Shavkat Mirziyoyev Angela Merkelni O‘zbekistonga taklif qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 12 mart kunining ikkinchi yarmida Germaniya Federal kansleri Angela Merkel bilan videoanjuman shaklida muzokara o‘tkazdi. Bu haqda davlat rahbarining matbuot xizmati xabar berdi.
Bugungi kunda jahonning ilg‘or mamlakatlaridan biri bo‘lgan Germaniya sanoat va texnologiyalar borasida tan olingan peshqadam sifatida global iqtisodiyotning turli tarmoq va sohalarda yetakchi o‘rinni egallab kelmoqda.
Bundan tashqari, Germaniya pandemiya oqibatlarini yengib o‘tish bo‘yicha xalqaro tashabbuslarni ilgari surishda faol ishtirok etib, jahon mamlakatlariga, shu jumladan O‘zbekistonga katta amaliy yordam ko‘rsatmoqda.
Xususan, Germaniya ko‘magi bilan COVAX tashabbusi doirasida shu oyning oxirida mamlakatimizga koronavirusga qarshi vaksinaning birinchi yirik partiyasi yetkazib beriladi. Bundan tashqari, Yevropaning yuqumli kasalliklarni o‘rganish sohasidagi nufuzi ilmiy-tadqiqot muassasasi – Robert Kox instituti bilan yaqindan hamkorlik o‘rnatilgan.
O‘zbekiston va Germaniya yetakchilarining bugungi uchrashuvi kun tartibidan jahonda murakkab epidemiologik vaziyat oqibatida inqirozli hodisalar kuchayishi sharoitida mamlakatlarimiz o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari o‘rin oldi.
O‘zbekiston Prezidenti va Germaniya Kansleri ikki yil avval Berlin shahrida o‘tgan oliy darajadagi uchrashuvlarda erishilgan kelishuvlarning birgalikda amalga oshirilayotgani ikki tomonlama munosabatlarning barqaror sur’atlar bilan rivojlanishini ta’minlayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Davlatimiz rahbari mamlakatimizda yangi demokratik yangilanishlar siyosatini og‘ishmay qo‘llab-quvvatlayotgani hamda yurtimizdagi ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarga moliyaviy-texnik jihatdan ko‘maklashish dasturini kengaytirayotgani uchun GFR hukumatiga minnatdorlik bildirdi.
Iqtisodiy hamkorlik masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Germaniya O‘zbekistonning muhim texnologik va investitsiyaviy sherigi bo‘lib kelmoqda.
Keyingi yillarda o‘aro tovar ayirboshlash hajmi 1,5 barobar ko‘paydi, 50 ga yaqin yangi qo‘shma korxona tashkil etildi. O‘zbekistonda Germaniyaning «MAN», «Claas», «Knauf», «Papenburg» kabi mashhur kompaniyalari faol ishlamoqda. «Volkswagen» va «Viessmann» kompaniyalari ilk bor yurtimiz bozoriga kirib kelgan bo‘lsa, uzoq tanaffusdan so‘ng «Siemens» va «Bosch» kompaniyalari qaytib keldi. O‘tgan yilda Germaniya kompaniyalari tomonidan mamlakatimiz iqtisodiyotiga kiritilgan investitsiyalar hajmi 700 million dollardan oshdi.
Uchrashuvda qo‘shma loyihalar, ishbilarmonlarning aloqalari va tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, yetakchi nemis kompaniyalari va bank institutlarining O‘zbekistondagi faoliyatini kengaytirishga kelishib olindi.
Kooperatsiyaning yangi yo‘nalishlarini, eng avvalo, industrial klasterlar, raqamlashtirish va «yashil» iqtisodiyotni rivojlantirish masalalarini muhokama qilish, qayta tiklanuvchi energetika sohasidagi loyihalarni ilgari surish maqsadida joriy yilning may oyida O‘zbekiston-Germaniya ishbilarmonlar kengashining navbatdagi uchrashuvini o‘tkazish rejalashtirildi.
Tomonlar mamlakatimizning Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lishi masalasida hamda Yevropa Ittifoqi bilan konstruktiv muloqot doirasida, shu jumladan Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitimni tayyorlashni tez fursatda yakunlash bo‘yicha hamkorlikni davom ettirishga ahdlashib oldilar.
Inson huquq va erkinliklarini ta’minlash, korrupsiyaga qarshi kurashish va gender tenglik kabi ustuvor yo‘nalishlarda hamkorlikni mustahkamlash muhim ekani ta’kidlandi.
Gumanitar almashinuvlar sohasida O‘zbekistonda nemis tilining o‘rganilishini kengaytirish va bu borada tegishli davlat dasturini qabul qilish tashabbusi qo‘llab-quvvatlandi.
O‘zbekiston Prezidenti va Germaniya Kansleri xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar hamda global va mintaqaviy tuzilmalar doirasidagi hamkorlik yuzasidan ham fikr almashdilar.
