Shavkat Mirziyoyev: «Bunaqa imkoniyat O‘zbekiston tarixida bo‘lmagan. Lekin...»
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 24-mart kuni «Obod qishloq» va «Obod mahalla» dasturlari doirasida joriy yilda amalga oshiriladigan ishlar muhokamasi yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi. Bu haqda davlatimiz rahbari matbuot xizmati xabar berdi.
Ma’lumki, davlatimiz rahbarining 2018-yildagi farmonlari bilan «Obod qishloq» va «Obod mahalla» dasturlari qabul qilingan edi. Ushbu dasturlar doirasida 5 millionga yaqin yurtdoshimiz yashaydigan 1 ming 200 ta mahalla va qishloqdagi sharoitlar yaxshilandi. Lekin o‘tgan yili koronavirus pandemiyasi tufayli bu boradagi ishlar vaqtincha to‘xtatilgan edi.
Bugungi kunda yurtimizda sharoiti og‘ir bo‘lgan 796 ta qishloq va shaharlarda 188 ta mahalla mavjud. 4 mingdan ziyod mahallaning elektr ta’minoti qoniqarsiz ahvolda.
Qishloqlarga infratuzilma borsagina, hayot sifati o‘zgaradi, tadbirkorlik rivojlanadi. Shu sababli, bu yil «Obod qishloq» va «Obod mahalla» dasturlari yangi yondashuvlar asosida shakllantirildi. Aholi talablaridan kelib chiqib, 206 ta tuman va shahar hokimlari, yo‘l, elektr ta’minoti, kommunal xizmat va tadbirkorlikka mas’ul rahbarlar bilan birma-bir gaplashilib, 8 mingta mahallada bajarilishi lozim bo‘lgan ishlar belgilab olindi. Bunda, obodonchilik bilan bir qatorda ish o‘rinlari tashkil etish, aholini kambag‘allikdan chiqarish masalalari ham ko‘zda tutilgan.
Yig‘ilishda shu boradagi amaliy ishlar muhokama qilindi. Bu yil mazkur dasturlar doirasidagi ishlarga jami 21 trillion so‘m yo‘naltirilishi qayd etildi.
– Og‘ir inqirozdan chiqqan yilimiz, tashqi qarz jalb etmasdan, shuncha mablag‘ ajratayapmiz. Bunaqa imkoniyat O‘zbekiston tarixida bo‘lmagan. Lekin bu pulni loyiha bilan, halol-pok ishlatib, elga munosib sharoit yaratish kerak, – dedi Prezident.
Ta’kidlanganidek, bundan buyon «Obod qishloq» va «Obod mahalla» dasturlariga qaysi mahalla yoki qishloq kirishini mahalliy kengashlar belgilaydi. Tuman va shahar hokimining iqtisod, qurilish va mahalla masalalari bo‘yicha o‘rinbosarlari zarur mablag‘lar va amalga oshiriladigan ishlarni aniq hisob-kitob qilib, mahalla raisi bilan birga, hududiy kengashlarda himoya qiladi.
Mahalliy kengashlar har bir mahalla kesimida ijtimoiy soha, ichimlik suvi, yo‘l-transport va infratuzilma ob’yektlari manzilli dasturini tasdiqlaydi. Qurilish vazirligi hokimliklar bilan birga ularning loyiha-smeta hujjatlarini ishlab chiqishga mas’ul bo‘ladi.
Shu tartib asosida, joriy yilgi dasturga kiritiladigan mahalla va qishloqlar, ularda tadbirkorlikni rivojlantirishga oid masalalar o‘tgan haftada barcha tuman va shahar kengashlarida belgilab olindi.
Yig‘ilishda Vazirlar Mahkamasi va viloyat hokimliklariga o‘n kun muddatda dasturga kiritilgan barcha qishloq va mahallalarda qurilish ishlarini boshlash vazifasi qo‘yildi.
Ijtimoiy-iqtisodiy ahvoli og‘ir 325 ta qishloq va 71 ta mahallani kompleks rivojlantirish masalalariga alohida to‘xtalib o‘tildi. Ularda ichimlik suvi va elektr tarmoqlari, ichki yo‘llar, ijtimoiy ob’yektlar qurish hamda ta’mirlash uchun 3 trillion 300 milliard so‘m ajratilishi belgilandi.
Shuningdek, 2 ming 721 ta mahalladagi 10 ming kilometrdan ortiq ichki yo‘llarni ta’mirlashga 2 trillion so‘m, 500 ta mahallaga 4 ming kilometrdan ortiq ichimlik suvi tarmog‘i tortish uchun 1 trillion so‘m ajratiladi.
