«O‘zbekneftgaz»: 2023-2026 yillarda ishlab chiqarish jarayonlariga tatbiq etish uchun 35 ta ilmiy-innovatsion ehtiyojlar aniqlandi
O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan iqtisodiyot tarmoqlarining yillik innovatsion faoliyati natijalari reytingini e’lon qilindi. Unga ko‘ra, «O‘zbekneftgaz» AJ turli sohalarga ixtisoslashgan ishlab chiqarish korxonalari ichida 7 o‘rinni egalagan. Ta’kidlash joizki, 2021 yilgi reytingda aksiyadorlik jamiyati 30 o‘rinda edi.
Ushbu ko‘rsatkichga erishish uchun «O‘zbekneftgaz» AJ tomonidan 2022 yilda samarli ishlar amalga oshirildi. Xususan, Respublika ilmiy tekshirish va oliy ta’lim muassasalari ilmiy tadqiqotchilari bilan jami 18 ta tadbirlar - davra suhbatlari, forumlar hamda anjumanlar tashkil etildi.
Shu jumladan, 2 ta xalqaro va respublika darajasidagi ilmiy-amaliy anjumanlar o‘tkazildi. Anjumanlar tashkiliy qo‘mitalariga 200 ortiq ilmiy - innovatsion mavzulardagi loyihalar bo‘yicha tezis va maqolari kelib tushdi.
Jamiyat ishlab chiqarish korxonalarida 2023-2026 yillarda ishlab chiqarish jarayonlariga tatbiq qilish nuqtai nazarida 35 ta ilmiy-innovatsion ehtiyojlar aniqlandi. 2022 yilning 21-23 noyabr kunlari o‘tkazilgan «Neft va gaz sohasidagi innovatsiyalar» haftaligi doirasida ilmiy-innovatsion ehtiyojlar, jamiyat ishlab chiqarish korxonalari innovatsiya bo‘yicha menejerlar tomonidan olimlar e’tiboriga havola qilindi.
Shuningdek, «O‘zbekneftgaz» AJ Ilmiy texnik kengashi va Tarmoqlararo ilmiy texnik kengashi yig‘ilishlarida jami 17 ta ilmiy-innovatsion hamda investitsion loyihalar ko‘rib chiqilib tegishli tavsiyalari berildi.
O‘tgan yil davomida 11 ta ilmiy-innovatsion loyihalarga shartnomalar imzolanganligi hamda 7 ta loyihalar bo‘yicha amalda bajarilgan ishlarning ishlab chiqarish jarayonlariga tadbiq qilinganligi jamiyatning Innovatsiya rivojlanish vazirligi retingida yuqori o‘ringa ko‘tarilishida muhim rol o‘ynadi.
Ta’kidlash joizki, bugungi kunda jamiyat mutaxassislari tomonidan «2022-2026 yillarda O‘zbekiston Respublikasining innovatsion rivojlanish strategiyasi» doirasida 2023 yilda 68 ta ilmiy-innovatsion loyihalar bo‘yicha shartnomalar imzolash choralari ko‘rilmoqda. Har bir loyiha bajaruvchi tashkilotlarning tegishli mutaxassislari bilan shartnomalarni bajarish, olinadigan ilmiy natijalarni ishlab chiqarishda qo‘llash orqali qo‘shimcha qiymatli jahon standartlari talablariga javob beradigan halq iste’moli mollari ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha muzokaralar olib borilmoqda.
2023 yil yakunlari bo‘yicha «O‘zbekneftgaz» AJning Respublika innovatsion faoliyati reytingida yanada yuqori o‘rinlarni egallashni ko‘zlamoqda.

«Узбекнефтегаз»: Выявлено 35 научно-инновационных потребностей для внедрения в производственные процессы на 2023-2026 годы
Министерством инновационного развития Республики Узбекистан опубликован ежегодный рейтинг результатов инновационной деятельности отраслей экономики. По итогам, АО «Узбекнефтегаз» заняло 7 место среди производственных предприятий, специализирующихся в различных отраслях. Стоит отметить, что в рейтинге 2021 года акционерное общество было на 30 месте.
Для достижения этого показателя в АО «Узбекнефтегаз» в 2022 году проведена эффективная работа. В частности, было организовано 18 мероприятий - круглые столы, форумы и конференции с научными исследователями из высших учебных заведений республики.
В частности, проведено 2 международные и республиканские научно-практические конференции. В оргкомитеты конференций поступило более 200 тезисов и статей по проектам научной и инновационной тематики.
На производственных предприятиях Общества выявлено 35 научно-инновационных потребностей с точки зрения их внедрения в производственные процессы в 2023-2026 годах.
В рамках недели «Инновации в сфере нефти и газа», прошедшей 21-23 ноября 2022 года, научно-инновационные потребности, менеджерами по инновациям производственных предприятий общества были доведены до сведения ученых.
Также на заседаниях Научно-технического совета и Межотраслевого научно-технического совета АО «Узбекнефтегаз» были рассмотрены 17 научно-инновационных и инвестиционных проектов, даны соответствующие рекомендации.
В течение прошедшего года подписание договоров по 11 научно-инновационным проектам и внедрение практической работы по 7 проектам к производственным процессам сыграли важную роль в продвижении общества на высокое место в рейтинге Министерства инновационного развития.
Стоит отметить, что сегодня специалистами общества в рамках «Стратегии инновационного развития Республики Узбекистан на 2022-2026 годы» в 2023 году принимаются меры по подписанию договоров по 68 научно-инновационным проектам. Ведутся переговоры с соответствующими специалистами каждой проектно-исполнительной организации о выполнении контрактов, налаживании производства товаров народного потребления, отвечающих требованиям мировых стандартов добавленной стоимостью, путем применения полученных научных результатов в производстве.
По итогам 2023 года АО «Узбекнефтегаз» стремиться занять более высокие места в рейтинге инновационной деятельности Республики.