Ayni paytda Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlash, infratuzilmasini yaxshilash va tirbandliklarni kamaytirish chora-tadbirlari yuzasidan videoselektor yig‘ilishi boshlandi.
Yig‘ilishda, dastlab yo‘l qurilishi sohasi haqida so‘z bordi. Qayd etilishicha, oxirgi 7 yilda bu borada ko‘p ishlar qilingan. Jumladan, yo‘llarni qurish va ta’mirlashga 61 trillion so‘m ajratildi. Bu 2017-yilgacha berilgan mablag‘lardan 3,5 barobar ko‘p.
Onlayn murojaat tizimi ishga tushib, yo‘l harakati xavfsizligi bo‘linmalariga kelish 50 foizga kamaydi.
Shuningdek, 3 ming 365 nafar YHXX xodimiga elektron planshet va bodikamera olib berildi. Qoidabuzarliklarni sun’iy intellekt asosida saralash va qaror chiqarish amaliyoti joriy qilindi.
Haydovchilik huquqiga imtihon, yo‘l chiziqlari chizish, texnik ko‘rik kabi 8 ta xizmat tadbirkorlarga autsorsingga berildi.

Сегодня, 9 июля под председательством президента Шавката Мирзиёева прошло видеоселекторное совещание по мерам повышения безопасности и улучшения инфраструктуры дорожного движения, а также снижения заторов на дорогах.
На совещании сначала речь шла о сфере дорожного строительства. Отмечено, что за последние 7 лет в этом направлении проделано многое. В частности, на строительство и ремонт дорог было выделено 61 трлн сумов. Это в 3,5 раза больше, чем средства, выделенные до 2017 года.
Была внедрена система онлайн-обращений, благодаря чему количество визитов в подразделения безопасности дорожного движения сократилось на 50%.
Кроме того, 3 365 сотрудников ДПС были обеспечены электронными планшетами и нагрудными камерами.
Была внедрена практика автоматической сортировки нарушений правил дорожного движения и вынесения решений на основе искусственного интеллекта.
Такие услуги, как экзамены на получение водительских прав, нанесение дорожной разметки, техосмотр и другие 8 видов услуг были переданы предпринимателям на аутсорсинг.