Mamlakatimizning Markaziy Osiyoda do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik, ishonch va sheriklik munosabatlarini mustahkamlash borasidagi siyosati qo‘llab-quvvatlandi. Afg‘onistondagi tinchlik jarayoniga ko‘maklashish, shu maqsadda transport va energetika sohalarida mintaqaviy infratuzilma loyihalarini ilgari surish maqsadida ko‘rilayotgan sa’y-harakatlar yuksak baholandi.
Muzokaralar yakunida Prezident Shavkat Mirziyoyev Federal kansler Angela Merkelni O‘zbekiston Respublikasiga tashrif bilan kelishga taklif qildi.
O‘zbekiston va Germaniya yetakchilarining uchrashuvi har doimgidek ochiq va konstruktiv muhitda, ishchan va do‘stona ruhda o‘tdi.

Шавкат Мирзиёев пригласил Ангелу Меркель посетить Узбекистан
12 марта, во второй половине дня, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел переговоры с Федеральным канцлером Германии Ангелой Меркель в формате видеоконференции.
Сегодня Германия, являясь одной из ведущих мировых держав, уверенно занимает лидирующие позиции в разных отраслях и сферах глобальной экономики как признанный промышленный и технологический флагман.
Кроме того, германская сторона активно участвует в продвижении международных инициатив по преодолению последствий пандемии, оказывая большую практическую помощь странам мира, в том числе и Узбекистану.
![](https://xabar.uz/static/uploads/35/720__OAbpwM_PsUGLcd6r39Klj33GWhK4usSs.jpg)
В частности, при содействии Германии по линии Инициативы COVAX до конца месяца в нашу страну поступит первая крупная партия вакцин от коронавируса. Кроме того, установлено тесное взаимодействие с Институтом Роберта Коха – авторитетным европейским научно-исследовательским центром в сфере изучения инфекционных заболеваний.
В повестку дня нынешнего саммита лидеров Узбекистана и Германии вошли вопросы дальнейшего расширения многопланового сотрудничества между странами в условиях усиления кризисных явлений в мире, вызванных непростой эпидемиологической ситуацией.
Президент Узбекистана и Канцлер Германии с глубоким удовлетворением отметили, что совместная реализация договоренностей, достигнутых в ходе встреч на высшем уровне в городе Берлине два года назад, обеспечивают устойчивую динамику развития двусторонних отношений.
Глава нашего государства выразил признательность Правительству ФРГ за оказываемую неизменную поддержку нового курса демократических преобразований, а также за расширение программы финансово-технического содействия социально-экономическим реформам в республике.
Особое внимание было уделено вопросам экономического взаимодействия. Германия традиционно является ключевым технологическим и инвестиционным партнером Узбекистана.
За последние годы товарооборот вырос в 1,5 раза, создано порядка 50 новых совместных предприятий. В Узбекистане активно работают такие известные немецкие компании как «MAN», «Claas», «Knauf», «Papenburg». Впервые на рынок пришли «Volkswagen» и «Viessmann», после долгого перерыва вернулись «Siemens» и «Bosch». В прошлом году объем инвестиций компаний Германии в экономику нашей страны превысил 700 миллионов долларов.
На встрече достигнута договоренность о поддержке совместных проектов, деловых контактов и инициатив, а также расширении деятельности ведущих немецких компаний и банковских институтов в Узбекистане.
![](https://xabar.uz/static/uploads/35/720__kYyaTzt__YXoskOXEUiPioRB19zjhKJA.jpg)
На май этого года запланировано проведение очередной встречи Узбекско-Германского Делового совета в целях обсуждения новых направлений кооперации, прежде всего в сфере развития индустриальных кластеров, цифровизации и «зеленой экономики», продвижения проектов в области возобновляемой энергетики.
Условлено о продолжении взаимодействия в вопросах вступления нашей страны во Всемирную торговую организацию, а также в рамках конструктивного диалога с Европейским Союзом, включая скорейшее завершение подготовки Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве.
Подчеркнута важность углубления сотрудничества по таким приоритетным направлениям, как обеспечение прав и свобод человека, борьба с коррупцией и гендерное равенство.
В сфере гуманитарного обмена поддержана инициатива о расширении изучения немецкого языка в Узбекистане и принятии соответствующей государственной программы.
Президент Узбекистана и Канцлер Германии также обменялись мнениями по актуальной международной повестке и взаимодействию в рамках глобальных и региональных структур.
Поддержана политика нашей страны по укреплению отношений дружбы, добрососедства, доверия и партнерства в Центральной Азии. Высоко оценены усилия по содействию мирному процессу в Афганистане, продвижению в этих целях региональных инфраструктурных проектов с сфере транспорта и энергетики.
В завершение переговоров Президент Шавкат Мирзиёев пригласил Федерального канцлера Ангелу Меркель посетить Республику Узбекистан.
Встреча лидеров Узбекистана и Германии прошла в традиционно открытой, конструктивной, деловой и дружественной атмосфере.