O‘zbekiston kuch tuzilmalari Jasliqda maxsus o‘quv mashg‘ulotlarini o‘tkazishdi
25-26-iyun kunlari Shimoli-g‘arbiy harbiy okrugi qo‘shinlari qo‘mondonligi rahbarligida Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi kuch tuzilmalari Jasliq aholi yashash punktida xavfsizlikni ta’minlash va shartli terrorchi guruhlarni yo‘q qilish bo‘yicha hamkorlikda taktik maxsus o‘quvlarini o‘tkazishdi. Shimoli-g‘arbiy harbiy okrugi matbuot xizmati xabar berdi.
Hamkorlikdagi o‘quv operatsiyada Mudofaa, Ichki ishlar, Favqulodda vaziyatlar vazirliklari, Davlat xavfsizlik xizmati, Milliy gvardiya, Davlat bojxona qo‘mitasi hamda mahalliy boshqaruv organlarining hududiy bo‘linmalari ishtirok etdi.
Maxsus mashqlar Jasliqdagi ob’yektlardan birida o‘tkazilgan bo‘lib, o‘quv rejasiga asosan u yerda shartli terrorchi guruhlari tomonidan garovga olingan ishlab chiqarish tashkilotining xodimlarini ozod qilish operatsiyasi ko‘rsatildi.
Hamkorlikdagi kuchlar tomonidan amalga oshirilgan maxsus harakatlar davomida «garovga olinganlar» qutqarilib, shartli dushman kuchlari yo‘q qilindi. Muhandislik bo‘linmalarining xatti-harakatlari bilan bino ichkarisida o‘rnatilgan «portlovchi modda» zararsizlantirildi.

Силовики обезвредили бомбу и освободили условных заложников в Жаслыке
25-26 июня, под руководством командования Северо-западного военного округа, силовые структуры Республики Каракалпакстан провели совместные тактико-специальные учения по обеспечению безопасности и уничтожению условной группы террористов в населенном пункте Жаслык. Об этом сообщает пресс-служба Северо-западного военного округа.
В совместных учениях были задействованы территориальные подразделения Минобороны, Службы государственной безопасности, министерств внутренних дел и по чрезвычайным ситуациям, Национальной гвардии, Государственного таможенного комитета, а также местные органы самоуправления.
Учения прошли на одном из объектов Жаслыка, где по замыслу розыгрыша условная группа террористов захватила объект предприятия и взяла в «заложники» рабочих.
Оперативными действиями совместных групп специального назначения была проведена операция по освобождению «заложников» и ликвидации условных террористов. Силами саперных подразделений обнаружено «подрывное устройство» кустарного производства, которое вскоре было обезврежено.