Komil Allamjonov «o‘ldiradigan» qonunlarga munosabat bildirdi
Milliy mass-mediani qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish jamoat fondi Vasiylik kengashi raisi Komil Allamjonov Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari tomonidan «Reklama to‘g‘risida»gi qonun loyihasi qabul qilinishiga munosabat bildirdi.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari birinchi o‘qishda matbuotga jiddiy moliyaviy zarar keltirishi mumkin bo‘lgan «Reklama to‘g‘risida»gi qonun loyihasini qabul qilibdi.
Eng qizig‘i, bizdan ham bu borada taklif so‘rashgan edi. Lekin tushunishimizcha, O‘zbekiston Respublikasi Monopoliyaga qarshi kurashish qo‘mitasi bizning takliflarni kiritmagan yoki yana boshqa sabab bor. Hozircha bizga bu qorong‘u. Vaholanki, Bosh vazirimiz boshchiligida o‘tkazilgan yig‘ilishda ushbu masala muhokama qilinib, matbuot sohasidagi qonun loyihasi, albatta, matbuotchilar bilan kelishilgan holda, ularni «o‘ldirish» emas, balki moliyaviy rivojlanishiga omil bo‘ladigan ko‘rinishda kiritilishi kerakligi ta’kidlangan edi.
Bundan tashqari, deputatlarimiz nima hujjat kirsa ham, tugmani bosib o‘tirmasdan uni qabul qilishdan oldin, sal mas’uliyatni his qilib, o‘sha qonunlar oqibatini ham o‘ylasalar yaxshi bo‘lardi. Tuppa-tuzuk ishlab turgan tizimni buzishning kimga keragi bor? Ushbu hujjat 98,4% ovoz bilan birinchi o‘qishda qabul qilinibdi. Bu degani deyarli hech kim qarshi bo‘lmagan bu cheklovlarga. Maqsadingiz tushunarsiz.
Mana personallashtirish haqida qabul qilgan qonuningiz ham umuman ishlamayapti. Unga asosan hozirda barcha gigant IT-kompaniyalar va ijtimoiy tarmoqlar, jumladan, Google Facebook, Instagram, TikTok, YouTube va Yandex dengi kabi bank to‘lov tizimlari kabilar o‘z serverlarini respublikamiz hududiga o‘rnatishlari aks xolda jarimaga tortilishi va ishlay olmasligi kerak. Vaholanki, Facebook, Google va boshqa ijtimoiy tarmoq va platformalar nafaqat jarima, balki vazirliklar so‘roviga javob ham bermayapti. Shartimizga gigantlar ko‘nmasa, ertaga nima bo‘ladi? Yana o‘chirib qo‘yamizmi? Balki, Shimoliy Koreyaga xavas qilayotgandirsiz?Albatta, bu boshqa masala.
Hurmatli deputatlar, agar mahalliy matbuot o‘lsa, ertaga, hatto, o‘z saylov kampaniyangizni ham chet el matbuoti orqali yalinib, yolvorib amalga oshirishingizga to‘g‘ri kelib qolishi mumkin. Undan tashqari, o‘zi shundoq ham oson bo‘lmagan kunlarni boshidan o‘tkazayotgan davlat budjetiga ham sezilarli zarar keltiradi bu hujjat.
Xususiy telekanallar budjet puliga emas, faqatgina reklama orqali kun ko‘radi va rivojlanadi. Agar reklamaga o‘ylab, o‘ylamay to‘siqlar qo‘yilsa, yana hamma kabel telekanallari, Rossiya va xorij kanallarini ko‘rishga o‘tadi, ular g‘oyasi bilan boqiladi. Yoki shumi maqsad?
Mass-media fondi ushbu qonun loyihasiga mutlaqo qarshi. Biz barcha matbuotchilar nomidan Oliy Majlis Qonunchilik palatasi hamda Senatdan jurnalistlarni qo‘llab-quvvatlash, uning rivojiga g‘ov bo‘ladigan, uni moliyaviy jihatdan «o‘ldiradigan» qonunlar qabul qilish va ma’qullashning oldini olishni so‘rab qolamiz, deb yozadi Komil Allamjonov.

«Мы против законов, которые «убивают» и мешают развитию СМИ» — Комил Алламжонов
Глава попечительского совета фонда масс-медиа заявил, что законопроект «О рекламе», который был принят депутатами в первом чтении, может нанести серьёзный материальный ущерб прессе.
«Самое интересное, что нас тоже попросили подготовить предложения по поводу указанного документа. Но почему-то Антимонопольный комитет Республики Узбекистан их не включил или есть другая причина? А какая причина, не ясно. Тем более, что на совещании под председательством Премьер-министра при обсуждении законопроекта было указано, что закон должен не «убить» СМИ, а способствовать их финансовому развитию», - пишет Алламжонов.
Он считает, что было бы хорошо, если бы наши депутаты чувствовали ответственность и думали о последствиях утверждаемых ими законов, прежде чем принимать какие-либо решения, а не просто нажимали на кнопки. Кому нужно нарушить хорошо работающую систему? Этот документ был принят в первом чтении 98,4% голосов. Это означает, что почти все за вводимые ограничения. Цели не ясны.
«А принятый вами закон о персонализации вообще не работает. Согласно ему, все гигантские IT-компании и социальные сети, включая Google, Facebook, Instagram, TikTok, YouTube и Yandex Деньги должны перенести свои сервера в нашу страну, иначе они будут оштрафованы и лишены возможности вести деятельность на территории республики», - отметил глава фонда
Однако и Facebook, и Google, и другие социальные сети и платформы не только не платят штрафов, но даже не отвечают на запрос министерства. И что будет завтра, если эти гиганты не примут наши условия? Снова их заблокируем? Может быть, вы завидуете Северной Корее? Конечно, тогда это другой вопрос.
По его словам, если местная пресса умрёт, завтра депутатам, возможно, придётся во время вашей собственной избирательной кампании выпрашивать и умолять иностранные СМИ освещать её. Кроме того, документ нанесёт значительный ущерб госбюджету, который переживает тяжёлые дни.
Частные телеканалы выживают и процветают только за счёт рекламы, а не бюджетных денег. Если рекламу намеренно или непреднамеренно заблокировать, все снова перейдут на кабельное телевидение, на российские и другие зарубежные каналы, и будут впитывать их идеологию.
«Фонд масс-медиа категорически против этого законопроекта. От имени всех журналистов мы призываем Законодательную палату Олий Мажлиса и Сенат поддержать СМИ, не допустить принятия и утверждения законов, которые мешают их развитию и «убивающих» в финансовом отношении», - заявил Комил Алламжонов.