Qarshida rekonstruksiya qilingan «Muruvvat» uyi ochildi. Unda ponilar bilan terapiya o‘tkaziladi
Joriy yilning 23 dekabr kuni Qarshi shahrida nogiron bolalarga mo‘ljallangan «Muruvvat» internat uyi kapital rekonstruksiyadan so‘ng ushbu tantanali tarzda ochildi.
Rekonstruksiya davomida bir necha korpuslar buzib tashlandi, yangi oshxona va bosh korpusni oshxona bloki bilan bog‘lovchi yangi binolar qurildi. Bolalar va xodimlar qulayligi uchun kasalxona lifti o‘rnatildi, barcha palatalarda havoni konditsionerlash va shamollatish tizimlari montaj qilindi.
Zarur normativlarga mos ravishda hududga kanalizatsiya tarmog‘i tortildi, o‘t o‘chirish bo‘yicha 100 tonna suv sig‘imiga ega yangi tizim o‘rnatildi.
«Muruvvat» internat uyi yangi jihozlar bilan ta’minlandi va yon-atrofdagi hudud to‘liq obodonlashtirildi. Kapital xarajatlarning umumiy summasi 22 milliard so‘mdan ortiq mablag‘ni tashkil etdi.
Qarshi shahri «Muruvvat» internat uyining direktori Ro‘ziqul Xo‘jayevning ta’kidlashicha, endi nafaqat bolalar, balki xodimlar ham bolalarni moslashtirish bo‘yicha ishlarni amalga oshirish, ularga tibbiy xizmat ko‘rsatish va rivojlantirish uchun shart-sharoitlarga ega bo‘ldi. Ushbu kompleks innovatsion uslublarni qo‘llash borasida ham yangi imkoniyatlarga yo‘l ochdi. Internat uyning tarbiyalanuvchilariga ikkita poni ot sovg‘a qilindi, bolalar bundan behad xursand. Bolalarni ot ustida sog‘lomlashtirish maqsadida sayr qildirish va jonivorlar bilan muloqot qilish yo‘li bilan reabilitatsiya qilish «ippoterapiya» deb ataladi. Bu usul o‘zining ta’sirchanligini isbotladi va bolalarda muhim tuyg‘ularni rivojlantirish, tashqi muhitga tezroq moslashtirish imkonini beradi.
Binolar kompleksi qurilishida tashkilotchilar tomonidan jonivorlarni saqlash uchun joylar ham ko‘zda tutilgan. Ayni chog‘da poni otlari Qarshi iqlimiga moslashish jarayonidan o‘tmoqda.
Yangi bino 300 nafar bolaga mo‘ljallangan va hozirgi paytda u yerda 286 nafar bola istiqomat qiladi.
Ta’kidlanishicha, 300 nafar bola uchun normativda qariyb 300 mutaxassis ko‘zda tutilgan. Shundan 27 nafari tibbiyot xodimi, 75 nafari tarbiyachi, 50 nafari xo‘jalik xodimi, enagalar. Ushbu muassasaga uch yoshdan kelib tushadigan bolalar bilan o‘quv ishlari olib boriladi, tibbiy xizmatlar ko‘rsatiladi. Komissiya tomonidan tanlab olingan ayrim bolalar bilan o‘qituvchilar yakka tartibda shug‘ullanadi. Hozirgi paytda buning uchun alohida sinfxonalar tashkil qilingan.

В Карши реконструирован дом-интернат «Мурувват». В нем проводятся терапии с пони
23 декабря 2018 года в городе Карши торжественно открылся после капитальной реконструкции дом-интернат для детей-инвалидов «Мурувват».
В ходе реконструкции было демонтировано несколько корпусов, возведены новые помещения кухни и галереи, связывающей главный корпус с кухонным блоком.
Для удобства детей и персонала установлен больничный лифт, во всех палатах произведен монтаж системы кондиционирования и вентиляции. К территории в соответствии с необходимыми нормативами, подведена канализация, проложена новая система пожаротушения с резервуаром воды в 100 тонн.
Дом-интернат «Мурувват» оснастили новой мебелью и произвели полное благоустройство прилегающей территории.
Как рассказал директор Дома-интерната «Мурувват», теперь не только ребята, но и персонал получили прекрасные условия для осуществления адаптации детей, их медицинского обслуживания и развития. Новые возможности открывает комплекс и для применения инновационных методов. Воспитанники дома-интерната получат в подарок и двух пони – настоящих маленьких лошадок, которых так любят дети. «Иппотерапия» – так называется метод реабилитации посредством лечебной верховой езды и взаимодействия с животными – уже доказал свою действенность и позволяет развивать в детях важные эмоции, быстрее адаптироваться к внешнему миру.
При возведении комплекса зданий организаторами были предусмотрены условия для содержания животных. Сегодня пони уже привезены в Карши и проходят климатическую адаптацию.
Как отметил директор дома-интерната, новое здание рассчитано на 300 ребят и сегодня в нем проживают 286 детей.
Отмечено, что на 300 ребят нормативами предусмотрено практически 300 специалистов. В их числе 27 медработников, 75 воспитателей, 50 хозяйственных работников, нянечки. С ребятами, которые поступают сюда в 3-летнем возрасте, ведется учебная работа, оказываются медицинские услуги. С некоторыми ребятами, отобранными комиссией, учителя занимаются индивидуально. Сейчас для этого созданы отдельные учебные комнаты.