Prezident «Obod qishloq» va «Obod mahalla» dasturlariga bag‘ishlangan videoselektor o‘tkazdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 27 iyun kuni «Obod qishloq» va «Obod mahalla» dasturlarini amalga oshirish, aholi punktlarini obod maskanlarga aylantirish masalalariga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Davlatimiz rahbarining 2018 yil 29 martdagi farmoniga muvofiq qabul qilingan «Obod qishloq» dasturi doirasida joriy yilda 159 ta tumandagi 386 ta qishloqda qurilish-obodonlashtirish ishlari olib borilmoqda. Ushbu qishloqlarda 142 mingta yakka tartibdagi uy va mingdan ziyod ko‘p qavatli uy, 3 ming kilometr yo‘llarni ta’mirlash, 2,5 ming kilometr elektr energiyasi, 2 ming kilometr ichimlik suv tarmoqlarini qurish va qayta tiklash, 2 ming 400 ta bozor va boshqa infratuzilma ob’yektlari qurish belgilab olingan.
Bundan tashqari, 388 ta umumta’lim maktabi, 313 ta bog‘cha, 168 ta tibbiyot muassasasi, 38 ta mahalla binosi va boshqa ijtimoiy soha ob’yekti qurish va ta’mirlash rejalashtirilgan.
Yig‘ilishda bu borada bajarilgan ishlar tahlil qilinib, galdagi muhim vazifalar belgilab berildi.
Hududlarga qurilish materiallarini uzluksiz va yetarli miqdorda yetkazib berish, qishloqlarda shunday mahsulotlar do‘konlarini tashkil etish zarurligi ta’kidlandi. Bu belgilangan tadbirlarning sifatli va muddatida bajarilishini ta’minlab, qurilish ishlari narxi oshib ketishining oldini oladi.
Dasturga qo‘shimcha ravishda kiritilgan qishloqlarning bosh rejasini ishlab chiqish, zarur mablag‘larni shakllantirish, qishloqlarga investitsiyalar jalb qilish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Ichimlik suvi ta’minotini yaxshilash masalasiga alohida e’tibor qaratildi. Bunday tarmoqlarni qurish va ta’mirlashni jadallashtirish, shuningdek, yo‘llar, elektr va tabiiy gaz tizimlarini ta’mirlash zarurligi ta’kidlandi.
Qishloqlarda ta’lim va tibbiyot muassasalari, savdo va maishiy xizmat ob’yektlari qurish, kichik sexlar tashkil etish bo‘yicha ham vazifalar belgilandi.
Ma’lumki, Prezident Shavkat Mirziyoyev shu yil 4 iyun kuni Chilonzor tumanidagi «Xirmontepa» va «Tirsakobod» mahallalarida bo‘lganida «Obod mahalla» dasturi loyihasini shakllantirish bo‘yicha topshiriq bergan edi.
Bugungi kunda tajriba sifatida Toshkent shahrining 11 ta tumani va yurtimizdagi 30 ta shaharda 1 tadan mahalla hududida obodonlashtirish ishlari olib borilmoqda. O‘tgan qisqa vaqtda ushbu 41 ta mahallada 72 milliard so‘mlik ishlar bajarilgan.
Bu boradagi ijobiy tajribani va aholi xohish-istaklarini inobatga olib, «Obod mahalla» dasturi qabul qilindi.
Ushbu dasturga muvofiq joriy yilda har bir shaharda kamida 2 tadan va 2022 yilgacha har yili kamida 3 tadan mahalla qiyofasi tubdan yangilanadi. Ichimlik suvi, elektr va tabiiy gaz, kanalizatsiya tarmoqlarida qurilish-ta’mirlash, sizot suvlari sathini pasaytirish ishlari olib boriladi. Shuningdek, 5 ming 607 kilometr ichki yo‘llar, 369 ta ijtimoiy soha ob’yektini ta’mirlash, 969 ta bozor infratuzilmasi ob’yekti va servis shoxobchalari barpo etish mo‘ljallangan. Buning uchun mahalliy hokimliklar huzurida «Obod mahalla» jamg‘armalari tuziladi.
