Moliya vaziriga o‘rinbosar tayinlandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 9-iyuldagi qaroriga asosan Jamshid Ismailovich Abruyev Moliya vaziri o‘rinbosari lavozimiga tayinlandi. Bu haqda Moliya vazirligi axborot xizmati xabar bermoqda.
Jamshid Abruyev 1979-yil Toshkent shahrida tug‘ilgan, millati o‘zbek. Ma’lumoti oliy, 1999-yilda Samarqand qishloq xo‘jaligi instituti va 2004-yilda Toshkent Davlat iqtisodiyot universitetlarini tamomlagan.
J.Abruyev o‘z faoliyatini 2000-yilda Samarqand shahar Temir yo‘l tumani xalq ta’limi bo‘limi «Markazlashgan hisobxona» hisobchisi, bosh hisobchi o‘rinbosari lavozimida boshlagan.
2003-yilda Samarqand shahar, Temir yo‘l tumani hokimligi moliya bo‘limi «Budjet inspeksiyasi»ning 1-darajali iqtisodchisi.
2004-yilda Samarqand viloyati, Tayloq tumani hokimligi moliya bo‘limi daromadlarni rejalashtirish va iqtisodiy tahlil qilish bo‘yicha 1-darajali iqtisodchisi lavozimida faoliyat yuritgan.
2004-yildan 2012-yilga qadar Samarqand viloyat hokimligining Moliya boshqarmasi 1-toifali iqtisodchisi, yetakchi iqtisodchisi, bosh iqtisodchisi, bo‘lim boshlig‘i muovini lavozimlarini egallagan.
Keyinchalik Toshkent viloyat hokimligi Moliya boshqarmasi Mulk tarkibida davlat ulushi bo‘lgan xo‘jalik sub’yektlarida dividendlarni hisoblanishini va ishlatilishini nazorat qilish bo‘limi bosh hisobchi-eksperti sifatida ishlagan.
Moliya vazirligi tizimida 2012-yilda Ijtimoiy soha va fanni moliyalashtirish bosh boshqarmasining Umumiy o‘rta va maktabgacha ta’limni moliyalashtirish bo‘limi yetakchi iqtisodchisi sifatida boshlagan, keyinchalik bo‘lim boshlig‘i o‘rinbosari va bo‘lim boshlig‘i lavozimlarida faoliyat yuritgan.
2017-yilda O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi Ijtimoiy soha va fanni moliyalashtirish bosh boshqarmasi boshliq o‘rinbosari.
2017 -2018-yy. O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi Davlat budjeti bosh boshqarmasi boshlig‘ining o‘rinbosari va birinchi o‘rinbosari lavozimida ishlagan.
Tayinlovga qadar, O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi Davlat budjeti bosh boshqarmasi boshlig‘i lavozimida samarali faoliyat yuritgan.

Назначен заместитель министра финансов
Постановлением Президента Республики Узбекистан от 9 июля 2020 года ПП №4778, Джамшид Исмаилович Абруев назначен заместителем министра финансов, сообщили в пресс-службе Минфина.
Джамшид Абруев родился в 1979 году в Ташкенте. Имеет высшее образование, окончил Самаркандский сельскохозяйственный институт в 1999 году и Ташкентский государственный экономический университет в 2004 году.
Джамшид Абруев начал свою карьеру в 2000 году бухгалтером, заместителем главного бухгалтера отдела «Централизованный учет» Департамента народного образования Темир йульского района Самарканда.
В 2003 году работал экономистом 1-го уровня «Бюджетной инспекции» Финансового управления хокимията города Самарканда Темир йульского района.
В 2004 году работал экономистом 1 категории по планированию доходов и экономическому анализу финансового отдела хокимията Тайлакского района Самаркандской области.
С 2004 по 2012 год занимал должности экономиста 1 категории, ведущего экономиста, главного экономиста и заместителя начальника финансового управления администрации Самаркандской области.
Позже он работал главным бухгалтером-экспертом отдела контроля за подсчетом и использованием дивидендов в хозяйствующих субъектах с государственной долей в имуществе финансового департамента Ташкентского областного хокимияти.
В 2017 году занимал должность начальника Главного управления по финансированию социальной сферы и науки Министерства финансов Республики Узбекистан.
2017 -2018 гг. Работал заместителем начальника и первым заместителем начальника Главного управления государственного бюджета Министерства финансов Республики Узбекистан.
До назначения возглавлял Главное управление государственного бюджета Министерства финансов Республики Узбекистан.