Elektr ta’minotini yaxshilash dolzarb ekanini hayotning o‘zi ko‘rsatmoqda. Shu bois, 5 ming 377 ta mahalladagi 15 ming kilometr elektr uzatish tarmoqlari hamda 4 mingdan ortiq transformatorni yangilash belgilanmoqda. Bu yurtimizdagi mahallalarning 60 foizi demakdir. Ushbu chora-tadbirlarga qariyb 2 trillion 100 milliard so‘m yo‘naltirilishi aytildi.
Bundan tashqari, Jahon banki va Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki bilan birga, «qishloq infratuzilmasini rivojlantirish» loyihasi doirasida Farg‘ona, Andijon, Namangan, Sirdaryo va Jizzax viloyatlaridagi 21 ta tuman, 60 ta qishloqda 485 milliard so‘mlik loyihalar boshlanadi.
Mutasaddilarga mablag‘lardan samarali foydalanib, belgilangan barcha ishlarni 1-noyabrga qadar yakunlash vazifasi qo‘yildi.
Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirligiga ichki yo‘llar, yo‘laklar, ijtimoiy ob’yektlar va ko‘p qavatli uy-joylarning ekspluatatsiya tizimini yaxshilash bo‘yicha topshiriq berildi.
Yig‘ilishda aholi bandligini oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
– «Obod qishloq» va «Obod mahalla» deganda, nafaqat ularning yo‘li yoki qiyofasi yaxshilanishi, balki u yerda yashovchi aholining daromadi ko‘payishi, ijtimoiy ob’yektlar to‘liq ishlashi kerak. Eng asosiysi, haqiqiy obod mahallada «temir daftar», «ayollar» va «yoshlar» daftarlari bo‘lmasligi lozim. Buning uchun, tadbirkorlar bilan maslahatlashib, ishlab chiqarishlarni tashkil etish, yangi ish o‘rinlari yaratish zarur. Sarflangan har bir so‘m investitsiya odamlarimizga uch baravar ko‘p foyda keltirishi, ularning daromadini oshirishga xizmat qilishi kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu bois tadbirkorlik va bandlik dasturlarini mahallaga bog‘lab, 500 ming nafar yoshlar va 200 ming ayollarni ish bilan ta’minlash, «temir daftar»ga kiritilgan 300 ming nafar aholini kambag‘allikdan chiqarish maqsad qilib qo‘yildi.
Buning uchun joriy yilda «Oilaviy tadbirkorlik» dasturlari uchun 9 trillion so‘m resurs yo‘naltirilishi, shuningdek, 1 trillion so‘m mablag‘ evaziga 128 ta mahallada kichik sanoat zonalari tashkil etilishi aytildi.
Bosh vazir o‘rinbosarlari, Savdo-sanoat palatasi raisi va Biznes-ombudsmanga tadbirkorlar bilan muntazam uchrashuvlar o‘tkazib, muammolarini hal qilib borish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Dasturlarda ijtimoiy sohalarni rivojlantirish chora-tadbirlari ham belgilangan. Xususan, «Obod qishloq» dasturi doirasida 379 ta maktab, 171 ta maktabgacha ta’lim va 161 ta tibbiyot muassasasini, «Obod mahalla» dasturi doirasida 57 ta maktab, 37 ta bog‘cha va 15 ta tibbiyot maskanini qurish-ta’mirlash ishlari olib boriladi.
Sog‘liqni saqlash vazirligiga «Obod qishloq» va «Obod mahalla» dasturlariga kirgan aholi punktlarining «tibbiy xaritasi»ni shakllantirish vazifasi qo‘yildi.
Sektor rahbarlari o‘z hududida bajarilayotgan ishlar bo‘yicha mahalliy kengashlarda hamda ommaviy axborot vositalari orqali aholiga hisobot berishi zarurligi aytildi.
Yig‘ilishda muhokama qilingan masalalar yuzasidan Bosh vazir o‘rinbosarlari, vazirlar va hokimlar axborot berdi.

«Такого в истории Узбекистана еще не было» — Шавкат Мирзиёев о выделенных средствах для создания условий населению
Под председательством Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева 24 марта состоялось видеоселекторное совещание, посвященное обсуждению предстоящей в текущем году работе в рамках программ «Обод кишлок» и «Обод махалла».
Программы «Обод кишлок» и «Обод махалла» были приняты указами Президента в 2018 году. За минувший период в рамках этих программ были улучшены условия в 1,2 тысяче махаллях и селах, в которых проживает около 5 миллионов человек. Однако в прошлом году из-за пандемии коронавируса реализация программ была приостановлена.
Сегодня 188 махаллей в 796 селах и городах признаны как населенные пункты с тяжелыми условиями. В более чем 4 тысячах сел электроснабжение находится на неудовлетворительном уровне.
Наличие должной инфраструктуры на селе - ключ к изменению качества жизни, развитию предпринимательства. В связи с этим в этом году программы «Обод кишлок» и «Обод махалла» сформированы на основе новых подходов. Исходя из потребностей населения, с учетом мнений и предложений хокимов 206 районов и городов, руководителей, ответственных за дороги, электроснабжение, коммунальное обслуживание и развитие предпринимательства, определены работы, которые необходимо выполнить в 8 тысячах махаллей. Наряду с благоустройством речь идет о создании рабочих мест и сокращении бедности.