«Obod qishloq» va «Obod mahalla» dasturlarini amalga oshirish islohotlarimiz orasida eng muhim o‘rinlardan birini egallaydi. Chunki xalqimiz oldida ularning muammolarini hal etish, turmush kechirish sharoiti va hayoti sifatini yaxshilash bo‘yicha majburiyat olganmiz» –, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezident mazkur dasturlar doirasidagi qurilish va obodonlashtirish ishlarini tizimli tashkil etish bo‘yicha mutasaddilarga topshiriqlar berdi.

Президент провел совещание посвященное программам «Обод кишлок» и «Обод махалла»
27 июня под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева состоялось видеоселекторное заседание, посвященное вопросам реализации программ «Обод кишлок» и  «Обод махалла», благоустройства населенных пунктов. Об этом сообщила пресс-служба Президента.
В рамках программы «Обод кишлок», принятой в соответствии  с Указом главы государства от 29 марта 2018 года , в нынешнем году осуществляется строительно-созидательная работа в 386 селах 159 районов.  В этих селах предусмотрены ремонт 142 тысяч индивидуальных и более тысячи многоэтажных домов, трех тысяч километров дорог, прокладка и восстановление 2,5 тысячи километров электросетей, 2 тысяч километров водопровода, строительство 2 тысяч 400 рынков и других инфраструктурных объектов.
Кроме того, запланированы строительство и ремонт зданий 388 общеобразовательных школ, 313 детских садов, 168 медицинских учреждений,  38 махаллей и 55 других объектов социальной сферы.
В ходе заседания проанализирована выполненная в данном направлении работа, определены важные задачи на перспективу.
Отмечалась необходимость  обеспечения бесперебойной поставки строительных материалов в нужном объеме, создания  магазинов строительных  материалов на селе.  Это не только обеспечит качественное и своевременное выполнение намеченных работ, но и предотвратит повышение  себестоимости строительных работ.
Даны поручения по разработке генерального плана дополнительно внесенных в программу сел, формированию необходимых средств, привлечению инвестиций в сельскую местность.
Особое внимание уделялось улучшению снабжения питьевой водой. Подчеркивалось, что необходимо ускорить работы по строительству и ремонту систем водоснабжения, а также отремонтировать дороги, электросети и газопроводы.
Определены также задачи по строительству образовательных и медицинских учреждений, пунктов торговли и бытового обслуживания, созданию малых цехов в сельской местности.
Как известно, во время визита в махалли «Хирмонтепа» и «Тирсакобод» Чиланзарского района 4 июня нынешнего года Президент Шавкат Мирзиёев дал указания по разработке программы «Обод махалла».
На сегодняшний день в 11 районах столицы и 30 городах страны в качестве эксперимента осуществляется работа по благоустройству территории одной махалли. За истекший короткий период в 41 махалле выполнено работ на 72 миллиарда сумов.
Программа «Обод махалла» была принята с учетом положительного опыта в этом направлении и пожеланий населения.
В соответствии с программой в нынешнем году в каждом городе будет кардинально изменен облик минимум 2, а до 2022 года ежегодно как минимум 3 махаллей. Будет проводиться  работа по строительству и ремонту водопроводов, электросетей, газовых труб и систем канализации, снижению уровня сизотных вод. Кроме того, предусмотрен ремонт 5 тысяч 607 километров внутренних дорог, 369 объектов социальной сферы, создание 969 объектов рыночной инфраструктуры и сервисных пунктов. Для этого при местных хокимиятах будут сформированы фонды «Обод махалла».
«Реализации программ «Обод кишлок» и «Обод махалла» отведено одно из важнейших мест. Так как мы взяли на себя обязательства перед нашим народом по решению его проблем, улучшению жизненных условий и повышению качества жизни,- сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент дал поручения по системной организации строительной и благоустроительной работы, реализуемой в рамках этих программ.