«Odamlar majburan jalb qilinsa, bu endi hashar emas» — Sherzod Kudbiyev
Bandlik va mehnat munosabatlari vaziri Sherzod Kudbiyev Xalqaro kecha, 1-avgust kuni bo‘lib o‘tgan press-klub yig‘ilishida hashar va majburiy mehnatning farqi haqida gapirdi.
«Biz hasharni legallashtirmoqchi emasmiz. Hashar – bizning an’anamiz, albatta. Ammo unga juda ko‘p odamlar majburan jalb qilinsa, bu endi hashar emas», – dedi vazir.
Sherzod Kudbiyev ishdan bo‘shatish, maoshini kamaytirish, mukofotdan mahrum qilish, lavozimi oshirilishiga to‘sqinlik qilish kabi tahdidlarni majburlashga misol sifatida keltirgan.
«Men vazir sifatida xorijiy hamkasblarim oldida aytaman: hashar – O‘zbekistonning kelajagi emas, hukumatning siyosati ham emas. Bizga odamlar qatnashishga majburlanadigan bunday hasharlar kerak emas», – degan u. — «Hashar faqat prezident farmoni yoki hukumatning qarori bilan o‘tkaziladi. Odatda O‘zbekistonda yiliga ikki marta: Navro‘z va Mustaqillik kuni oldidan hashar uyushtiriladi. Boshqa vaqtda hashar o‘tkazilmaydi».
Eslatib o‘tamiz, yaqinda Farg‘onaning Rishton tumanida uylarni buzish va daraxtlarni kesish bo‘yicha o‘tkazilgan umumxalq hashariga Farg‘ona viloyatidan 13 ming kishi jalb etilgandi. Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi bu hashar hukumatning majburiy mehnatga barham berish to‘g‘risidagi qaroriga zid ravishda o‘tkazilganini qayd etgandi.
«Ish beruvchilarga aytmoqchiman, hasharda qatnashmagani uchun xodimlarni kamsitishga, oyligingni kamaytiraman yo ishdan bo‘shataman deb tahdid qilishga yo‘l qo‘yilmaydi. Bunday holatlar mehnatga majburlash hisoblanadi. Kelajakda buning uchun jinoiy javobgarlik joriy etiladi», – dedi press-klub yig‘ilishida Sherzod Kudbiyev.

«Если людей, не спрашивая их согласия заставляют работать — это не хашар» — Министр труда
Министр занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан Шерзод Кудбиев высказался о разнице между хашаром и принудительным трудом.
«Хашар является древним обычаем нашего народа. Практика, когда соседи и родственники или жители одной махалли объединяются для того, чтобы построить дом, посадить сад или привести в порядок улицу является частью культуры нашего народа. Хашар – это всегда праздник, взаимопомощь, сплочение перед трудностями и их совместное преодоление.
Однако когда, к примеру, сотрудников поликлиники или школы рано утром, не спрашивая их согласия, грузят в автобусы и везут подметать территорию вдоль автомагистрали — это не хашар, а принудительный труд. Еще хуже, когда из-за отказа от участия в таких «хашарах» принимаются дисциплинарные меры к сотрудникам, вплоть до лишения места работы»,-сказал Кудбиев.
По его мнению, стоит четко понимать разницу между хашаром и принудительным трудом. Хашар — добровольная взаимопомощь и праздник. Принудительный труд — выполнение работы под угрозой применения какого-либо наказания.