Tashrif davomida V. Gerasimov O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi xavfsizlik Kengashi kotibi V. Maxmudov hamda Mudofaa vazirligida O‘zbekiston Respublikasi mudofaa vazirining birinchi o‘rinbosari – Qurolli Kuchlar Bosh shtabi boshlig‘i general-mayor Shuxrat Xalmuxamedov bilan uchrashdi.
Uchrashuvlarda delegatsiya rahbari bilan ikki tomonlama harbiy va harbiy-texnik hamkorlik masalalarining joriy holati hamda istiqbollari, mintaqaviy xavfsizlik masalalari muhokama etildi. Harbiy ta’lim, hamkorlikdagi o‘quvlar va treninglar, jangovar tayyorgarlik yo‘nalishlarida o‘zaro tajriba almashish masalalari ko‘rib chiqildi.
Shuningdek muzokaralar davomida «ArMI – 2021» xalqaro armiya o‘yinlari bugungi kunda ishtirokchi davlatlar harbiy xizmatchilarining o‘zaro jangovar kuch sinashish, tajriba almashish maydoniga aylanib borayotgani va uning geografik ko‘lami tobora kengayib borayotgani e’tirof etildi. Ta’kidlash joizki, joriy yilda O‘zbekiston Mudofaa vazirligi jamoalari «ArMI – 2021» doirasida o‘tkazilayotgan musobaqalarning 24 ta yo‘nalishida ishtirok etmoqda.
Rossiya delegatsiyasi tashrif davomida Toshkent shahridagi «G‘alaba bog‘i» yodgorlik majmuasi bilan tanishishi ko‘zda tutilgan.
Bundan tashqari V. Gerasimov 6-avgust kuni «Termiz» poligonida O‘zbekiston – Rossiya hamkorligidagi o‘quvlarning faol bosqichi va tantanali yopilish marosimida ishtirok etishi rejalashtirilgan.

Визит военной делегации Российской Федерации в Узбекистан
Сегодня, 5 августа, военная делегация Российской Федерации во главе первым заместителем министра обороны – начальником Генерального штаба Вооруженных Сил генералом армии В. Герасимовым прибыла в нашу страну.
В ходе визита Валерий Герасимов встретился с секретарем Совета безопасности при Президенте Республики Узбекистан Виктором Махмудовым, затем в Министерстве обороны – с первым заместителем министра обороны – начальником Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Узбекистан генерал-майором Шухратом Халмухамедовым.
На встречах с главой делегации обсуждались текущее состояние и перспективы двухстороннего военного и военно-технического сотрудничества, а также вопросы региональной безопасности. Рассматривались вопросы военного образования, проведения совместных учений и тренингов, обмена опытом в области боевой подготовки.
В ходе переговоров также было отмечено, что Армейские международные игры «АрМИ» сегодня становятся для военнослужащих стран-участниц площадкой для проверки сил и повышения профессиональных навыков.
С каждым годом расширяется география их проведения. В этом году команды Минобороны Узбекистана принимают участие в 24 номинациях соревнований в рамках «АрМИ».
В рамках визита также запланировано посещение российской делегации мемориального комплекса «Парк Победы» в Ташкенте, а 6 августа участие военной делегации в активной фазе узбекско – российских совместных учений и церемонии закрытия на полигоне «Термез».