Prezident yangi aeroport qurilishini borib ko‘rdi (foto)
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 1-iyun kuni Qibray tumanidagi aerodromda amalga oshirilayotgan ishlarni borib ko‘rdi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Davlatimiz rahbarining 2017-yil 30-iyundagi qarori asosida bu yerda 2018-2020-yillarda biznes aviatsiyasi uchun zamonaviy aeroport qurilishi belgilangan. Loyihani ikki bosqichda amalga oshirish – birinchi bosqichda 4 kilometrlik uchish-qo‘nish yo‘lagi va soatiga 250 yo‘lovchini o‘tkazish imkoniyatiga ega terminal barpo etish, ikkinchi bosqichda qo‘shimcha infratuzilma ob’yektlari, mehmonxona majmuasi qurish rejalashtirilgan.
Aeroportda eng katta yuk tashuvchi samolyotlarni qabul qilish va ularga xizmat ko‘rsatish uchun barcha sharoit yaratiladi. Bu mamlakatimiz transport va tranzit salohiyatini yanada oshirib, tashqi savdo rivojiga katta hissa qo‘shadi.
Hozirgi kunda bu yerda loyihalashtirish va umumiy qurilish ishlari boshlab yuborilgan. Eski uchish-qo‘nish yo‘lagi butunlay olib tashlanmoqda.
Prezident Shavkat Mirziyoyev mazkur ishlarni ko‘zdan kechirdi. Aeroportda bunyod etiladigan ob’yektlar loyihalarini takomillashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Xorijiy delegatsiyalarni kutib olish binosi milliy madaniyatimizni, bag‘rikengligimizni ko‘rsatib tursin. Samolyotdan tushgan odamning kayfiyatini ko‘taradigan, mehmonlarga va ishbilarmonlarga har tomonlama ma’qul keladigan bo‘lsin, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari qurilishda issiq ranglardan ko‘proq foydalanish, aeroport hududini ko‘kalamzorlashtirish, drenaj tizimini oqilona yo‘lga qo‘yish zarurligini ta’kidladi.

Президент ознакомился со строительством нового аэропорта (фото)
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 1 июня ознакомился с ходом работ, осуществляемых на аэродроме в Кибрайском районе. Об этом сообщает пресс-служба Президента.
Постановлением главы государства от 30 июня 2017 года здесь в 2018-2020 годы намечено построить современный аэропорт для бизнес-авиации. Проект будет реализован в два этапа - на первом намечено построить взлетно-посадочную полосу длиной 4 километра и терминал пропускной способностью 250 пассажиров в час, на втором - строительство объектов дополнительной инфраструктуры, гостиничного комплекса.
В аэропорту будут созданы все условия для приема и обслуживания крупных грузовых самолетов. Это будет способствовать дальнейшему повышению транспортного и транзитного потенциала нашей страны, развитию внешней торговли.
В настоящее время здесь начаты работы по проектированию и общие строительные работы. Демонтируется старая взлетно-посадочная полоса.
Президент Шавкат Мирзиёев осмотрел эти работы. Дал указания по доработке проектов объектов, которые будут построены в аэропорту.
Здание для приема иностранных делегаций должно отражать нашу национальную культуру, гостеприимство. Пусть при виде его поднимается настроение у спускающихся с самолета, будут созданы удобства для гостей и деловых людей, сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства отметил необходимость использовать больше теплых цветов при строительстве, озеленения территории аэропорта, организации продуманной дренажной системы.