«O‘zbekneftgaz»: Kuz-qish mavsumida aholi va ijtimoiy soha ob’yektlarini suyultirilgan gaz bilan barqaror ta’minlash choralari ko‘rildi
«O‘zbekneftgaz» AJ va tizimdagi korxonalar tomonidan 2022-2023 yil kuz-qish mavsumida suyultirilgan gaz ishlab chiqarish va iste’molchilarga yetkazib berish yo‘nalishida bir qator chora-tadbirlar belgilab olingan bo‘lib, 24/7 rejimda navbatchilik tashkil qilinib, barcha ishlar nazoratga olingan.
Jamiyatga qarashli gazni qayta ishlash zavodlarida 10 ta tabiiy gaz tarkibidan propan-butan aralashmalari ajratib olish bilan suyultirilgan gaz ishlab chiqarish qurilmalari mavjud. Qurilmalar Muborak gazni qayta ishlash zavodi,
Sho‘rtan gaz kimyo majmuasi, Sho‘rtan neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasi hamda Gazli gazni qayta ishlash zavodlarida joylashgan.
Kuz-qish mavsumida ishlab chiqarish ob’yektlarini betalofat va barqaror ishlatish uchun siquv kompressor stansiyalarida 13 dona gazturbinali dvigatellarni ta’mirlash va 73 ta reglament ishlari bajarildi. 223 ta gazni tayyorlash va qayta ishlash texnologik qurilmalarda rejali kapital, o‘rta va joriy ta’mirlash ishlari amalga oshirildi.
Qurilmalardagi mavjud turbodetander agregatlarini barqaror ishlatish uchun «Maxsusenergogaz» AJ va Ukrainaning «Turbogaz» kompaniyasi mutaxassislarini jalb qilgan holda texnik xizmat ko‘rsatish va ta’mirlash ishlari amalga oshirildi. Sho‘rtan neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasida suyultirilgan gaz ishlab chiqarishni ko‘paytirish maqsadida propan-butan aralashmasi olish qurilmasi 1- navbatidagi texnologik uskunalarni texnik diagnostikadan o‘tkazish ishlari bajarildi.
«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruv raisi Mehriddin Abdullayev boshchiligida reja ko‘rsatkichlarining bajarilishini ta’minlash va suyultirilgan gaz ishlab chiqarish hajmini yanada oshirish maqsadida bir qator tadbirlar belgilab olingan bo‘lib, ularga ko‘ra Gazli neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasida gaz qazib chiqarishni ko‘paytirish maqsadida loyiha asosida ishga tushirilgan 47 km uzunlikdagi gaz quvurini to‘liq quvvatlar bilan ishlatish va boshqarmada suyultirilgan gaz ishlab chiqarishni 40-50 tonnaga oshirishga erishildi.
Muborak gazni qayta ishlash zavodi, Sho‘rtan neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasi va Sho‘rtan gaz kimyo majmuasida suyultirilgan gaz ishlab chiqarish hajmini oshirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar amalga oshirildi.
Shuning bilan birgalikda aholi va ijtimoiy soha ob’yektlariga uzluksiz suyultirilgan gaz yetkazib berish uchun, «Hududgazta’minot» AJ bilan birgalikda filiallariga suyultirilgan gazni yuklab berish ishlari tashkil etilib doimiy nazorat ostiga olingan.
Respublika iste’molchilarini kuz-qish mavsumida suyultirilgan gaz bilan uzluksiz ta’minlash maqsadida, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022 yil 23 sentyabrdagi 522-son qaroriga muvofiq «Hududgazta’minot» AJga 2022 yil oktyabr – 2023 yil mart oylarida 314,4 ming tonna, har oyda 52,4 ming tonnadan yetkazib berish jadvallari ishlab chiqilib, ushbu jadval asosida uzluksiz yetkazib berish ishlari amalga oshirilmoqda.
Bugungi kunga qadar «O‘zbekneftgaz» AJ tarmoq korxonalari tomonidan joriy yil 25 oktyabr holatiga 553,0 ming tonna suyultirilgan gaz ishlab chiqarildi (rejaga nisbatan 104,4%) va 494,4 ming tonna suyultirilgan gaz mahsuloti «Hududgazta’minot» AJ orqali aholi va ijtimoiy soha ob’yektlari uchun yetkazib berildi (rejaga nisbatan 100,0%).
