Keyingi 3 yilda noqonuniy tamaki mahsulotlari savdosi O‘zbekiston uchun jiddiy muammoga aylandi. 2023 yilda kontrabandaning mamlakat bozoridagi ulushi 22,4 foizga yetdi, bu 2,4 mlrd dona sigareta demakdir. Bu raqamlar nafaqat muammoning ko‘lamini, balki davlat budjetiga yetkazilayotgan ulkan ziyonni ham aks ettiradi.
2023 yilda budjetning moliyaviy yo‘qotishlari salmoqli summani – 1 trillion so‘mni tashkil qildi. Davlat noqonuniy tamaki mahsulotlari savdosi tufayli aynan shuncha mablag‘ni boy bergan. Bu raqamni solishtirish va qanchalik kattaligini tasavvur qilish uchun: o‘tgan yil birinchi yarim yilligida davlat budjetidan maktabgacha ta’lim sohasiga 5 222,5 milliard so‘m, ushbu davrda bolalar bog‘chalarining 720 mingdan ziyod tarbiyalanuvchilarini ta’minlash uchun 1 280 milliard so‘m ajratilgan. 2023 yilning olti oyida madaniy meros ob’yektlarini asrash ishlarini bajarishga respublika budjetidan 8 670,3 million so‘m, tabiatni muhofaza qilish sohasiga – 1 767,8 milliard so‘m ajratilgan.
Mana endi, boy berilgan pullar qanday xayrli maqsadlarga sarflanishi mumkin bo‘lganligi aniqroq bo‘ladi.
Biroq, noqonuniy savdo muammosi aholi salomatligiga nisbatan real tahdid solishi tufayli yanada o‘tkir tus oladi, chunki bunday mahsulot sifat tekshiruv taomillaridan o‘tmaydi, qadoqda zaruriy ogohlantiruvchi axborotga ega emas. Noqonuniy sigaret sotuvchilar, soliq to‘lashdan qochishlari tufayli, o‘z tovarlarini qonuniy mahsulotga qaraganda ancha arzonga sotadilar. Narxning hamyonbopligi jamiyatda, ayniqsa yoshlar va daromadi past aholi o‘rtasida sigaret chekilishi darajasining ortishiga xizmat qiladi.
Bu muammoning yechimi kompleks yondashuvni talab qiladi – nazoratni kuchaytirish, aholining tamaki mahsulotlari zarari to‘g‘risidagi xabardorligini oshirish va xalqaro hamkorlik kabilar shular jumlasiga kiradi.

Проблема нелегальной торговли сигаретами в Узбекистане: анализ проблемы
За последние 3 года нелегальная торговля сигаретами стала серьезной проблемой для Узбекистана. В 2023 году доля контрабандных сигарет на рынке страны достигла 22,4%, что эквивалентно 2,4 млрд штук. Эти цифры не только свидетельствуют о размере проблемы, но и огромном ущербе, который наносится государственному бюджету.
Финансовые потери для бюджета составили в 2023 году очень существенную сумму – 1 триллион сумов. Именно столько недополучило государство из-за нелегальной торговли сигаретами. Для сравнения и понимания величины этой цифры: в первом полугодии прошлого года из госбюджета на сферу дошкольного образования было направлено 5 222,5 миллиарда сумов, на содержание более 720 тысяч воспитанников детских садов за этот период выделено 1 280 миллиардов сумов. На выполнение работ по сохранению объектов культурного наследия за шесть месяцев 2023 года из республиканского бюджета выделено 8 670,3 миллиона сумов, на природоохранную сферу - 1 767,8 миллиарда сумов.
Теперь становится яснее, на какие благие цели могли бы быть потрачены эти недополученные деньги.
Однако проблема нелегальной торговли сигаретами существенно обостряется и реальными угрозами для здоровья населения, поскольку эта продукция обходит процедуры проверки качества, лишена необходимой предупреждающей информации на упаковке. Из-за уклонения от уплаты налогов торговцы нелегальными сигаретами продают свой товар по цене значительно ниже, чем легальный. Доступность в цене способствует увеличению уровня курения в обществе, особенно среди молодежи и населения с невысокими доходами.
Решение этой проблемы требует комплексного подхода, включая ужесточение контроля, увеличение информированности населения о вреде нелегальных сигарет и международное сотрудничество.