Mehnat vazirligi Nukusda norozilik namoyishi o‘tkazgan ayollar masalasida izoh berdi
Nukus shahrida jamoat ishida qatnashgan bir guruh xotin-qizlar ularga mehnat haqi o‘z vaqtida to‘lanmaganligi uchun avtomobil qatnov yo‘lida norozilik namoyishi o‘tkazganligi to‘g‘risida xabarlar tarqalgandi.
Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi tomonidan tezkor o‘rganish o‘tkazgan. Uning natijalarini vazirlik axborot xizmati taqdim qildi.
Unga ko‘ra, joriy yil noyabr oyida «Temir daftar»ga, «Ayollar daftari»ga kiritilgan kambag‘al oilalarning mehnatga layoqatli a’zolarining bandligiga ko‘maklashish maqsadida Nukus shahrida 1 184 nafar ishsiz fuqaro qo‘shimcha ravishda mahalla fuqarolari yig‘inlari buyurtmasiga asosan jamoat ishlariga jalb etilgan va ularga 817 million so‘m ish haqi hisoblangan.
Amaldagi tartibga muvofiq, buyurtmachi – ish beruvchi tomonidan jamoat ishlarida bajarilgan ish hajmi to‘g‘risida dalolatnoma, jamoat ishiga qatnashganligini tasdiqlovchi qaydnoma (tabel) taqdim etilganidan so‘ng mazkur hujjatlar aholi bandligiga ko‘maklashish markazi tomonidan ko‘rib chiqilib, Jamoat ishlari jamg‘armasidan qo‘shimcha mablag‘lari moliyalashtirilib beriladi.
Hozirgi kunga kadar fuqarolarga 226 million so‘m ish haqi to‘lab berildi, qolgan 591 million so‘m mablag‘ Nukus shahar aholi bandligiga ko‘maklashish markazi tomonidan 18-dekabr kuni to‘liq to‘lab beriladi.
O‘rganish yakuni bilan aybdor shaxslarga nisbatan intizomiy choralar ko‘riladi. Mablag‘lar to‘liq to‘lab berilgani va aybdor mansabdor shasxlarga choralar ko‘rilganligi to‘g‘risida ma’lumot ko‘shimcha taqdim etiladi, deyiladi bayonotda.

Минтруда прокомментировало протест женщин, перекрывших улицу в Нукусе
Группа женщин в Нукусе в знак протеста перекрыли улицу из-за невыплаты заработных плат за общественные работы. Министерство занятости и трудовых отношений Узбекистана прокомментировало инцидент.
Сообщается, что в ноябре для поддержки занятости трудоспособных граждан из семей, внесённых в «железную» и «женскую» тетради, 1184 безработных женщин в Нукусе были привлечены к общественным работам по заказу сходов граждан махаллей, в общей сложности им рассчитали 817 млн сумов заработной платы.
Согласно действующему порядку, после того, как заказчик–работодатель предоставлит акт о выполненных общественных работах и ведомость (табель), подтверждающую участие в общественных работах, в центры содействия занятости населения эти документы будут рассмотрены и будут выделены средства из Фонда общественных работ.
В министерстве отметили, что к настоящему времени гражданам выплачено 226 млн сумов, остальные 591 млн сумов будут полностью выплачены Нукусским городским центром содействия занятости населения 18 декабря.
По окончанию проверок в отношении виновных лиц будут приняты дисциплинарные меры. Информация о полной выплате заработных плат будет предоставлена дополнительно.