Ma’lum qilinishicha, O‘zbekiston Harbiy-havo kuchlari mazkur samolyotlardan asosan yuk tashish va gumanitar operatsiyalarda foydalanadi. Bu esa mamlakatning harbiy-transport salohiyatini sezilarli darajada oshiradi. O‘zbekiston shu tariqa Markaziy Osiyoda C-390 Millennium samolyotini ekspluatatsiya qiluvchi ilk davlatga aylandi.
Embraer Defense & Security prezidenti va bosh direktori Bosku da Kosta Junior O‘zbekistonni C-390 operatorlari qatoriga qo‘shilishi bilan qutladi.
«O‘zbekiston Harbiy-havo kuchlari o‘z transport imkoniyatlarini modernizatsiya qilayotgan bir paytda, biz O‘zbekiston Respublikasini C-390 operatorlari safida rasman qutlab olamiz. Markaziy Osiyodagi yetakchi havo kuchlaridan birining tanlovi biz uchun katta sharaf. Biz ushbu inqilobiy samolyotning mukammal ishlashi uchun O‘zbekiston bilan yaqin hamkorlik qilamiz», – dedi u.
C-390 Millennium o‘z sinfidagi eng ilg‘or harbiy-transport samolyoti hisoblanadi. U, jumladan, soatiga 470 uzel tezlikda uchib, 26 tonnagacha yuk ko‘tara oladi hamda o‘rta toifadagi boshqa harbiy-transport samolyotlariga nisbatan uzoqroq masofaga parvoz qiladi.
Shuningdek, u vaqtinchalik yoki asfaltlanmagan uchish-qo‘nish yo‘laklaridan ham foydalanishi mumkin. Havodan havoga yonilg‘i quyish uskunasi o‘rnatilgan KC-390 konfiguratsiyasida esa samolyot ham yonilg‘i quyuvchi, ham qabul qiluvchi sifatida ishlay oladi.
C-390 Millennium NATO standartlariga to‘liq mos bo‘lib, Agile Combat Employment (ACE) operatsiyalari (samolyotlar va harbiy kuchlarni tez, moslashuvchan va tarqoq holda ishlatish usuli, -tahr.) uchun ayniqsa qulay hisoblanadi.
Bugunga qadar C-390 Millennium samolyotlari Braziliya, Portugaliya, Vengriya, Janubiy Koreya, Niderlandiya, Avstriya, Chexiya, Shvetsiya, O‘zbekiston, Slovakiya va Litva harbiy-havo kuchlari tomonidan tanlangan. Samolyot yuqori ishonchlilik, ko‘p qirralilik va samaradorlikni taklif etib, dunyo bo‘ylab harbiy havo kuchlarining taktik va strategik ehtiyojlariga javob beradi.
Eslatib o‘tamiz, 2024-yilning may oyida braziliyalik mudofaa sanoatini yoritib boruvchi jurnalist Roberto Kayfa O‘zbekistonga ikkita C-390 Millennium samolyotlari sotilgani haqida xabar bergandi.

Узбекистан приобрёл военно-транспортные самолёты C-390 Millennium бразильского производства.
Бразильская авиастроительная компания Embraer на авиасалоне в Сингапуре официально объявила, что заказчиком военно-транспортных самолётов C-390 Millennium является Республика Узбекистан. При этом количество самолётов не уточняется.
Сообщается, что Военно-воздушные силы Узбекистана будут использовать эти самолёты в основном для перевозки грузов и проведения гуманитарных операций, что существенно повысит военно-транспортный потенциал страны. Таким образом, Узбекистан стал первым государством в Центральной Азии, эксплуатирующим самолёты C-390 Millennium.
Президент и генеральный директор Embraer Defense & Security Боску да Коста Жуниор поздравил Узбекистан с присоединением к числу операторов C-390.
«В то время как Военно-воздушные силы Узбекистана модернизируют свои транспортные возможности, мы рады официально приветствовать Республику Узбекистан в рядах операторов C-390. Выбор одной из ведущих военно-воздушных сил Центральной Азии — большая честь для нас. Мы будем тесно сотрудничать с Узбекистаном, чтобы обеспечить безупречную эксплуатацию этого революционного самолёта», — заявил он.
C-390 Millennium считается одним из самых передовых военно-транспортных самолётов в своём классе. Он способен развивать скорость до 470 узлов в час, перевозить до 26 тонн груза и имеет большую дальность полёта по сравнению с другими военно-транспортными самолётами среднего класса.
Кроме того, самолёт может использовать временные или необорудованные взлётно-посадочные полосы. В конфигурации KC-390, оснащённой системой дозаправки в воздухе, самолёт может выполнять функции как заправщика, так и принимающего топливо борта.
C-390 Millennium полностью соответствует стандартам НАТО и особенно подходит для операций Agile Combat Employment (ACE) — концепции быстрого, гибкого и рассредоточенного применения авиации и вооружённых сил.
На сегодняшний день самолёты C-390 Millennium выбраны военно-воздушными силами Бразилии, Португалии, Венгрии, Южной Кореи, Нидерландов, Австрии, Чехии, Швеции, Узбекистана, Словакии и Литвы. Самолёт отличается высокой надёжностью, универсальностью и эффективностью, отвечая тактическим и стратегическим потребностям ВВС по всему миру.
В мае 2024 года бразильский журналист, освещающий оборонную промышленность страны, Роберто Кайфа сообщал о продаже Узбекистану двух самолётов C-390 Millennium.