Jarimani 15 kun ichida to‘laganlarga chegirma belgilandi
«O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida» Qonun (O‘RQ-612-son, 17.03.2020-y.) Prezident tomonidan imzolangani xabar qilingandi.
Qonun bilan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeks jarima solish to‘g‘risidagi qarorni ijro etishning soddalashtirilgan tartibini nazarda tutuvchi modda bilan to‘ldirildi. Bu haqda «Huquqiy axborot» kanali xabar bermoqda.
Unga ko‘ra, huquqbuzar unga jarima solish to‘g‘risidagi qaror topshirilgan kundan boshlab 15 kun ichida jarima miqdorining 70 foizini ixtiyoriy ravishda to‘lagan taqdirda, u jarimaning qolgan qismini to‘lashdan ozod qilinadi.

Водители, оплатившие штраф в течение 15 дней, получат скидку
Как мы сообщали ранее, президент подписал Закон «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан».
Законом Кодекс об административной ответственности дополнен статьей, предусматривающей упрощенный порядок исполнения постановления о наложении штрафа, сообщает Минюст.
Согласно этому, в случае добровольной уплаты правонарушителем 70 процентов размера штрафа в течение 15 дней со дня вручения ему постановления о наложении штрафа он освобождается от уплаты оставшейся суммы штрафа.
Упрощенный порядок не применяется в случаях:
• наложения штрафа судом за совершение административного правонарушения;
• обжалования или принесения протеста на постановление о наложении штрафа;
• повторного совершения одного и того же правонарушения в течение 1 года после применения административного взыскания.