Bir kilo terilgan paxta uchun qancha to‘lanishi ma’lum bo‘ldi
2019-yil paxta hosilini yig‘ib-terib olish ishlarini uyushqoqlik bilan o‘tkazish chora-tadbirlari to‘g‘risida Hukumat qarori qabul qilindi.
Bu haqda "Huquqiy axborot" kanalida xabar berildi.
- mashinada terilgan 1 t paxta uchun – 600 000 so‘m xizmat haqi;
- qo‘lda terilgan 1 kg paxta uchun birinchi terimda – 800 so‘mdan, ikkinchi terimda – 1200 so‘mdan;
- mavsum mobaynida terim otryadi rahbarlariga har oyda 2 mln so‘mdan, terim markazlari rahbarlariga 3 mln so‘mdan mehnat haqi to‘lanadi.
Shuningdek, paxta to‘qimachilik ishlab chiqarish tashkilotlariga va klasterlarga paxtani terib olish uchun banklar tomonidan yillik 16 foiz stavkada kredit ajratiladi.
Bundan tashqari, qarorga ko‘ra 2019-yil hosilini qisqa muddatda yig‘ib olish, terimchilar bilan o‘z muddatida hisob-kitob qilish uchun Qishloq xo‘jaligini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasiga 2020-yilda qaytarish sharti bilan foizsiz ssuda ajratiladi.

Установлены цены за сбор урожая хлопка
Принято постановление Правительства «О мерах по организованному проведению уборки хлопка-сырца урожая 2019 года», сообщает Минюст.
Согласно постановлению, оплата производится в следующих размерах:
- за 1 тонну хлопка-сырца, собранного машиной – 600 000 сумов;
- за 1 кг хлопка-сырца, собранного ручным способом в период первого сбора – 800 сумов, в период второго сбора – 1200 сумов;
- руководителям отряда сборщиков по 2 млн. сумов, руководителям центров сборщиков по 3 млн. сумов ежемесячно в течение сезона.
Кроме того, для сбора хлопка хлопково-текстильным производственным организациям и кластерам банками будет выделен кредит по ставке 16 процентов годовых.
Также, согласно постановлению, для сбора урожая в краткие сроки, своевременного расчета со сборщиками, Фонду государственной поддержки сельского хозяйства выделяется беспроцентная ссуда с условием возврата в 2020 году.