Prezident Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston xalqiga bayram tabrigini yo‘lladi.
Avvalo, Siz, azizlarni bugungi qutlug‘ ayyom – O‘zbek tili bayrami bilan chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman.
Inson uchun kindik qoni tomgan Vatani, dunyoga keltirib voyaga yetkazgan ota-onasi qanchalik aziz va mukarram bo‘lsa, uning o‘zligi va ma’naviy olamini belgilaydigan ona tili ham shunchalik qadrli va mo‘’tabardir.
Qadim turkiy tilimizni ilk bor ilmiy asosda tadqiq etgan buyuk alloma Mahmud Koshg‘ariyning: «Erdam boshi tildur», ya’ni «Barcha ezguliklar tildan boshlanur», degan so‘zlarida teran haqiqat mujassam. Darhaqiqat, odamzot qalbidagi jamiki olijanob fazilatlar ona tilining betakror mo‘’jizasi, sehri va jozibasi bilan kamolga yetadi.
Xalqimiz tafakkurining tiniq ko‘zgusi bo‘lgan bu bebaho xazinani asrab-avaylash va rivojlantirish bugungi kundagi eng sharafli vazifalarimizdan biridir.
Ulug‘ mutafakkir Mir Alisher Navoiy bobomizning: «Tilga e’tibor – elga e’tibor», degan dono o‘gitlariga amal qilgan holda, yurtimizda til masalasida olib borilayotgan davlat siyosati inson qadrini ulug‘lashga qaratilgan tub islohotlarimizga har tomonlama uyg‘un va hamohangdir.
So‘nggi yillarda mamlakatimizda o‘zbek tilini rivojlantirish, uning hayotimizdagi o‘rni va ta’sirini oshirish borasida yangi bosqich boshlandi, desak, ayni haqiqat bo‘ladi.
Xususan, 21 oktyabr – O‘zbek tili bayrami kuni deb belgilangani unutilmas, tarixiy voqeaga aylandi. Davlat tilining nufuzi va maqomini yuksaltirishga qaratilgan farmon va qarorlar, me’yoriy hujjatlar qabul qilindi. Ushbu yo‘nalishda 2020-2030 yillarga mo‘ljallangan konsepsiya va alohida dastur hayotga joriy etilmoqda.
Bu haqda gapirganda, yaqinda qabul qilingan tegishli qonunlarga asosan reklama va targ‘ibot materiallarini davlat tilida e’lon qilish tartiblari hamda davlat fuqarolik xizmatiga qabul qilishda o‘zbek tilini bilish darajasi bo‘yicha aniq talablar belgilanganini ta’kidlash lozim.
Vazirlar Mahkamasi tarkibida Ma’naviyat va davlat tilini rivojlantirish masalalari departamentining faoliyati yo‘lga qo‘yildi. Markazda va joylarda davlat tilini o‘rgatish kurslari ish olib bormoqda.
Qisqa vaqt ichida besh jildlik «O‘zbek tilining izohli lug‘ati», o‘ndan ortiq sohaga oid atamalar lug‘atlari, o‘ttiz jildlik «Istiqlol davri o‘zbek navoiyshunosligi» tadqiqotlar majmuasi yaratildi.
Shu kunlarda ona tilimizda «Turkiy adabiyot durdonalari» nomli yuz jildlik muhtasham to‘plam nashrdan chiqayotgani, faol va iste’dodli yoshlarimizning sa’y-harakatlari bilan Internet tarmog‘idagi o‘zbekcha ma’lumotlar elektron bazasi boyitib borilayotgani quvonarli hol, albatta.
O‘zbek mumtoz va zamonaviy adabiyotining sara namunalari xorijiy tillarga tarjima qilinib, chet ellik kitobxonlarning ham e’tiborini qozonmoqda. Iste’dodli olim va ijodkorlarimiz qalamiga mansub ilmiy va badiiy asarlar nufuzli xalqaro mukofotlarga sazovor bo‘lmoqda.
Xorijiy davlatlar o‘quvchilari o‘rtasida O‘zbek tili va adabiyoti xalqaro olimpiadasini o‘tkazish yo‘lga qo‘yilgani ham ona tilimizni keng targ‘ib qilishga xizmat qilmoqda.
Bugungi kunda jahon miqyosida 50 millionga yaqin kishi o‘zbek tilida so‘zlashmoqda. Ko‘plab mamlakatlarda bu go‘zal va jozibali til katta ishtiyoq bilan o‘rganilmoqda.
