Prezident farmoni bilan oylik, stipendiya va nafaqalar oshiriladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2018 yil 2 iyul kuni «Ish haqi, pensiyalar, stipendiyalar va nafaqalar miqdorini oshirish to‘g‘risida»gi farmonni imzoladi. Farmon matni «O‘zA»da e’lon qilindi.
Unga ko‘ra, 2018 yilning 15 iyulidan boshlab budjet muassasalari va tashkilotlari xodimlarining ish haqi, pensiyalar, stipendiyalar hamda nafaqalar miqdori o‘rta hisobda 1,07 baravar oshiriladi.
Shuningdek, mazkur sanadan boshlab O‘zbekiston Respublikasi hududida eng kam:
- ish haqi – oyiga 184 300 so‘m;
- yoshga doir pensiyalar – oyiga 360 460 so‘m;
- bolalikdan nogironlarga beriladigan nafaqa – oyiga 360 460 so‘m;
- zarur ish stajiga ega bo‘lmagan keksa yoshdagi va mehnatga layoqatsiz fuqarolarga beriladigan nafaqa oyiga 221 190 so‘m miqdorida belgilandi.
Ish haqi hamda pensiyalarga qo‘shilgan ustama va qo‘shimcha haqlarning barcha turlari, eng kam ish haqiga nisbatan belgilangan kompensatsiya va boshqa to‘lovlar 2018 yilning 15 iyulidan boshlab mazkur Farmonda belgilangan eng kam ish haqi miqdoridan kelib chiqqan holda amalga oshiriladi.
Xo‘jalik hisobidagi korxona va tashkilotlar 2018 yilning 15 iyulidan boshlab mazkur Farmonda belgilangan eng kam ish haqiga muvofiq, ishlab chiqarish samaradorligini oshirish va mehnat sarfini kamaytirish hisobiga ish haqi miqdorini oshirishi belgilab qo‘yildi.

С 15 июля в Узбекистане повысят зарплаты, пенсии и стипендии
Президент Республики Узбекистан 2 июля 2018 года подписал указ «О повышении размеров заработной платы, пенсий, стипендий и пособий».
Согласно указу, с 15 июля 2018 года размеры заработной платы работникам бюджетных учреждений и организаций, пенсий, стипендий и пособий повышаются в среднем в 1,07 раза.
Установлено, что с 15 июля 2018 года на территории Республики Узбекистан минимальные размеры:
- заработной платы – 184 300 сумов в месяц;
- пенсии по возрасту – 360 460 сумов в месяц;
- пособия инвалидам с детства в размере 360 460 сумов в месяц;
пособия престарелым и нетрудоспособным гражданам, не имеющим необходимого стажа работы, в размере 221 190 сумов в месяц.
Все виды надбавок и доплат к заработной плате и к пенсиям, компенсационные и другие выплаты, установленные в отношении к минимальной заработной плате, производятся с 15 июля 2018 года от определенного настоящим Указом размера минимальной заработной платы.
Хозрасчетным предприятиям и организациям поручено производить с 15 июля 2018 года повышение размеров заработной платы в соответствии с минимальной заработной платой, установленной настоящим Указом, за счет повышения эффективности производства и снижения затрат труда.