Qurilishda ishlayotgan o‘zbekistonlik Rossiyada baxtsiz hodisa sabab vafot etdi
Joriy yil 1-oktyabr kuni Rossiyaning Arxangelsk viloyatida 22 yoshli o‘zbekistonlik ko‘p qavatli turar-joy qurilishida ishlayotgan vaqtda vafot etdi.
Marhum yigit qurilayotgan binoning tashqi tomoni bo‘ylab beshinchi qavatdan yuqori qavatga qurilish asboblarini ko‘tarib chiqayotgan vaqtda qulab tushgan.
«Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, ishchi qurilayotgan binoning tashqi tomoni bo‘ylab qurilish asboblarini beshinchi qavatdan oltinchi qavatga ko‘tarayotgan bo‘lgan. U muvozanatni yo‘qotib, beshinchi qavatdan beton plita ustiga qulagan», — deyiladi Mehnat va aholini ijtimoiy muhofaza qilish vazirligi xabarida.
Arxangelsk viloyati mintaqalararo hududiy mehnat inspeksiyasi bu ushbu mintaqadagi qurilish obyektlarida so‘nggi ikki hafta ichida sodir bo‘lgan uchinchi baxtsiz hodisa. Mehnat inspeksiyasi boshlig‘i o‘rinbosari Aleksandr Nazarov voqeani o‘rganish va tahlil qilish uchun huquqni muhofaza qiluvchi organlar bilan birgalikda voqea joyiga chiqilganini ma’lum qilgan.

В России погиб гражданин Узбекистана, упав с верхнего этажа на строительном объекте
1 октября 2025 года на строительной площадке многоэтажного жилого дома в Архангельской области России при выполнении строительных работ погиб 22-летний рабочий из Узбекистана.
По предварительной информации, рабочий поднимал строительные инструменты с 5 на 6 этаж по внешней стороне строящегося здания. Он потерял равновесие и упал с высоты 5 этажа на бетонную плиту. Реанимационные мероприятия результата не принесли, бригада скорой помощи констатировала смерть рабочего.
По сообщению Гострудинспекции в Архангельской области и Ненецком автономном округе, это третий несчастный случай на объектах строительства за прошедшие две недели. Ранее в результате несчастных случаев на строительных объектах в Северодвинске погиб крановщик, трое рабочих получили травмы различной степени тяжести.
«Государственный инспектор труда совместно с правоохранительными органами выехал на место происшествия для проведения осмотра и анализа произошедшего, собираются материалы для их оценки в установленном порядке», – сказал заместитель руководителя Гострудинспекции Алексей Назаров.