Senat «so‘kong‘ich MIB boshlig‘i» bo‘yicha izoh so‘radi
Shu kunlarda internet nashrlari va ijtimoiy tarmoqlarda «Angren MIB boshlig‘i xodimlarini so‘kib, yarim tunda boshqarmaga borishni buyurdi» sarlavhali xabar muhokama markazida bo‘lmoqda.
Qayd etilishicha, Majburiy ijro byurosi Angren shahar bo‘limi boshlig‘i M.Yusupova xodimlarning telegram guruhidagi ijro xodimlarning kunlik rejasini bajarmaganligi uchun ularni kasb odobnomasiga, insoniylik fazilatlariga, qolaversa, ayollik fazilatlariga to‘g‘ri kelmaydigan hamda kurada turmaydigan so‘zlar bilan xaqoratlagan.
Mamlakatimizda inson qadri hamma narsadan ustun bo‘lib turgan bir paytda, afsuski, bunday «rahbarlar» ham uchramoqda.
Tabiiyki, ushbu holat senatorlarni ham befarq qoldirmadi. Shu bois Senatning Sud-huquq masalalari va korrupsiyaga qarshi kurashish qo‘mitasi O‘zbekiston Respublikasi Majburiy ijro byurosidan mazkur holat bo‘yicha Byuroning Angren shahar bo‘limi boshlig‘ining xatti-harakatlarini atroflicha tahlil qilib, qonuniy chora ko‘rilishi va tegishli axborot taqdim etilishini so‘raydi.
Shuningdek, ijtimoiy tarmoqlarda «MIBning Qoraqalpog‘iston Respublikasi boshqarmasi xodimlari nomidan Bosh prokurorga shikoyat yo‘llangan. Holatni markaziy apparat o‘rganmoqda» nomli xabar e’lon qilingan. Ushbu holatni o‘rganish natijalari yuzasidan bayonot berilmagan.
O‘z o‘rnida, mazkur holat Bosh prokuratura tomonidan nazoratga olingan holda o‘rganib chiqilishi va natijasi yuzasidan rasmiy bayonot berilishi so‘raladi.
Ushbu holatlar Senatning Sud-huquq masalalari va korrupsiyaga qarshi kurashish qo‘mitasi tomonidan nazoratga olindi, deyiladi Senat axborot xizmati xabarida.

В Сенате потребовали принять меры в отношении начальника БПИ, оскорбившего своих сотрудников
В эти дни в интернет-изданиях и социальных сетях в центре обсуждения находится сообщение под названием «Начальник Ангренского городского отдела Бюро принудительного исполнения (БПИ), оскорбляя своих сотрудников, приказал явиться им в управление в полночь».
Начальник Ангренского городского отдела Бюро принудительного исполнения М.Юсупова за невыполнение сотрудниками ежедневного плана работы оскорбила их в группе телеграм непристойными словами, противоречащими профессиональной этике, человеческим качествам и, более того, женскому достоинству.
К сожалению, встречаются и такие «руководители» в то время, когда в нашей стране человеческое достоинство ценится и ставится превыше всего, отметили в Сенате.
Комитет Сената по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции просит Бюро принудительного исполнения Республики Узбекистан тщательно проанализировать действия начальника Ангренского городского отдела Бюро принудительного исполнения по данному случаю, принять законные меры и представить соответствующую информацию.
В социальных сетях также появилась информация о том, что «от имени сотрудников управления БПИ по Республике Каракалпакстан Генеральному прокурору направлена жалоба. Факт изучается центральным аппаратом». Заявления по результатам изучения данного случая не было сделано.
В свою очередь, просим Генеральную прокуратуру взять этот факт под контроль, изучить и сделать официальное заявление по его результатам.
Эти факты взяты на контроль Комитетом Сената по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции.