«Navro‘z» qabullar uyi atrofidagi qurilishlar yuzasidan rasmiy izoh berildi
Ijtimoiy tarmoqlarda «Navro‘z» qabullar uyi buzilishiga oid xabarlar tarqaldi. Toshkent shahar hokimligi ushbu hududdagi qurilishlar yuzasidan izoh berdi.
«O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining o‘tgan 2020 yil 29 dekabrdagi Oliy Majlisga murojaatnomalarida berilgan topshiriqlari asosida Vazirlar Mahkamasining tegishli qaroriga muvofiq Milliy bog‘ hududida Alisher Navoiy nomidagi ijod maktabi, Alisher Navoiy nomidagi adabiyot muzeyining yangi binosi, yangi Milliy drama teatri binosi, mashhur yaponiyalik arxitektor Tadao Ando loyihasi asosida Davlat san’at muzeyining namoyishlari kompleksi, yosh olimlar, yoshlar va kitob ixlosmandlariga xizmat ko‘rsatishga mo‘ljallangan, ilm-fan va san’atning turli sohalariga oid bosma va elektron davriy nashrlarning ulkan salohiyatiga ega bo‘lgan hamda 1,5 mln dona kitoblar fondini o‘z ichiga olgan ulkan Kutubxona binosi qurilish ishlari boshlandi», deyiladi xabarda.

Хокимият Ташкента прокомментировал снос дома приемов «Навруз»
Хокимият города Ташкента прокомментировал снос дома приемов «Навруз» и пояснил, какие здания будут построены на его месте.
Отмечается, что в соответствии с постановлением Кабинета Министров, принятым на основании поручений, изложенных в обращении Президента Республики Узбекистан к Олий Мажлису от 29 декабря 2020 года, на территории Национального парка начато строительство Школы творчества имени Алишера Навои, нового здания Музея литературы имени Алишера Навои, нового здания Национального театра драмы, Экспозиционного комплекса Государственного музея искусств на основе проекта известного японского архитектора Тадао Андо, а также грандиозного здания Библиотеки, которая предназначена для молодых учёных, молодёжи и любителей чтения.
«Библиотека будет иметь огромный потенциал печатных и электронных изданий по различным сферам науки и искусства, а также включит в себя книжный фонд в размере 1,5 млн томов», - говорится в сообщении.