O‘zbekiston Qozog‘iston bilan temiryo‘l qatnovini tiklamoqda
«Qazaqstan temir joli» AJ bilan kelishilgan holda yo‘lovchi tashuvchi poyezd qatnovlari qayta tiklanmoqda. Bu haqda «O‘zbekiston temir yo‘llari» xabar berdi.
15-may kuni 647/648-sonli Nukus—Beyneu—Nukus yo‘nalishidagi yo‘lovchi poyezdining qatnovni boshlanadi. Shuningdek, 16 maydan boshlab Olma-ota-2—Toshkent—Olma-ota-2 yo‘nalishida 1/2-sonli («Tulpar-Talgo») poyezd qatnovi yo‘lga qo‘yiladi. Yuqorida ko‘rsatilgan reyslarning davriyligi Toshkentdan haftasiga 3 marta Toshkent Markaziy vokzalidan amalga oshiriladi.
Qozog‘iston va O‘zbekiston davlat chegarasi orqali o‘tish punktlarida belgilangan tartibda o‘rnatilgan cheklov choralari talablariga rioya qilish lozim. Xususan, qo‘shni davlat chegarasi orqali o‘tish punktlari orqali Qozog‘istonga kelgan barcha shaxslar PZR usuli bilan COVID-19 ga test sinovidan o‘tgani haqida ma’lumotnoma taqdim etishi shart (qozoq, rus yoki ingliz tilida).

Узбекистан возобновляет железнодорожное сообщение с Казахстаном
15 мая 2022 года пассажирский поезд №647/648 начнёт курсировать сообщением Нукус – Бейнеу – Нукус. А с 16 мая текущего года выйдет в рейс поезд №1/2 сообщением Алматы – Ташкент – Алматы. Периодичность курсирования вышеуказанных рейсов с железнодорожного вокзала «Ташкент-Центральный» в Казахстан по 3 раза в неделю.
Билеты можно приобрести в электронном формате и в железнодорожных кассах. При приобретении электронных билетов, пассажирам, для пересечения государственной границы Республики Казахстан необходимо распечатать на бумаге формата А4.
Отмечается, что возобновление железнодорожного сообщения с другими странами ближнего зарубежья также будет открываться по согласованию сторон.