«O‘zbekneftgaz»: «Yashil makon» umummilliy loyihasi doirasida joriy mavsumda 20 ming tup daraxt va buta ko‘chatlari ekildi
O‘tgan yili O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan «Yashil makon» umummilliy loyihasini puxta tayyorgarlik bilan boshlash tashabbusi ilgari surilgan edi.
Ushbu loyiha doirasida yiliga millionlab daraxt va buta ko‘chatlarini ekish va shu orqali hududlardagi yashil maydonlarni amaldagi 8 foizdan 30 foizga oshirish reja qilingan.
Davlat rahbari raisligida joriy yilning 11-oktyabr kuni o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida «Yashil makon» umummilliy loyihasi doirasida yil yakuniga qadar 75 million tup va 2023-yil bahor faslida yana 125 million tup mevali va manzarali ko‘chatlar ekish yuzasidan topshiriqlar berildi. Ushbu topshiriqlar ijrosini ta’minlash, qolaversa, daraxt ekish bo‘yicha «Dolzarb 40 kunlik» tadbirni amalga oshirish maqsadida «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayev topshirig‘i bilan tizimdagi korxonalarda ko‘kalamzorlashtirish ishlari jadal sur’atlarda olib borilmoqda.
«O‘zbekneftgaz» AJ tizimida joriy yilning 10 dekabriga qadar daraxt ekish bo‘yicha «Dolzarb 40 kunlik» e’lon qilingan.
Shuni alohida ta’kidlash joizki, daraxt ko‘chatlari hududlarning iqlim sharoitidan kelib chiqib, bog‘lar hosil qilish va ko‘kalamzorlashtirishni nazarda tutgan holda tanlab olinmoqda. Bu borada Fanlar Akademiyasi tavsiyasi bilan suvsizlik va kasallikka chidamli gujum, qayrag‘och, katalpa, akatsiya, zarang, shumtol, tut, jiyda, yong‘oq, terak kabi daraxt novdalari ekilishi belgilangan.
Joriy yilning 20-oktyabidan boshlab, to shu kunga qadar tizimdagi boshqarma va korxonalar tomonidan jami 15 633 tup mevali va manzarali daraxt ko‘chatlari ekildi.
- Muborak gazni qayta ishlash zavodida – 2973 tup;
- Buxoro neftni qayta ishlash zavodida – 2026 tup;
- Sho‘rtan gaz kimyo majmuasida – 2015 tup;
- «UNG Petro» MChJ – 1629 tup;
- «Maxsusenergogaz» AJ – 610 tup;
- Muborak neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasida – 615 tup;
- «Maroqand neft bazasi» MChJ – 280 tup;
- «Navoiy neft bazasi» MChJ – 238 tup;
- «Taxiatosh neft bazasi» MChJ - 217 tup ko‘chat o‘tqazildi.
Yurtimiz bo‘ylab davom etayotgan umummilliy loyihada jamiyat xodimlari birdek faol ishtirok etmoqda. Bu tashabbuslari bilan mamlakatimiz atrof-muhit va atmosfera havosining musaffoligini saqlanishiga o‘z hissalarini qo‘shishmoqda.
Ekilgan daraxtlarni sug‘orish va parvarish ishlarini olib borilishi ham alohida nazoratga olingan. Daraxtlar agrotexnik talablar asosida parvarish qilinadi, mineral va organik o‘g‘itlar bilan oziqlantirilib, zararkunandalardan himoya qilib boriladi.
O‘tgan mavsumda mazkur loyiha doirasida «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayev tashabbusi bilan Sho‘rtan gaz kimyo majmuasi va «Uzbekistan GTL» zavodi hududida 120 gektar maydonda bog‘ barpo etildi. Mazkur agro uchastkaga 72 ming tupdan ortiq mevali va manzarali daraxt ko‘chatlari ekilgan edi. Ushbu bog‘ni parvarishlash, muhofaza qilishni ta’minlash maqsadida «Sho‘rtan yashil makon» MChJ tashkil etildi. Korxona tomonidan shu kunga qadar yana 20 gektar yer maydonida «Shangtong» navli pavlovniya ekildi. 100 ming tup uzum qalamchalari ekilib, parvarishlanmoqda. Kelgusida dorivor o‘simliklarning yetishtirish orqali parfyumeriya va farmatsevtika uchun xom ashyo mahsulotlari yetkazib berishni yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgan.
