«O‘zbekoziqovqatxolding» rahbariga Latviyadan maslahatchi tayinlandi
Yanis Skvarnovichs Jizzax viloyatida barpo etilayotgan qattiq turdagi pishloq va boshqa sut mahsulotlarini ishlab chiqaruvchi yirik korxonaning qurilishida bevosita ishtirok etish bilan bir qatorda, sut sanoati sohasida faoliyat olib borayotgan korxonalar uchun seminar va treninglar o‘tkazadi.
Yurtimizga yevropalik mutaxassisning jalb etilishi bilan sutni qayta ishlovchi korxonalarda G‘arb tajribasi keng miqyosda tanishtiriladi, mahsulot sifati, hajmini oshirish va uning eksportini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha maslahatlar beriladi.
Ma’lumot uchun, 58 yoshli Yanis Skvarnovichs oliy ma’lumotli agronom — ishlab chiqarishni boshqarish va tashkillashtirish mutaxassisi hisoblanadi.
1993-yildan «Tukuma Piens» (Tukumsdagi sut korxonasi) aksiyadorlik jamiyatiga boshqaruv raisi etib saylangan. Ushbu korxona yiliga 25-30 ming tonna sutni qayta ishlash quvvatiga ega sifatli sut mahsulotlari ishlab chiqaradi.
1999 – 2001-yillar davomida sut mahsulotlarini ishlab chiqaruvchi korxonalar manfaatini davlat oldida himoya qiluvchi Latviya sut ittifoqi boshqaruv raisi lavozimida faoliyat olib borish bilan bir qatorda aynan shu sohada Yevropa Ittifoqi standartlarini jalb qilish bo‘yicha mehnat qilgan.
2001 – 2006-yillarda Latviyaning sutni qayta ishlash bo‘yicha yetakchi hisoblanadigan «Rīgas piena kombināts» (Riga sut kombinati) aksionerlik uyushmasi boshqaruv raisi bo‘lgan.
2010 – 2014-yillarda «Eiroholdings» MChJ loyihalar departamenti direktori, Ozarbayjonda 500 bosh sog‘in sigirga mo‘ljallangan korxonani barpo etishda maslahatchi bo‘lib faoliyat olib bordi. Ukrainada bolalar ozuqasi bo‘yicha Baltika sut-konserva kombinatini faollashtirishda ishtirok etdi. Shuningdek, Rossiyaning Tver, Lipetsk va Smolensk shaharlarida joylashgan sutni ishlab chiqaruvchi va qayta ishlovchi korxonalarga maslahatchilik qilgan.
Yanis Skvarnovichsning ushbu sohadagi asosiy yutuqlaridan biri investitsiyaning umumiy hajmi 30 mln. yevro bo‘lgan Riga sut kombinatini qayta qurishda katta rol o‘ynagani bo‘ldi. Natijada ushbu korxonada kuniga 20 tonna tayyor pishloq ishlab chiqarilishi yo‘lga qo‘yildi. Rossiyaning Novgorod shahridagi mahalliy sutni qayta ishlovchi korxonaning ishga tushirilishida o‘z tajribasi va maslahatlari bilan katta yordam berdi.

В «Узбекозиковкатхолдинг» начал работать латвийский специалист
Ведущий специалист известной латвийской молочной компании «HANSA Food Comodities»  Янис Скварновикс назначен советником Председателя Правления  ХК «Узбекозиковкатхолдинг» Тохиржона Жалилова по вопросам производства молочной продукции.
Янис Скварновикс будет участвовать во всех циклах крупного проекта по производству твердых сыров и других молочных продуктов, которое будет построено в Джизакской области. Проводить тренинги специалистов молочной отрасли Узбекистана. Основная причина привлечения европейского специалиста оказание содействия молочным предприятиям по повышению качества продукции, увеличение продаж и налаживание экспорта.
Скварновиксу 58 лет, он родился в Латвии. Получил образование агронома и степень бакалавра по специальности – управление и организация производства.
С 1993 года избран председателям правления акционерного общества “Tukuma Piens” (Тукумский молочный завод). Предприятие с мощностью переработки 25-30 тысяч тонн молока в год специализировалось на производстве цельномолочных продуктов.
В 1999 – 2001 годах был председателям правления Латвийского молочного союза, который представлял интересы переработчиков молока в общении с государственными органами и также работал над внедрением норм ЕС в производство.
С 2001 – 2006 годы был председателям правления акционерного общества “Rīgas piena kombināts” (Рижский молочный комбинат), это лидер по переработке молока в Латвии.
С 2010 – 2014 годы в должности директора департамента проектов ООО “Eiroholdings”, консультировал строительство молочного комплекса на 500 дойных коров в Азербайджане. И работал над оптимизацией работы Балтского молочно – консервного комбината детского питания в Украине. Выступал в качестве консульта%