ldi, bir qismi front chizig‘ini kesib o‘tib halokatdan qutulib qoldi.
1945-yilning bahorida sovet qo‘shinlari Slovakiya hududini ozod qildi. 1945-yil 8-may kuni Slovakiya bosh vaziri Shtefan Tiso Kremsmyunster abbatligida Slovakiya respublikasining Ikkinchi jahon urushida taslim bo‘lganligi haqidagi hujjatni imzoladi.
Natsistlar bilan hamkorlik qilgani uchun Tiso 30 yilga kesilib, turmada vafot etdi. Slovakiya Chexoslovakiya tarkibiga qaytdi va 1993-yil 1-yanvardan yana mustaqil davlatga aylandi.
Liviya
Ikkinchi jahon urushining jangu-jadallari Yevropa, Osiyo, Okeaniyada bo‘lib o‘tdi, Afrika ham bundan chetda qolgani yo‘q.
1911-yildayoq Italiya qo‘shini hozirgi Liviyaning shimoliy hududini bosib olgan edi. 1927-yili Kirenaika va Tripolitaniya koloniyalari tuzildi, 1934 yili esa ular (shuningdek Fetssan hududi) Liviyaga qo‘shildi.
Mahalliy aholi mustamlakachilarga qarshi kurashganiga qaramay Italiya Liviya ustidan hukmronlikni saqlab qolibgina qolmay, bu yerga italyanlarni ko‘chirib keltirish siyosatini ham yurgizdi. Natijada 1940-yillarning boshiga kelib ular mamlakat aholisining 12 foizini tashkil qilar edi.
1940-yilda Shimoliy Afrikada jangovar harakatlar boshlandi. Italiya Liviyada har biri yengil qurollangan 7000 kishidan iborat ikkita diviziya tuzdi. Bu qo‘shin urushning birinchi yiliyoq yanchib tashlandi, ammo diviziyalarning ayrim bo‘linmalari Afrika kampaniyasi tugugunga qadar Liviyaning janubiy sarhadlarini qo‘riqlashda davom etdi.
Shimoliy Afrika va Liviya hududidagi jangovar harakatlar 1943-yilgacha davom etdi va Italiya qo‘shinlarining butkul mag‘lubiyati bilan tugadi. Liviyani Buyukbritaniya va Fransiya nazorat qila boshladi, 1951-yilga kelibgina BMT qarori bilan unga mustaqillik berildi.

Воевали даже они. Малоизвестные союзники Гитлера во Второй мировой
Для большинства граждан России Вторая Мировая война – это противостояние Советского Союза, США и Великобритании с одной стороны и нацистской Германии, Италии и Японии – с другой. Более продвинутые смогут вспомнить ещё несколько стран, воевавших на той или другой стороне.
Между тем на самом деле участниками самого масштабного вооружённого конфликта в истории человечества являлись 62 государства из 73, существовавших на тот момент, в которых проживало более 80% населения земного шара.
АиФ.ru решил вспомнить о нескольких малоизвестных странах-участницах Второй мировой войны. В этой части материала речь пойдёт о государствах, которые выступили среди стран Оси, то есть на стороне гитлеровской Германии.
Страны Оси выделены синим цветом.
Фото: «Commons.wikimedia.org»
Таиланд
Вряд ли многие из россиян, приезжающие в Таиланд, знают, что во Второй мировой войне тайцы выступили на стороне стран Оси, противостоявших антигитлеровскому блоку.
Ещё в 1940 году армия Таиланда вторглась во Французский Индокитай, захватив ряд приграничных территорий. Французы, в это время разбитые в Европе вермахтом, должного сопротивлениях в своих колониях оказывать не смогли.
Премьер-министр страны Луанг Плек Пибунсонграм вёл переговоры как с Великобританией, так и с Японией. В декабре 1941 года японские войска высадились на побережье Таиланда, и после непродолжительных боевых действий Пибунсонграм принял решение заключить перемирие с Японией. В результате этого соглашения Япония получила возможность использовать территорию Таиланда для вторжения в Малайю. Власти Таиланда 25 января 1942 года объявили войну США и Великобритании. В мае 1942 года тайские войска совместно с японской армией заняли северо-восточную Бирму, а 20 августа 1943 года Япония передала Таиланду четыре северомалайских и два танских княжества.
Внутри страны оппозиция японо-тайскому союзу была сильна, и в июле 1944 года парламент вынес Пибунсонграму вотум недоверия, и ему пришлось уйти в отставку с поста премьер-министра.
Новое правительство Таиланда вступило в переговоры с антигитлеровской коалицией, прекратив участие в боевых действиях. Мирный договор был подписан 1 января 1946 года: по нему Таиланд отказывался от территориальных захватов 1941-1943 годов и выплачивал контрибуцию Великобритании.
Словакия
«Мюнхенский сговор» 1938 года привёл не только к передаче Судетской области Третьему рейху, но и к провозглашению 14 марта 1939 года независимого словацкого государства. Во главе того движения стояла Глинковская словацкая партия, которая считала режим Адольфа Гитлера своим союзником. Независимость Словакии была предоставлена по требованию Германии.
В сентябре 1939 года словацкая армия вместе с Германией напала на Польшу.  С началом войны с СССР на Восточный фронт был отправлен Словацкий экспедиционный корпус.
Впрочем, преданными союзниками Гитлера словацких солдат и офицеров назвать нельзя. Часть военных из подразделений, воевавших на Восточном фронте, переходила на сторону Красной Армии либо уходила в партизаны.
В 1944 году в стране вспыхнуло Словацкое национальное восстание, направленное против гитлеровцев. Восстание было подавлено вермахтом, многие его участники погибли, часть перешла линию фронта, оказавшись на территории, контролируемой Красной Армией.
Автоколонна восставших. Лето 1944 года.
Весной 1945 года с тяжёлыми боями советские войска освободили территорию Словакии. 8 мая 1945 года премьер-министр Словакии Штефан Тисо подписал в Кремсмюнстерском аббатстве капитуляцию Словацкой Республики во Второй мировой Войне.
За сотрудничество с нацистами Тисо был осуждён на 30 лет и умер в тюрьме. Словакия вернулась в состав Чехословакии и оставалась в едином государстве до 1 января 1993 года.
Ливия
Боевые действия в ходе Второй мировой войны затронули Европу, Азию, Океанию, не обошли они стороной и Африку.
Ещё в 1911 году войска Италии заняли территорию сегодняшней северной Ливии. В 1927 году были созданы отдельные колонии Киренаика и Триполитания, а в 1934 году они (а также территория Феццан) были объединены в Ливию.
Несмотря на борьбу местного населения с колонизаторами, Италия не только сохраняла контроль над Ливией, но и проводила активную политику переселения на эти земли коренных итальянцев. В начале 1940-х годов они составляли до 12% населения страны.
В 1940 году начались боевые действия в Северной Африке. Италия сформировала  две ливийские колониальные дивизии, это были легковооружённые соединения по 7000 человек. Они были разбиты в первый же год войны, но отдельные колониальные подразделения принимали участие в патрулировании южных границ Ливии вплоть до завершения Африканской кампании.
Итальянский аэродром в Ливии, разрушенный авиацией союзников. Декабрь 1942 года.
Боевые действия в Северной Африке и на территории Ливии продолжались до 1943 года и закончились полным поражением итальянских сил. Ливия перешла под контроль Великобритании и Франции, а в 1951 году по решению ООН ей была предоставлена независимость.