«O‘zbekneftgaz» AJ gaz va neft qazib oluvchi vaxtada ishlovchi 4389 nafar ishchi va xodimlar oylik ish haqini 30 foizgacha oshirdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2019 yilning 30 dekabrida imzolangan «O‘zbekiston Respublikasining «2020 yil uchun O‘zbekiston Respublikasining davlat budjeti to‘g‘risida»gi qonuni ijrosini ta’minlash chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qaroriga muvofiq, ishchilarning daromadlarini, turmush darajasini bosqichma-bosqich oshirish, yuqori malakali kadrlarni rag‘batlantirish va uglevodorodlar qazib olish hajmini oshirish maqsadida «O‘zbekneftgaz» aksiyadorlik jamiyati tomonidan qator ishlar amalga oshirilmoqda.
Xususan, «O‘zbekneftgaz» aksiyadorlik jamiyati boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayev va «O‘zbekneftgaz» aksiyadorlik jamiyati birlashgan kasaba uyushma qo‘mitasi raisi Bahodir Muratov tomonidan «O‘zbekneftgaz» AJ bo‘linmalari xodimlarining ish haqi miqdorini oshirish to‘g‘risida»gi Qo‘shma qaror imzolandi. Bu haqda kompaniya matbuot xizmati xabar bermoqda.
Hujjat bilan 2020 yilning 1 fevralidan ishlab chiqarishni boshqarish hamda gaz va neft qazib olish bo‘linmalari, gazni qayta ishlash zavodi va avtotransport korxonasi muhandis-texnik xodimlari va ishchilari ish haqini belgilashning yangi tarif setkasi tasdiqlandi.
Unga ko‘ra, dastlabki bosqichda bevosita neft va gaz konlarida qazib olish bilan band bo‘lgan xodimlarning ish haqi va tarif stavkasiga quyidagicha ustama belgilanadi:
• Muhandis-texnik xodimlar uchun – 20 foiz;
• Vaxtada ishlovchi ishchilar uchun – 30 foiz.
Bundan ko‘zlangan maqsad konlarda og‘ir sharoitlarda mehnat qilayotgan 4389 nafar ishchini rag‘batlashtirish, ularni moliyaviy qo‘llab quvvatlashdir.

«Узбекнефтегаз» на 30 процентов повышает зарплаты 4389 работников, трудящихся на месторождениях нефти и газа
Акционерное общество «Узбекнефтгаз» принимает ряд мер для повышения доходов и уровня жизни, усиления социальной поддержки работников, закрепления высококвалифицированных кадров и увеличения объемов добычи углеводородов в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан «О мерах по обеспечению исполнения Закона Республики Узбекистан «О государственном бюджете Республики Узбекистан на 2020 год».
В частности, председатель правления акционерного общества «Узбекнефтгаз» Мехриддин Абдуллаев и председатель Объединённого профсоюзного комитета АО «Узбекнефтгаз» Баходир Муратов подписали Совместное постановление «О повышении размеров заработной платы работников правлений АО «Узбекнефтгаз». Об этом сообщает пресс-служба компании.
Документом утверждена новая тарифная сетка по оплате труда для работников подразделений оперативного управления производством, а такде для инженерно-технических работников и рабочих нефтегазодобывающих управлений, газоперерабатывающего завода и автотранспортного цеха.
Согласно новой тарифной сетке, что с 1 февраля 2020 года, надбавка к должностным окладами тарифным ставкам работников, непосредственно занятых на месторождениях нефти и газа будет установлена:
- инженерно-техническим работникам в размере 20 процентов
- рабочим в размере 30 процентов.
Отмечается, что данное решение принято в целях финансовой поддержки 4389 сотрудников и рабочих, трудящихся непосредственно на месторождениях нефти и газа.