2022 yil yakuni bilan 670 ming tonna suyultirilgan gaz ishlab chiqarilib, shundan aholi va ijtimoiy ob’yektlarga 616,4 ming tn suyultirilgan gaz yetkazib beriladi.
Mavsumda jami 328,2 ming tn, shundan 2022 yilning oktyabr-dekabr oylarida 156,9 ming tn va 2023 yil yanvar-mart oylarida 171,3 ming tn suyultirilgan gaz ishlab chiqarilishi rejalashtirilgan.
Eslatib o‘tamiz, «O‘zbekneftgaz» AJ va tizimdagi barcha boshqarma, korxona va zavodlar, neft bazalari 2022/2023 yillar kuz-qish mavsumiga tayyor holatga keltirildi.

«Узбекнефтегаз»: Приняты меры по обеспечению жителей и социальных объектов сжиженным газом в осенне-зимний сезон
АО «Узбекнефтегаз» и его структурными предприятиями определены ряд мероприятий в направлении производства и поставки сжиженного газа потребителям в осенне-зимний сезон 2022-2023 гг., организовано круглосуточное дежурство и все работы взяты под контроль.
На государственных газоперерабатывающих заводах имеется 10 установок по производству сжиженного газа путем извлечения пропан-бутановой смеси из природного газа. Установки расположены на Мубаракском ГПЗ, Шуртанском ГХК, Шуртанском нефтегазодобывающем управлении, Газлийском ГПЗ.
Для безопасной и стабильной работы производственных объектов в осенне-зимний сезон на дожимно-компрессорных станциях был проведен ремонт 13 газотурбинных двигателей и 73 регламентные работы. На 223 технологических объектах подготовки и переработки газа проведены плановые капитальные, средние и текущие ремонты.
В целях обеспечения выполнения показателей по производству сжиженного газа в прошедшем 2022 году на АО «КМПО» (Россия) проведен капитальный ремонт 2 газотурбинных двигателей НК-16-18СТД дожимно-компрессорной станции Мубаракского ГПЗ.
Проведены работы по техническому обслуживанию и ремонту с привлечением специалистов ОАО «Максусэнергогаз» и компании «Турбогаз» Украины для стабильной работы существующих турбодетандерных установок в оборудованиях. С целью увеличения производства сжиженного газа в Шуртанском НГДУ проведена техническая диагностика технологического оборудования 1-й очереди установки извлечения пропан-бутановой смеси.
Под руководством Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева определен ряд мероприятий по обеспечению выполнения плановых показателей и дальнейшему увеличению объемов производства сжиженного газа, согласно которым, в целях увеличения добычи газа в Газлийском НГДУ запущенный на основе проекта газопровод протяженностью 47 км был использован на полную мощность, а производство сжиженного газа в Управлении увеличено на 40-50 тонн.
Приняты дополнительные меры по увеличению объемов производства сжиженного газа на Мубаракском газоперерабатывающем заводе, Шуртанском нефтегазодобывающем управлении и Шуртанском газохимическом комплексе.
Также в целях бесперебойного снабжения сжиженным газом населения и объектов социальной сферы совместно с АО «Худудгазтаъминот» была организована и взята под постоянный контроль работа по закачке сжиженного газа в его филиалы.
В целях бесперебойного обеспечения потребителей Республики сжиженным природным газом в осенне-зимний сезон, в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 522 от 23 сентября 2022 года, разработаны графики поставок, на основании которых АО «Худудгазтаъминот» будет поставлять 314,4 тыс. тонн сжиженного газа с октября 2022 г. по март 2023 г., т.е. 52,4 тыс. тонн в месяц, в настоящее время на основании этого графика осуществляется непрерывная поставка сжиженного газа.
По состоянию на 25 октября т.г. структурными предприятиями АО «Узбекнефтегаз» произведено 553 тыс. тонн сжиженного газа (104,4% от плана), а населению и на объекты социальной сферы через АО «Худудгазтаъминот» поставлено 494,4 тыс. тонн (100,0% от плана).
До конца 2022 года будет произведено 670 тыс. тонн сжиженного газа, из них 616,4 тыс. тонн сжиженного газа будет поставлено населению и социальным объектам.
Всего за сезон планируется произвести 328,2 тыс. тонн сжиженного газа, из них 156,9 тыс. тонн в октябре-декабре 2022 года и 171,3 тыс. тонн в январе-марте 2023 года.
Напоминаем, что АО «Узбекнефтегаз» и все управления, предприятия и заводы, нефтебазы в структуре подготовлены к осенне-зимнему сезону 2022/2023 гг.