«O‘zbekneftgaz»: Anomal sovuq tufayli siquv kompressor stansiyalarida avariyali to‘xtalishlar kuzatilmoqda
«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruv raisi Mehriddin Abdullayevning topshirig‘iga asosan 9-14 yanvar kunlari respublika bo‘ylab kuzatiladigan anomal sovuqda siquv kompressor stansiyalari va texnologik qurilmalarning uzluksiz va barqaror ishlashini ta’minlash maqsadida konlarda, texnologik ob’yektlarda tezkor Shtablar tashkil etilgan.
Mazkur Shtablarga jalb qilingan mutaxassislar tomonidan qurilmalarni barqaror ishlatish uchun muzlashga qarshi kimyoviy reagentlar bilan ishlov berish, nazorat o‘lchov asboblari, elektr qurilmalari va boshqa jihozlarning sovuq haroratda ham uzluksiz ishlashini ta’minlash choralari ko‘rilmoqda.
Shunga qaramay ayni vaqtda respublikada kuzatilayotgan anomal sovuq texnologik ob’yektlardagi qurilmalarga o‘z ta’sirini ko‘rsatmoqda. Sharli kranlar va quvurlarni muzlab qolish hamda elektr tizimidagi uzilishlar sababli «O‘zbekneftgaz» AJ zavod va boshqarmalarning siquv kompressor stansiyalaridagi gaz haydash agregatlarida avariyali holatda to‘xtashlar kuzatildi.
Xususan, Sho‘rtan neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasining «Shimoliy Nishon» siquv kopressor stansiyasidagi 3 ta gaz haydash agregatlari, Muborak neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasining «Zevarda» va «Dengizko‘l» konlaridagi 2-siquv kopressor stansiyalarida agregatlar avariyali holatda to‘xtadi.
Tezkorlik bilan ko‘rilgan choralar natijasida «Shimoliy Nishon» siquv kompressor stansiyasiga uzatilayotgan konlardan gaz qazib chiqarishning kamayishini oldini olish maqsadida, gaz «Sho‘rtan» 2-stansiyasiga yo‘naltirildi va ushbu stansiyadagi gaz haydash agregatlarining quvvatlari oshirildi.
Ushbu holat boshqarmalar tomonidan tabiiy gaz qazib chiqarish ko‘rsatkichlariga ta’sir ko‘rsatib, maksimal darajada ko‘rilgan choralar natijasida tovar gaz katta qisqarishlarining oldi olinmoqda.
Kunning keskin sovuq bo‘lishiga qaramay departament va boshqarmalar mutaxassislari tomonidan olib borilgan tezkor sa’y-harakatlari natijasida to‘xtab qolgan gaz haydash agregatlari va texnologik qurilmalarni navbatma-navbat ishga tushirish ishlari olib borilmoqda.

«Узбекнефтегаз»: Наблюдаются аварийные остановки на компрессорных станциях из-за аномальных холодов
В соответствии с поручением Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева в целях обеспечения бесперебойной и стабильной работы компрессорных станций и технологических установок в аномальные холода — в период с 9 по 14 января, на месторождениях и технологических объектах созданы оперативные штабы.
Специалистами, привлеченными в данные Штабы, проводятся мероприятия по обеспечению бесперебойной работы контрольно-измерительных приборов, электроприборов и другого оборудования в условиях низких температур, по стабильному использованию приборов, обработке незамерзающими химическими реагентами.
Не смотря, на это, в настоящее время наблюдаемые аномальные холода в республике оказывают свое влияние на установки технологических объектов.
В связи с замерзанием на шаровых кранах и трубопроводах, а также перебоев в электросистеме АО «Узбекнефтегаз» на газоперекачивающих агрегатах компрессорных станций нефтегазодобывающих управлений и заводов наблюдаются аварийные остановки.
В частности, аварийно остановились 3 газоперекачивающих агрегата на компрессорной станции «Шимолий Нишон» Шуртанского НГДУ, агрегаты на компрессорных станциях №2 на месторождениях «Зеварда» и «Денизкуль» Мубарекского НГДУ.
В результате оперативно принятых мер в целях недопущения сокращения добычи газа с месторождений, передаваемых на компрессорную станцию «Шимолий Нишон», была проведена перегрузка газа на станцию «Шуртан-2» и увеличены мощности газоперекачивающих агрегатов на этой станции.
Эта ситуация влияет на показатели добычи природного газа нефтегазодобывающих управлений, и в результате принятых опертивных мер предотвращаются крупные сокращения товарного газа.
Несмотря на пониженную температуру, усилиями специалистов департаментов и управлений ведутся работы по очередному запуску остановившихся газоперекачивающих агрегатов и технологических установок.
В настоящее время полностью введены в эксплуатацию газоперекачивающие агрегаты №200 компрессорной станции №2 «Зеварда» и газоперекачивающие агрегаты №300, №400 станции «Шимолий Нишон». Ведутся работы по вводу в эксплуатацию газоперекачивающего агрегата №200 компрессорной станции «Денизкуль». Также обеспечивается стабильность добычи газа.