Shavkat Mirziyoyev hovlida qo‘ni-qo‘shnilar bilan gurung qildi (foto)
Prezident Dashtbog‘ kichik sanoat zonasidagi korxonalarni ko‘rganidan keyin, mahalladagi sharoitlarni ko‘zdan kechirdi. Ismoil Kirgizov va Malika Parpiyeva xonadonida bo‘lib, ular bilan suhbatlashdi. Gurungga qo‘ni-qo‘shnilar ham keldi.
– Men ko‘proq oddiy odamlar bilan gaplashsam, sizlarning ko‘zlaringizga qarasam, niyatlaringizni bilsam deyman, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Nuroniylar mahalla tizimiga e’tibor natijasini o‘z hayotlari misolida so‘zlab berdi. Ijtimoiy muammolar hal bo‘lib, turmush sharoitlari yaxshilanayotganini aytdi.
– Nima uchun hamma kuchni mahallaga tashlayapmiz. Markazdagi bitta ko‘chani yoritib qo‘yganimiz bilan odamlar rozi bo‘lmaydi-ku. Mahallalardagi odamlarimiz, ayollarimiz, jonajon yoshlarimizni kim eshitadi?! Namangan viloyatida ham 141 ta mahallada muammolar bor – qayerda yo‘l yo‘q, qayerda suv yo‘q, qayerda ishsizlik ko‘p. Ushbu kamchiliklarni bilib, his qilib, katta mablag‘ bilan kelganmiz. Endi uni kim nazorat qiladi, kim xalqni o‘ylaydi? Mahalla, jamoatchilik. Endi mahalla raisi yangilikka intilgan, odamlarning og‘irini yengil qiladigan bo‘lishi kerak, – deya ta’kidladi Shavkat Mirziyoyev.

Президент в ходе визита в Наманганскую область осмотрел условия в махалле Даштбог. Он побывал дома у Исмаила Киргизова и Малики Парпиевой. К беседе с хозяевами присоединились их соседи.
– Я хочу больше говорить с простыми людьми, с глазу на глаз, понять, к чему они стремятся, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Собеседники на примере своей жизни рассказали о результатах уделяемого внимания системе махалли. Они отметили, что социальные проблемы решаются, улучшаются условия жизни.
- Почему мы бросаем все силы на махаллю? Осветив одну улицу в центре, людей не сделаешь довольными. Кто будет слушать наших людей, женщин, молодежь в махаллях?! В 141 махалле Наманганской области есть проблемы - кое-где нет дорог, еще где-то нет воды, где-то высокий уровень безработицы. Понимая эти недостатки и принимая их во внимание, мы приехали с большими средствами. А кто проконтролирует это, кто подумает о народе? Махалля, общественность. Теперь председатель махалли должен работать по-новому и облегчить заботы людей, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства ознакомился со зданием схода граждан махалли "Даштбог", расположенным здесь филиалом Центра государственных услуг.