Eslatib o‘tamiz, 2021-yilda «Yashil makon» loyiha doirasida «O‘zbekneftgaz» AJ tomonidan jami reja bo‘yicha 191 110 tup ekilishi ko‘zda tutilgan bo‘lib, amalda esa 198 703 tup mevali va manzarali daraxt ko‘chatlari ekilgan.
Bundan tashqari, Muborak gazni qayta ishlash zavodi, Gazli neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasi, Sho‘rtan gaz kimyo majmuasi hamda Buxoro neftni qayta ishlash zavodida suvdan oqilona foydalanish maqsadida 34 500 p/m tomchilatib sug‘orish tizimlari o‘rnatildi.

«Узбекнефтегаз»: В текущем сезоне в рамках общенационального проекта «Зелёное пространство» высажено 20 тысяч саженцев деревьев и кустарников
В прошлом году Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выдвинул инициативу о запуске общенационального проекта «Зеленое пространство» с тщательной подготовкой.
В рамках этого проекта планируется высаживать миллионы саженцев деревьев и кустарников в год, тем самым увеличив озелененные площади в регионах с нынешних 8% до 30%.
На видеоселекторном совещании, проведенном под председательством президента 11 октября текущего года, было принято решение о посадке в рамках общенационального проекта “Зеленое пространство” была поставлена задача до конца года посадить 75 миллионов саженцев деревьев и еще 125 миллионов саженцев плодовых деревьев весной 2023 года.
В целях обеспечения выполнения данных задач, кроме того, в целях реализации акции «Кульминационные 40-дней» по посадке деревьев, по поручению Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева проводится озеленение на предприятиях системы.
В системе АО «Узбекнефтегаз» до 10 декабря текущего года объявлен «Кульминационные 40-дней» по посадке деревьев.
Стоит отметить, что саженцы деревьев подбираются исходя из климатических условий регионов, с учетом создания садов и озеленения.
В связи с этим по рекомендации Академии наук планируется посадка засухо- и болезнеустойчивых деревьев таких как вяз, карагач, катальпа, акация, клен, ясень, тутовник, можжевельник, орех грецкий, тополь.
Всего управлениями и предприятиями системы с 20 октября текущего года высажено 15 633 саженца плодовых и декоративных деревьев.
- Мубарекским ГПЗ – 2973 саженцев;
- Бухарским НПЗ – 2026 саженцев;
- В Шуртанским ГХК - 2015 саженцев;
- ООО «UNG Petro» – 1629 саженцев;
- АО «Махсусэнергогаз» – 610 саженцев;
- В Мубарекским НГДУ – 615 саженцев;
- ООО «Марокандская нефтяная база» – 280 саженцев;
- ООО «Навоийская нефтяная база» – 238 саженцев;
- ООО «Тахитошская нефтяная база» – посажено 217 саженцев.
Сотрудники общества принимают активное участие в реализуемом общенациональном проекте по всей стране. Этими инициативами наша страна способствует сохранению окружающей среды и атмосферного воздуха.
Полив и уход за посаженными деревьями также находится на особом контроле.
За деревьями ухаживают согласно агротехническим требованиям, подкармливают минеральными и органическими удобрениями, защищают от вредителей.
В прошлом сезоне в рамках этого проекта по инициативе Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева на территории Шуртанского газохимического комплекса и завода «Uzbekistan GTL» был создан сад площадью 120 га.
На этом агроучастке высажено более 72 000 саженцев плодовых и декоративных деревьев. Для обеспечения ухода и защиты этого сада было создано ООО «Шўртан яшил макон».
На сегодняшний день предприятием выведена павловния сорта "Шангтонг" на площади 20 гектаров. Высаживают и ухаживают за 100 тысяч штук черенками винограда. В дальнейшем планируется наладить поставки сырья для парфюмерной и фармацевтической продукции путем выращивания лекарственных растений.
Напомним, что в 2021 году в рамках общенационального проекта «Зеленое пространство» АО «Узбекнефтегаз» планировалось высадить 191 110 деревьев, а на практике было посажено 198 703 саженца плодовых и декоративных деревьев.
Кроме того, с целью рационального использования воды на Мубарекском ГПЗ, Газлийском НГДУ, Шуртанском ГХК и Бухарском НПЗ установлена система капельного орошения на 34500 п/м.