На совещании обсуждена предстоящая работа в этих направлениях. Отмечалось, что в нынешнем году на работы в рамках указанных программ будет направлен 21 триллион сумов.
– В этот год, ознаменовавшийся выходом из тяжелого кризиса, мы выделяем столько средств без внешних заимствований. Такого в истории Узбекистана еще не было. Но эти деньги необходимо использовать честно, на конкретные проекты, для создания достойных условий народу, – сказал Президент.
Было отмечено, что отныне вопрос включения тех или иных махаллей и сел в программы «Обод кишлок» и «Обод махалла» будут решаться местными кенгашами народных депутатов. Заместители хокимов районов и городов по вопросам экономики, строительства и махалли, подготовив точную смету работ, вместе с председателями махалли будут защищать ее в местных кенгашах.
Местные кенгаши будут утверждать целевые программы по социальной сфере, питьевому водоснабжению, автодорогам и объектам инфраструктуры в разрезе каждой махалли. Министерство строительства совместно с хокимиятами будет отвечать за разработку проектно-сметной документации.
В соответствии с этим порядком на прошлой неделе во всех районных и местных кенгашах был рассмотрен и решен вопрос о включении махаллей и сел в программы текущего года.
На совещании Кабинету Министров и районным хокимиятам поручено в течение десяти дней начать строительные работы во всех селах и махаллях, включенных в программу.
Отдельно затронут вопрос комплексного развития 325 сел и 71 махалли с тяжелым социально-экономическим положением. На строительство и ремонт сетей питьевого водо- и электроснабжения, внутренних дорог и социальных объектов в этих населенных пунктах решено выделить 3 триллиона 300 миллиардов сумов.
Кроме того, 2 триллиона сумов будет направлено на ремонт более 10 тысяч километров внутренних дорог в 2 721 махалле и 1 триллион сумов на прокладку более 4 тысяч километров сетей питьевого водоснабжения в 500 махаллях.
Возрастает актуальность улучшения электроснабжения. Программами предусмотрено обновление 15 тысяч километров линий электропередач и более 4 тысяч трансформаторов в 5 377 махаллях, что составляет 60 процентов от общего числа махаллей страны. На эти мероприятия будет направлено около 2 триллионов 100 миллиардов сумов.
Кроме того, совместно со Всемирным банком и Азиатским банком инфраструктурных инвестиций в рамках проекта развития сельской инфраструктуры будут выполнены работы на сумму 485 миллиардов сумов в 21 районе и 60 селах Ферганской, Андижанской, Наманганской, Сырдарьинской и Джизакской областей.
Ответственным лицам поручено эффективно использовать средства и завершить все работы до 1 ноября.
Перед Министерством жилищно-коммунального обслуживания поставлена задача улучшить систему эксплуатации внутренних дорог, тротуаров, социальных объектов и многоквартирного жилья.
На совещании обсуждены вопросы повышения занятости населения.
- Благоустроенное село, благоустроенная махалля - это не только улучшение дорог или внешнего облика, но и рост доходов населения, полноценная работа социальных объектов. Самое главное, чтобы в действительно благополучной махалле не было «железной», «женской» и «молодежной» тетрадей. Для этого необходимо посоветоваться с предпринимателями, наладить производство, создать новые рабочие места. Каждый потраченный сум должен принести нашему народу в три раза больше пользы и способствовать росту доходов, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Необходимо увязать программы предпринимательства и занятости с махаллями, обеспечить работой 500 тысяч молодых людей и 200 тысяч женщин, вывести из бедности 300 тысяч человек, включенных в «железную тетрадь», указано на совещании.
С этой целью на программы семейного предпринимательства в этом году будет направлено 9 триллионов сумов, за счет 1 триллиона сумов в 128 махаллях будут созданы малые промышленные зоны.
Заместителям Премьер-министра, председателю Торгово-промышленной палаты и Бизнес-омбудсмену поручено проводить регулярные встречи с предпринимателями и решать их проблемы.
В программах также определены меры по развитию социальной сферы. В частности, по программе «Обод кишлок» будут построены и отремонтированы 379 школ, 171 дошкольное образовательное учреждение и 161 медицинское учреждение, по программе «Обод-махалля» - 57 школ, 37 детских садов и 15 медучреждений.
Министерству здравоохранения поручено создать «карту здоровья» населенных пунктов, включенных в программы «Обод кишлок» и «Обод махалля».
Подчеркнуто, что руководителям секторов следует отчитываться перед населением о проводимых на их территории работах в местных кенгашах и через средства массовой информации.
По обсужденным на совещании вопросам представили информацию заместители Премьер-министра, министры и хокимы.