Qurilish vazirligi tomonidan «Land Cruiser 200» avtomobili «istisno tariqasida tanlovlarsiz, to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnoma asosida» sotib olinishiga Moliya vazirligi e’tiroz bildirdi.
«Davlat xaridlarida ochiqlik va shaffoflikni, raqobat va xolislikni, asoslanganlikni, moliyaviy mablag‘lardan foydalanishning oqilonaligi, tejamkorligi va samaradorligini ta’minlash davr talabi.
Moliya vazirligiga 2020-yil 7-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiningfarmoyishi loyihasi kelishish uchun kelib tushdi.
Mazkur farmoyish loyihasida O‘zbekiston Respublikasi Qurilish vazirligining moddiy-texnika bazasini mustahkamlash maqsadida «Land Cruiser 200» rusumli avtomashinasi xaridini istisno tariqasida tanlovlarsiz, to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnoma asosida amalga oshirish vazifasi yuklatilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasining «Davlat xaridlari to‘g‘risida»gi Qonunining maqsadi davlat xaridlari sohasidagi munosabatlarni tartibga solishdan iborat. Qonunning 4-12-moddalarida davlat xaridlarining asosiy prinsiplari belgilangan bo‘lib, mazkur prinsiplar davlat xaridlari jarayonining barcha bosqichlarida qo‘llanilishi kerak.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 13-avgustdagi PF-5780-sonli Farmonning 27-bandida vazirlik va idoralar, shuningdek, xo‘jalik boshqaruvi organlari va mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlarining davlat xaridlarini amalga oshirishda istisno tarzida to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar tuzish huquqini berishni nazarda tutuvchi normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini tayyorlash va O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga kiritish taqiqlangan.
Farmoyish loyihasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnoma asosida davlat xaridini amalga oshirish bo‘yicha kiritilgan norma davlat xaridlari to‘g‘risidagi qonunhujjatlari talablariga zid bo‘lganligi sababli, shuningdek davlat xaridlarini ochiqlik va shaffoflik, raqobat va xolislik, moliyaviy mablag‘lardan foydalanishning oqilonaligi, tejamkorligi va samaradorligi kabi prinsiplarga tayangan holda amalga oshirilishini ta’minlash maqsadida ushbu normani chiqarib tashlash bo‘yicha Moliya vazirligining taklifi bildirildi», — deyiladi vazirlik xabarida.
Xabar qilinishicha, Toshkentda «Land Cruiser 200» avtomobilining narxlari 1 029 000 000 so‘mdan boshlanadi.

Минфин возразил против покупки Министерством строительства «Land Cruiser 200»
Министерство финансов Узбекистана выразило свое мнение в отношении проекта постановления, в котором предусматривается покупка Министерством строительства «Land Cruiser 200» без проведения конкурсных торгов.
В Министерство финансов 7 мая 2020 года поступил на согласование проект распоряжения Кабинета Министров Республики Узбекистан.
В данном проекте распоряжения предусматривается норма, согласно которому в целях укрепления материально-технической базы Министерства строительства Республики Узбекистан предполагается в виде исключения приобретение автомобиля «Land Cruiser 200»без проведения конкурсных торгов, на основании прямого заключения договора.
«Целью Закона Республики Узбекистан «О государственных закупках» является регулирование отношений в области государственных закупок. 4-12-статьях данного закона определены основные принципы, которые должны применяться на каждом этапе осуществления государственных закупок»,-отметили в Минфине.
Согласно пункту 27 Указа Президента Республики Узбекистан от 13 августа 2019 года № УП-5780, министерствам и ведомствам, а также органам хозяйственного управления и исполнительной власти на местахзапрещается практика подготовки и внесения в Кабинет Министров проектов нормативно-правовых актов, предусматривающих предоставление исключительного порядка заключения прямых договоров при осуществлении государственных закупок.
«По причине несоответствия нормы, вносимой в проект распоряжения, предусматривающей осуществление закупки на основании прямого договоратребованиям законодательства о государственных закупках, а также в целях обеспечения открытости, прозрачности, конкуренции, а также эффективности использования финансовых средств при осуществлении закупок Министерством финансов направлены разработчику проекта свои замечания по исключению данной нормы из проекта распоряжения»,-говорится в сообщении.