Ayni paytda, mamlakatimizda istiqomat qilayotgan turli millat va elatlarning tili, madaniyati va qadriyatlarini asrab-avaylash hamda rivojlantirishga muhim ahamiyat qaratilmoqda. Biz bu yo‘nalishda olib borayotgan ishlarimizni kelgusida ham izchil davom ettiramiz.
Hammamizga ayonki, ko‘p millatli xalqimizni yuksak ma’rifatli jamiyat barpo etishdek ezgu maqsad yo‘lida jipslashtirish, yurtdoshlarimiz qalbiga yagona Vatan, umumiy farovon kelajak tuyg‘usini singdirishda o‘zbek tili birlashtiruvchi ahamiyatga egadir.
Shu bois, Yangi O‘zbekistonni har tomonlama taraqqiy ettirish, Uchinchi yuksalish davri poydevorini yaratishga qaratilgan tarixiy islohotlar jarayonida o‘zbek tilini rivojlantirish bo‘yicha belgilab olgan vazifalarimizni izchil davom ettirishimiz lozim.
Bugungi kunda yoshlarimizning dunyoqarashi, odob-axloqi va nutq madaniyatiga salbiy ta’sir ko‘rsatayotgan illatlar, ayniqsa, turli elektron vositalar orqali tobora kuchayib borayotgan ma’naviy tahdidlarga qarshi ma’rifat va ilm bilan samarali kurash olib borish hayotiy zaruratga aylangan.
Bu borada axborot-kommunikatsiya texnologiyalarining tilini o‘zbekchalashtirish, butunjahon Internet tarmog‘idagi milliy segmentni yanada boyitish, o‘zbek va xorijiy tillar bo‘yicha lug‘at va so‘zlashgichlarning yangi avlodini yaratish kechiktirib bo‘lmas vazifalarimiz sirasiga kiradi.
Jahon taraqqiyoti yutuqlari va qimmatli manbalarni o‘zbek tiliga tarjima qilish orqali ona tilimizni ilm-fan va innovatsiyalar tili sifatida rivojlantirish uchun mustahkam zamin yaratishimiz zarur.
Shu ma’noda, XX asr boshida yashab ijod qilgan, o‘zbek, arab, fors, hind, turk va rus tillaridagi so‘zlarni o‘z ichiga olgan bebaho lug‘at kitobini yaratgan ma’rifatparvar bobomiz Is'hoqxon Ibratning: «Bizning yoshlar albatta boshqa tilni bilish uchun sa’y-harakat qilsinlar, lekin avval o‘z ona tilini ko‘zlariga to‘tiyo qilib, ehtirom ko‘rsatsinlar. Zero, o‘z tiliga sadoqat – bu Vataniy ishdir», degan hikmatli so‘zlari biz uchun muhim dasturilamal, hayot yo‘limizni yoritadigan mayoq bo‘lib xizmat qilishi kerak.
Fursatdan foydalanib, milliy o‘zligimiz va g‘ururimiz timsoli bo‘lgan ona tilimizni asrab-avaylash va rivojlantirishdek sharafli ishga munosib hissa qo‘shib kelayotgan barcha fidoyi vatandoshlarimizga chin qalbdan minnatdorlik bildiraman.
Sizlarni yana bir bor O‘zbek tili bayrami bilan samimiy qutlab, barchangizga mustahkam salomatlik, oilangizga qut-baraka, tinchlik va omonlik tilayman.

Президент поздравил народ Узбекистана с Днем праздника узбекского языка
Президент Шавкат Мирзиёев направил праздничное поздравление народу Узбекистана в связи с Днем праздника узбекского языка.
Искренне, от всего сердца поздравляю вас с сегодняшним замечательным Днем праздника узбекского языка.
Для каждого человека родной язык, определяющий его самосознание и духовный мир, является такой же священной ценностью, так же дорог и почитаем, как Родина, где он вырос, родители, подарившие жизнь и воспитавшие его.
Выдающийся ученый Махмуд Кашгари, одним из первых с научной точки зрения изучавший наш древний тюркский язык, писал: «Эрдам боши тилдур», то есть «Язык – начало всех добродетелей», и в этих словах заложен особый, глубокий смысл. Действительно, все благородные качества человека формируются прежде всего на основе несравненного чуда – родного языка, его очарования и красоты.
