Qonun qabul qilindi: saylovlar vaqti o‘zgaradi
«Saylov qonunchiligi takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida»gi Qonun (O‘RQ-670, 08.02.2021-y.) qabul qilindi.
O‘zgartirishga ko‘ra, Prezidentlikka saylov, Oliy Majlisning Qonunchilik palatasiga,  Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesiga, viloyatlar, tumanlar, shaharlar davlat hokimiyati vakillik organlariga saylov tegishincha ularning konstitutsiyaviy vakolat muddati tugaydigan yilda – oktyabr oyi uchinchi o‘n kunligining birinchi yakshanbasida o‘tkazilishi belgilandi (ilgari dekabr oyida  edi).
Shuningdek, saylovlarni o‘tkazish bo‘yicha saylov uchastkalari tumanlar va shaharlar hokimliklarining taqdimnomasiga binoan okrug saylov komissiyalari tomonidan, tuman, shahar Kengashlari deputatlari saylovini o‘tkazish bo‘yicha saylov uchastkalari esa tuman, shahar saylov komissiyalari tomonidan tuziladi (ilgari saylov uchastkalari tuman va shaharlar hokimliklari taqdimnomasiga binoan okrug saylov komissiyalari tomonidan tuzilgan).
Endilikda Xalq deputatlari tuman, shahar (bundan xalq deputatlari Toshkent shahar Kengashi mustasno) Kengashiga saylov o‘tkazish bo‘yicha okrug saylov komissiyalari tuzilmaydi.

Президент подписал закон о переносе выборов на октябрь
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подписал закон «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты в связи с совершенствованием избирательного законодательства». Об этом сообщает Министерство юстиции.
Согласно изменениям, выборы президента, в Законодательную палату Олий Мажлиса и местные представительные органы проводятся соответственно в год истечения конституционного срока их полномочий — в первое воскресенье третьей декады октября. Ранее выборы проводились в первое воскресенье третьей декады декабря.
В избирательное законодательство вносятся следующие изменения:
• На основе рекомендаций национальных экспертов и разработанных предложений ликвидируется институт избирательных комиссий округа, проводившего выборы в районные (городские) Советы народных депутатов, а их полномочия возлагаются на районные (городские) избирательные комиссии;
• Вводится порядок регистрации избирателей – граждан Узбекистана, проживающих за рубежом, независимо от наличия консульского учёта в дипломатических представительствах, правовые основы голосования избирателей в иностранных государствах по их месту жительства или работы в передвижных урнах;
• Устанавливается порядок уведомления наблюдателей избирательных участков, созданных в местах лишения свободы и военных частях, о своём визите, не менее, чем за 3 дня.