Shavkat Mirziyoyev ayrim xotin-qizlarning xayrli ishlarini birma-bir sanadi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tantanadagi nutqida haj ziyorati uchun yiqqan mablag‘ini mahalladoshlariga beg‘araz yordamga sarflagan rishtonlik tadbirkor Izrabu Usmonova, qishloq ahli uchun o‘z hisobidan «Mumtoz» nomli katta kutubxona barpo etgan sayxunobodlik Gavhar Husanova, 32 yoshida Amerika Qo‘shma Shtatlaridagi nufuzli Kolumbiya universitetining professori bo‘lgan Aziza Shonazarova kabi xotin-qizlarning xayrli ishlari va faoliyatini alohida ta’kidladi. Bayram ishtirokchilari birgalikda ularni olqishlab, chuqur hurmat va tashakkurlarini bildirdi.
Ayollarning mehnat va turmush sharoitlarini yaxshilash, salomatligini mustahkamlash, ular o‘rtasida tadbirkorlikni rivojlantirish, yangi ish o‘rinlari yaratish borasida amalga oshirilayotgan sa’y-harakatlar hamda erishilayotgan natijalar xususida ham so‘z yuritildi.
Davlatimiz rahbari qizlarni eng go‘zal fazilatlar, bilim va odob sohibalari etib tarbiyalash juda ulug‘ va sharafli mas’uliyat ekanini ta’kidladi. Yangi tashkil etilgan Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligi, ko‘pni ko‘rgan nuroniylar, xotin-qizlar faollari, hurmatli muallima va murabbiyalar bu savobli ishga ulkan hissa qo‘shishiga umid bildirildi.
Shavkat Mirziyoyev shu ezgu ishlarimizga kamarbasta bo‘lib, yosh qizlarni ta’lim-tarbiya qiladigan haqiqiy murabbiylarga keyingi yil 8 mart bayramidan boshlab har yili, har bir viloyatdan ikki nafar eng munosib vakilni davlat mukofoti bilan taqdirlashni taklif etdi. Yig‘ilganlar buni olqishlar bilan qo‘llab-quvvatladi.

Шавкат Мирзиёев отметил благие деяния женщин
Выступая на торжествах, Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев особо отметил благородные поступки и плодотворную деятельность риштанской предпринимательницы Израбу Усмановой, которая передала нуждающимся свои средства, накопленные в течение многих лет для совершения хаджа, жительницы Сайхунабадского района Сырдарьинской области Гавхар Хусановой, на собственные деньги построившей для жителей кишлака большую библиотеку “Мумтоз”, талантливого молодого ученого Азизы Шоназаровой, в 32 года ставшей профессором престижного Колумбийского университета США. Участники праздника бурными аплодисментами поприветствовали этих отважных представителей прекрасной половины нашего общества.
На мероприятии говорилось также о результатах проводимой работы по улучшению условий труда и жизни женщин, укреплению их здоровья, развитию женского предпринимательства и созданию новых рабочих мест для них.
Глава государства отметил, что воспитание девочек на основе высоких духовно-нравственных ценностей, чтобы они обладали лучшими человеческими качествами и глубокими знаниями, является непростым, но очень важным и благородным делом. Подчеркнуто, что большой вклад в эту работу должны внести образованное Министерство по поддержке махалли и семьи, уважаемые ветераны, создавшие свою школу в сфере воспитания, учителя и наставники, все самоотверженные женщины Узбекистана.
Шавкат Мирзиёев предложил начиная со следующего года накануне праздника 8 Марта удостаивать государственными наградами двух наиболее достойных представителей этой сферы из каждого региона страны. Собравшиеся горячо поддержали это предложение.