Сегодня бережное сохранение и развитие этого бесценного богатства,  зеркала души и интеллектуального потенциала нашего народа является для нас одной из самых важных задач.
В Узбекистане, следуя мудрому наставлению великого поэта и мыслителя Алишера Навои: «Забота о языке – это забота о народе», государственная политика в области языка проводится в полном созвучии с коренными реформами, направленными на обеспечение интересов человека, его чести и достоинства как высшей ценности.
Необходимо отметить, что в последние годы в республике начался новый этап в развитии узбекского языка, повышении его роли и места в нашей жизни.
В частности, незабываемым, историческим событием было установление 21 октября Днем праздника узбекского языка. Приняты указы, постановления, другие нормативные акты, направленные на повышение авторитета и статуса государственного языка. Реализуются соответствующие концепция и программа, рассчитанные на 2020-2030 годы.
Говоря об этом, необходимо подчеркнуть, что принятыми недавно законами определены порядок выпуска на государственном языке рекламных и иных подобных материалов, конкретные требования к уровню знания узбекского языка для поступления на государственную гражданскую службу.
В составе Кабинета Министров создан Департамент по вопросам духовности и развития государственного языка. В центре и на местах действуют курсы обучения государственному языку.
За короткий срок созданы пятитомный «Толковый словарь узбекского языка», словари терминов в более чем десяти сферах, фундаментальный тридцатитомный труд «Узбекское навоиведение периода независимости».
Безусловно, не может не радовать и тот факт, что в настоящее время идет работа над изданием сборника «Шедевры тюркской литературы» в ста томах на нашем родном языке, а усилиями активной и талантливой молодежи постоянно пополняется  информационная база данных на узбекском языке в Интернете.
Лучшие образцы узбекской классической и современной литературы переводятся на иностранные языки, благодаря этому растет ее популярность среди зарубежных читателей. Научные и художественные произведения наших талантливых ученых и представителей творческой интеллигенции удостаиваются престижных международных наград.
Популяризации нашего родного языка служит также проведение международной олимпиады по узбекскому языку и литературе среди учащихся из зарубежных стран.
Сегодня около 50 миллионов человек во всем мире говорят на узбекском языке. Этот прекрасный язык изучают с большим интересом во многих государствах мира.
Вместе с тем сегодня большое значение придается сохранению и развитию языков, культуры и ценностей разных наций и народностей, представители которых проживают в нашей стране. Мы и в будущем последовательно продолжим работу в этом направлении.
Как известно, узбекский язык имеет важное значение в сплочении нашего многонационального народа во имя благородной цели – создания просвещенного общества, утверждения в сердцах соотечественников чувства сопричастности к судьбе Родины, построения благополучного будущего.
Поэтому в ходе исторических реформ мы должны продолжить реализацию задач по развитию узбекского языка, направленных на становление Нового Узбекистана и формирование фундамента новой эпохи – Третьего Ренессанса в нашей стране.
Сегодня для нас жизненно необходимо, опираясь на просвещение и знания, эффективно бороться против явлений, негативно влияющих на мировоззрение, поведение и языковую культуру нашей молодежи, особенно против угроз в духовной сфере, все шире распространяющихся через различные электронные средства.
В этой связи одной из наших неотложных задач является перевод языка информационно-коммуникационных технологий на узбекский, дальнейшее обогащение национального сегмента глобальной сети Интернет, издание нового поколения словарей и разговорников узбекского и иностранных языков.
Необходимо создать прочную основу для развития узбекского языка как языка науки и инноваций посредством перевода на него ценных источников и ресурсов о достижениях мирового прогресса.
В этом смысле программой действий, маяком, освещающим нам путь, служат мудрые слова нашего предка-просветителя Исхокхона Ибрата, создавшего в начале XX века сводный словарь узбекского, арабского, персидского, хинди, тюркского и русского языков: «Пусть наша молодежь обязательно изучает другие языки, но вначале окажет должное уважение своему родному языку. Ибо преданность родному языку – качество настоящего патриота».
Пользуясь случаем, хочу выразить искреннюю признательность всем нашим самоотверженным соотечественникам, которые вносят достойный вклад в благородное дело сохранения и развития родного языка, являющегося символом нашей национальной идентичности и гордости.
Еще раз сердечно поздравляю всех вас с Днем праздника узбекского языка, желаю крепкого здоровья, счастья, мира и благополучия вашим семьям.