Avvalroq qirolicha Yelizaveta II ning turmush o‘rtog‘i, Edinburg gersogi Filipp 100 yoshida vafot etgani haqida xabar bergandik.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Buyuk Britaniya va Shimoliy Irlandiya Birlashgan Qirolligi Qirolichasi Yelizaveta Ikkinchiga uning turmush o‘rtog‘i — Edinburg gersogi, shahzoda Filipp vafot etgani munosabati bilan hamdardlik bildirdi. Bu haqda davlatimiz rahbari matbuot xizmati xabar berdi.
«Buyuk Britaniya xalqi uchun musibatli bo‘lgan ushbu damlarda Siz uchragan judolikka qayg‘udoshman.
Shunday og‘ir bir pallada Siz, Hazrati Oliyalariga va qirollik oilasining barcha a’zolariga sabr-toqat va bardamlik tilayman», — deyiladi davlatimiz rahbarining maktubida.
Britaniyada 9-aprelda qirolicha Yelizaveta II ning turmush o‘rtog‘i, shahzoda Filippning vafot etishi munosabati bilan milliy motam e’lon qilindi.

Шавкат Мирзиёев выразил соболезнования королеве Елизавете II
Ранее Xabar.uz сообщал о том, что 9 апреля супруг Елизаветы II принц Филипп скончался в 100-м году жизни.
Президент Шавкат Мирзиёев выразил глубокие соболезнования и слова сочувствия Елизавете II Королеве Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в связи с кончиной её супруга – принца Филиппа, герцога Эдинбургского.
«В этот прискорбный для народа Великобритании момент всей душой разделяю боль Вашей утраты. Сил и стойкости Вашему Величеству и всем членам королевской семьи в это нелегкое время», - говорится в письме.
В Великобритании объявили траур из-за смерти принца Филиппа. Траур продлится вплоть до его похорон, все флаги страны будут приспущены, новые законы приниматься не будут.