«O‘zbekiston havo yo‘llari» eski samolyotlardan voz kechmoqda
«O‘zbekiston havo yo‘llari» milliy milliy aviakompaniyasi rivojlanish strategiyasiga muvofiq, aviaparkni zamonaviy flotga ega aviatashuvchi maqomini ta’minlab beruvchi havo kemalari bilan yangilash dasturini amalga oshirmoqda.
Joriy yilning 1-mayidan boshlab samolyot parkini unifikatsiyalash, parvozlar samaradorligi va rentabelligini oshirish maqsadida aviakompaniya Il-114-100 rusumidagi samolyotlar ekspluatatsiyasini to‘xtatdi.
Milliy aviakompaniyaning Il-114-100 samolyotlarini ekspluatatsiyadan chiqarish tadbirlari rejasiga muvofiq, aviaparkda mavjud bo‘lgan 6 ta samolyot sotuvga qo‘yiladi. Il-114-100 samolyoti uchuvchilari MAK tomonidan ekspluatatsiya qilinayotgan «Boeing» va A320 samolyotlariga bosqichma-bosqich qayta o‘qitilmoqda.

НАК «Узбекистон хаво йуллари» прекратила эксплуатацию самолетов Ил-114-100
Национальная авиакомпания «Узбекистон хаво йуллари» в соответствии со стратегией развития реализует программу унификации и обновления авиапарка воздушными судами, которые обеспечивают ей статус авиаперевозчика, оперирующего современным флотом.
С 1 мая текущего года с целью унификации парка воздушных судов, повышения эффективности и рентабельности рейсов авиакомпания прекратила эксплуатацию самолетов типа Ил-114-100.
Согласно плану мероприятий НАК по выводу из эксплуатации ВС Ил-114-100, все самолеты будут выставлены на реализацию, в авиапарке их имеется 6 единиц. Пилоты самолета Ил-114-100 поэтапно проходят переподготовку и обучение на воздушные суда Boeing и А320, эксплуатируемые в НАК.