O‘ktam Barnoyev vafot etdi
Bugun davlat va siyosat arbobi, O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari O‘ktam Barnoyev 56 yoshida vafot etdi.
O‘ktam Barnoyev 1997-2000-yillarda Buxoro viloyati Qishloq va suv xo‘jaligi boshqarmasi boshlig‘ining iqtisodiyot va islohotlar masalalari bo‘yicha o‘rinbosari sifatida faoliyat yuritgan.
2000-2002-yillarda Qishloq va suv xo‘jaligi vazirligi tizimida rahbar, 2002-2004 yillarda Vazirlar Mahkamasining agrosanoat majmuasida yetakchi mutaxassis, 2004-2005 yillarda hukumatning Qishloq va suv xo‘jaligi masalalari bo‘yicha axborot-tahlil departamenti mudiri, 2005-2007 yillarda Qishloq va suv xo‘jaligi, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlash va xalq iste’moli mahsulotlari axborot-tahlil departamenti mudiri lavozimlarida ishlagan.
2007-2008-yillarda qishloq va suv xo‘jaligi vaziri birinchi o‘rinbosari, 2008-2010-yillarda Samarqand viloyati hokimi, 2011-2016-yillarda Qishloq va suv xo‘jaligi vazirligining Respublika suv inspeksiyasi boshlig‘i, 2016-yilda «O‘zagrokimyo» kompaniyasi boshqaruvi raisi lavozimlarida xizmat ko‘rsatgan. U 2016 yil dekabrida Buxoro viloyati hokimligiga tayinlangan. 2020-yil 28-fevral kuni prezident Shavkat Mirziyoyev farmoniga ko‘ra, O‘ktam Barnoyev O‘zbekiston bosh vazirning agrar va oziq-ovqat sohalarini rivojlantirish masalalari bo‘yicha o‘rinbosari lavozimiga tayinlandi.

Скончался заместитель премьер-министра Узбекистана Уктам Барноев
Сегодня, на 56 году жизни, скончался государственный и политический деятель, заместитель премьер-министра Узбекистана Уктам Барноев. Об этом сообщает УзА.
Уктам Барноев родился в 1964 году. Окончил Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства.
С 1997 по 2000 год был заместителем начальника Управления сельского и водного хозяйства Бухарской области по экономике и реформам, с 2000 до 2002 года занимал руководящие должности в системе Министерства сельского и водного хозяйства.
С 2002 по 2004 год работал ведущим специалистом агропромышленного комплекса Кабинета Министров, с 2004 по 2005 годы – заведующим информационно-аналитическим Департаментом Кабинета Министров по вопросам сельского и водного хозяйства.
В 2005-2007 годах работал в должности заведующего информационно-аналитическим департаментом Кабинета Министров по вопросам сельского хозяйства и водных ресурсов, переработки сельскохозяйственной продукции и товаров народного потребления.
В 2007-2008 годах был первым заместителем Министра сельского и водного хозяйства, в 2008-2010 годах стал хокимом Самаркандской области. С 2011 по 2016 год работал и. о. начальника республиканской водной инспекции Министерства сельского и водного хозяйства, в 2016 году стал начальником инспекции и председателем правления АО «Узагрохимия».
Он также занимал должность хокима Бухарской области (2016−2020). С 6 июля 2020 года также занимал пост председателя Федерации коневодства и конного спорта Узбекистана.