ID-karta va xorijga chiqish pasportini yo‘qotganlik uchun javobgarlik belgilandi
«O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida»gi Qonun (O‘RQ–759-son, 14.03.2022 y.) Prezident tomonidan imzolandi.
Qonun bilan biometrik pasport o‘rniga ID-kartalari joriy etilayotganligi sababli ayrim Kodekslar va qonunlarga ID-karta tushunchasi kiritildi.
Shuningdek, ID-kartalarni, xorijga chiqish biometrik pasportini yo‘qotganlik, ularni yaroqsiz holga keltirganlik uchun javobgarlik belgilandi.
Oila kodeksida bolalarning tug‘ilishini qayd etish ota-onasining doimiy yashash yoki vaqtincha turgan joyidan qat’i nazar fuqarolik holati dalolatnomalarini yozish organlarida 1 oy ichida amalga oshirilishi belgilandi.
Shaxsni tasdiqlovchi hujjatlarga nikoh qayd etilganligi to‘g‘risida belgi qo‘yilishiga oid norma chiqarib tashlandi.
Yer davlat yoki jamoat ehtiyojlari uchun olib qo‘yilganda fuqarolarga uning o‘rniga berilayotgan uy-joy avvalgi uy-joyidan qimmatroq bo‘lsa, farq qilgan qiymat fuqarolar tomonidan qaytarib berilmaydi. Ilgari 5 yilda qaytarilishi lozim edi.
Ijtimoiy himoya yagona reyestriga kiritilgan shaxsga, shuningdek unga hamrohlik qiluvchi shaxsga xorijiy davlatda ixtisoslashgan tibbiy yordam ko‘rsatilganda yoki jarrohlik amaliyoti o‘tkazilganda xorijga chiqish uchun biometrik pasportini berganlik uchun davlat boji undirilmaydi.
ID-karta berganlik uchun BHMning 89 foizi miqdorida boj undiriladi, xorijga chiqish uchun biometrik pasportni berganlik uchun esa BHMning 1 baravari miqdorida undiriladi (ilgari BHMning 1,2 baravari edi).

Установлена ответственность за утрату ID-карты и загранпаспорта
Президент подписал Закон «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан» (ЗРУ №759 от 14.03.2022 года).
В связи с тем, что Законом вместо биометрических паспортов вводятся ID-карты, в некоторые кодексы и законы введено понятие ID-карты.
Также установлена ответственность за утрату ID-карт, биометрических паспортов для выезда за границу, за приведение их в негодность.
Семейным кодексом установлено, что регистрация рождения детей осуществляется в течение 1 месяца в органах записи актов гражданского состояния независимо от места постоянного проживания или временного пребывания родителей.
Исключена норма о том, что на документах, удостоверяющих личность, делается отметка о регистрации брака.
При изъятии земельного участка для государственных или общественных нужд разница не возмещается гражданами, если предоставленное гражданам жилье дороже предыдущего.
Ранее эту разницу необходимо было вернуть в течение 5 лет.
Государственная пошлина за выдачу биометрического паспорта для выезда за границу лицу, включенному в Единый реестр социальной защиты, а также сопровождающему его лицу, для оказания специализированной медицинской помощи или проведения хирургической операции в иностранном государстве, не взимается.
За выдачу ID-карты взимается пошлина в размере 89 процентов от БРВ, а за выдачу биометрического паспорта для выезда за границу взимается пошлина в размере 1 БРВ (ранее она составляла 1,2 БРВ).https://t.me/pravoinf